iasi365-var4

 

Programul Festivalului International de Teatru pentru Publicul Tanar

In perioada 5 - 12 octombrie iesenii sunt asteptati la Festivalul International de Teatru pentru Publicul Tanar

Miercuri 5 octombrie

Ora 11: 00 Sala mare CÂND VISĂM de Verena Koch și Kerstin Pell (coproducție Teatrul „Luceafărul” Iași, Centrul Cultural German Iași, Forumul Cultural Austriac București) PREMIERĂ  - ora 11:00  Sala Mare

Vernisaj expoziție foto IMAGINILE FESTIVALULUI – Galeria „La gard” Parcul de Cultură Copou

Ora 19:00, sala mare: PISICA VERDE de Elise Wilk
Lansare carte CARTE CU PISICA VERDE

Joi 6 octombrie

ora 10 și 11,30, sala mică:  Rodrigue Barbe, Canada  LISSORO, poveste africană
ora 17, librăria Cărturești- spectacol-lectură  EDGAR PAILLETTES de Simon Boulerice
ora 18, aer liber: Teatrul Municipal „Matei Vișniec” Suceava CĂRȚILE
ora 18, sala mică: Odradek /Cie Pupella Nogues/ Centre de Création et de Développement pour les Arts de la Marionnette Franța START!
ora 19, sala mare: Teatrul „Aureliu Manea” Turda: VERTIJ un spectacol de Mihai Măniuțiu și Vava Ștefănescu
ora 20,15, esplanada teatrului – spectacol de videomapping şi lasere (realizator videoartist Andrei Cozlac);

Vineri 7 octombrie

ora 10, sala mică: El Retrete de Dorian Gray Spania CABARET
ora 12, sala mică: spectactacol-lectură CEAS DE SEARĂ ÎNTR-O TOAMNĂ TÂRZIE de Fr Dürrenmatt
Dezbatere: TRADUCEREA pentru TEATRU, între literar și scenic
ora 18, aer liber: Teatrul Municipal „Matei Vișniec” Suceava CĂRȚILE
ora 17, Cărturești Palas: spectacol-lectură PEȘTII DORM? de Jens Raschke
ora 19, sala mare: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu BIZONI
ora 20, spectacol în aer liber – Teatrul Bis Sibiu, NĂSCUT ÎN ’90

Sambata 8 octombrie

ora 10, sala mică: El Retrete de Dorian Gray Spania CABARET
ora 11,30, sala mare Teatrul Gong Sibiu ALICE
ora 17, aer liber: Compania AUĂLEU Timișoara HUUUOOOO !!
ora 18, aer liber: Teatrul din valize, Polonia SATYRIADA
ora 19, sala mare: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, 20 NOIEMBRIE
ora 20,30, sala mică: Unteatru București, SUNSET LIMITED

Duminica 9 octombrie

ora 10, sala mică – Teatrul din valize Polonia: SHOW CU BALOANE
ora 11,30, sala mare – Teatrul Țăndărică București, OMUL de ZĂPADĂ care VROIA să ÎNTÂLNEASCĂ SOARELE
ora 17, aer liber: Compania AUĂLEU Timișoara HUUUOOOO !!
ora 18 , Pallas Mall – Teatrul din valize Polonia: SHOW CU BALOANE
ora 18, sala mică – lansare carte DRAMATURGI FRANCEZI de Ștefan Oprea și Anca Maria Rusu
ora 19, sala mare: Centrul Cultural „Nicolae Bălcescu” București: AGLAJA
ora 20, (la Teatru Fix) – REACTOR Cluj DISPARIȚIA

Luni 10 octombrie

ora 9,30, sala mică – Teatrul Prova și Teatrul La Baraca Italia: DUET
ora 11,30 sala mică –Teatrul Gulliver Galați: CĂLĂTORIE SPRE CENTRUL PĂMÂNTULUI
ora 12, sala Studio UAGE: Eugenio Barba ȚARA ÎN CARE COPACII ZBOARĂ (proiecție film documentar)
ora 18 , Pallas Mall – Teatrul Prova și Teatrul La Baraca Italia: DUET
ora 19, sala mare – Teatrul Național Timișoara: HAMLET
ora 20 (sala Teatru FIX): Asociația UMA ED ROMÂNIA REFRACȚIE

