Festivalul Muzicii Românești in perioada 22–28 octombrie

Festivalul Muzicii Românești

22–28 octombrie

 

În perioada 22–28 octombrie 2016 va avea loc la Iași Festivalul Muzicii Românești, organizat de Filarmonica Moldova și Universitatea de Arte George Enescu, singurul festival dedicat în întregime muzicii autohtone.

Publicul este invitat la concerte simfonice, camerale, corale, din repertoriul românesc tradițional, modern și contemporan, cu lucrări consacrate și prime audiții.

festivalul muzicii romanesti 2016

Organizatorii au urmărit includerea compozitorilor, interpreților și muzicologilor din principalele provincii istorice românești și din străinătate.

 

 

Festivalul Muzicii Românești, ediția a XIX-a, este un proiect finanțat de Administrația Fondului Cultural Național și organizat în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași și Consiliul Județean Iași.

Programul Festivalul Muzicii Românești

 
22 octombrie

Concert cameral – Deschiderea festivalului

Aula Bibliotecii Centrale Universitara „Mihai Eminescu” ora 19:00

Cvartetul Ad libitum

Alexandru Tomescu – vioara I
Şerban Mereuţă – vioara a II-a
Bogdan Bişoc – violă
Filip Papa – violoncel

In program:

Sebastian Androne – Glances of memories - primă audiţie
Pascal Bentoiu – Cvartetul de coarde nr. 2 „Cvartetul consonanţelor”, op. 19 (1973)
George Enescu – Cvartetul de coarde op. 22 nr. 2

 

 
23 octombrie

 Concert coral religios

Catedrala Mitropolitană ora 19:00

 

Corul academic Gavriil Musicescu
dirijor Doru Morariu

 
In program
G. Musicescu – Concertul nr. 2 – Înnoieşte-te, Noule Ierusalime
Gh. Dima – De frumseţea fecioriei Tale
Ed. Wachmann – Te Deum – Mântuieşte Doamne
N. Oancea – O, Doamne către Tine
S. Drăgoi – Liturghia Solemnă – Amin. Pre Tine Te lăudăm
A. Stoia – Liturghia modală – Sfânt, Domnul Savaot
P. Constantinescu – Liturghia psaltică – Ca pre Împăratul
D. Buciu – Jubilaţie
C. Morariu – Rugăciune la aprinderea candelei
C.P. Basacopol – Inima mea s-a turburat (Psalm 54)
                            – Binecuvântează suflete pe Domnul (Psalm 102)
S. Păutza – Rugăciune
                  – Tatăl nostru
G. Musicescu – Concertul nr. 1 – ­Cine, cine

 

 
24 octombrie

Concert de muzică tradiţională

Aula Bibliotecii Centrale Universitara „Mihai Eminescu” ora 19:00

Ansamblul Trei Parale

Florin Iordan: cobză, cimpoi, tambură
Daniel-Mircea Pop: voce, fluiere, percuţie
Mihai Balabaş: vioară
Beatrice Iordan: cobză
Dinu-Traian Petrescu: percuţie (bendir, dairea, tobă)

In program
Cântecul lui Barbu Lăutaru (folclor, Alexandri/Flechtenmacher)
Două dansuri munteneşti (Francois Rujiţchi, Musique Orientale, 1837 Nr. 31 si 32)
Cântec de lume (Codex Moldavus)
Amărâtă turturică (Anton Pann)
Trei dansuri moldoveneşti (Codex Moldavus Nr. 1821, Nr. 10, 5, 3)
Până când nu te iubeam (Anton Pann-Spitalul Amorului)
Decât ruda şi vecinu  (Anton Pann – Spitalul Amorului)
Grele chinuri m-a cuprins, Aolică ce văzui (Gheorghe Ucenescu)
Ah! A mea iubită floare (Gheorghe Ucenescu)
De când s-a dus neica-n cale (Anton Pann – Spitalul Amorului)
Bate-o Sfântu de lupoaie (Anton Pann – Spitalul Amorului)
Hora boierească a lui Nemţeanu de la Săveni (folclor)
Două hore de la Săveni (folclor)
Geamparaua de la Dăeni (folclor)
Hora şapte scări (folclor)
Arză-l focu dascăl (Anton Pann – Spitalul Amorului)

 

 
25 octombrie

Preţioasele ridicole

Casa de Cultură a Studenţilor ora 19:00

 

comedie muzicală
libretul: Dimitrie Tăbăcaru şi Anda Tăbăcaru-Hogea, după piesa omonimă de Molière
Conducerea muzicală Consuela Radu-Ţaga

Distribuţia
Magdelon – Daniela Goria
Cathos – Maria Păuleţ
Gorgibus – Ionuţ Copăcel
Mascaril – Gheorghe Şapcă
Jodelet – Paul Celmare
La Grange – Mihai Ciucălău
Du Croisy – Bogdan Avram
Marotta – Diana Vornicu

Orchestra Filarmonicii Moldova Iaşi
Cor de fete – studente de la specializarea Canto, anii I-III
Pregătirea muzicală – Raluca Amariei
Regia – Anda Tăbăcaru-Hogea (Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti)
Asistent regie – Eduard Sveatchevici (Opera Naţională Română Iaşi)
Producător – Romeo Cozma

 

 
26 octombrie

Concert simfonic

Casa de Cultură a Studenţilor ora 19:00

 

Orchestra Universităţii de Arte G. Enescu
Dirijor Bogdan Chiroşcă
Soliste sopranele Cristina Simionescu, Maria Macsim Nicoară

Ciprian Ion – Bocet pentru orchestră op. 10 (primă audiţie)
Bogdan Chiroşcă – Trei lieduri pentru soprană şi orchestră de coarde (primă audiţie)
Leonard Dumitriu – Ars Poetica, ciclu de lieduri pentru mezzo-soprană şi orchestră (primă audiţie)
George Enescu – Suita nr. 1 pentru orchestră (fragmente)

 

 

Din aceeasi categorie

Concurs interliceal de cultura generala „Apa și Artele” 22 martie

Turneu de fotbal "Neymar Jr's Five" pe 13 mai

60 MINUTES OUT OF 8640 pe 19 martie in Underground Pub

BuzzCamp 2017 pe 21 martie Camera de Comert si Industrie Iasi

Târgul de Turism Vacanța 17-19 martie Atrium Palas Mall

International Tattoo Fest 17 - 19 martie Grand Hotel Traian

Acest site utilizeaza cookie-uri. Navigand in continuare va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.