Marti 11 octombrie

ora 9,30, sala mică: Compania Trule, Portugalia – PĂPUȘILE DIN VIAȚA MEA
ora 11, sala mică: Compania Trule, Portugalia – PĂPUȘILE DIN VIAȚA MEA
ora 11, sala mare – AnimArt Cluj: CRĂIASA ZĂPEZII
ora 12, sala Studio UAGE: Alvis Hermanis MAI MULT DECÂT VIAȚĂ (proiecție film documentar)
ora 19, sala mare – Compania Replika, București – AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ
ora 20, sala Casa Studenților Iași – Teatrul Național București – O ÎNTÂMPLARE CIUDATĂ CU UN CÂINE LA MIEZUL NOPȚII

festivalul international de teatru pentru publicul tanar

Miercuri 12  octombrie

ora 9,30  sala mică – Poppentheater Jacobus Wieman Olanda – POVESTEA a TREI CUTIUȚE
ora 11, sala mare – Teatrul Colibri Craiova: FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
ora 12, sala Studio UAGE: Thomas Ostermeier. TEATRUL CARE NU NE MAI AJUNGE (proiecție film documentar); lansare carte Thomas Ostermeier Teatrul și frica
ora 17, lansare carte: Regia românească, de la act de interpretare la practici colaborative
ora 18, sala mică: Teatrul Ariel Tg Mureș – RESPIRAȚII
ora 18, Pallas Mall Poppentheater Jacobus Wieman Olanda – POVESTEA a TREI CUTIUȚE
ora 19, sala mare: FREAK SHOW  cu FLORIN PIERSIC Jr.
ora 20,30, esplanada teatrului – spectacol de videomapping şi lasere (realizator videoartist Andrei Cozlac)

 

Piese teatru copii

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next
Dumbrava minunata

Dumbrava minunata

Dumbrava minunata   Dramatizare: Oltita Cîntec Regie: Ion Ciubotaru Scenografie: Mihai Pastramagiu Spatiu sonor: Gigi Şfaiter {loadposition...

Ursul pacalit de vulpe

Ursul pacalit de vulpe

Ursul pacalit de vulpe dupa Ion Creanga   „Producţia face parte din proiectul Integrala Creangă, prin care Teatrul...

Croitorasul cel viteaz

Croitorasul cel viteaz

Croitorasul cel viteaz dupa Fratii Grimm   Scenariul şi regia: Constantin Brehnescu Scenografia: Viorica Perju Distribuţia: Viorel Vîrlan,...

Praslea cel voinic

Praslea cel voinic

Praslea cel voinic După PETRE ISPIRESCU, scenariu de Constantin Brehnescu.    Regia: Viorel Vîrlan...

Clovnii

Clovnii

Clovnii   Cinci clovnii urca pe scena si incanta micutii cu numere de circ, farse, cantece si...

Ca sarea-n bucate

Ca sarea-n bucate

Ca sarea-n bucate   Dramatizare şi regie - Constantin Brehnescu Scenografia - Viorica Perju Muzica - Radu...

Lampioane,  gogosi, papusi

Lampioane, gogosi, papusi

Lampioane,  gogosi, papusi   Scenariul şi regia: Constantin Brehnescu Scenografia: Viorica Perju Muzica: Radu Ştefan Distribuţia:...

Palatul de gheata

Palatul de gheata

"Palatul de gheata" Scenariu de Viorel Vîrlan după o idee de H.C.Andersen Regia: Viorel Varlan...

Frumoasa din padurea adormita

Frumoasa din padurea adormita

"Frumoasa din padurea adormita" dupa Charles Perrault Regia: Natalia Danaila Scenografia: Mioara Buescu Muzica: Anda Tabacaru...

O raza de soare

O raza de soare

"O raza de soare"  de Al.T. Popescu Regia artistică: Toma Hogea Muzica: Anda Tabacaru Hogea Scenografia:...

De ziua lui Pinocchio

De ziua lui Pinocchio

"De ziua lui Pinocchio"   Scenariu pentru teatrul de păpuşi de C-tin Brehnescu după Carlo Collodi Regia:...

Pestisorul de aur

Pestisorul de aur

"Pestisorul de aur" dupa A.S. Puskin   Regia şi scenografia: Constantin Brehnescu Interpretează: Doina Iarcuczewicz,...

Vasilache, Marioara si invitatii - Teatrul de Papusi „Gulliver” Galati 6 octombrie Teatrul Luceafarul

Vasilache, Marioara si invitatii - Teatr…

Vasilache, Marioara si invitatii - Teatrul de Papusi „Gulliver” Galati                           6 octombrie Teatrul Luceafarul Sala...

Programul Festivalului International de Teatru pentru Publicul Tanar

Programul Festivalului International de …

Programul Festivalului International de Teatru pentru Publicul Tanar In perioada 5 - 12 octombrie iesenii sunt...

Teatru copii "Turtița cântăreață" 22 ianuarie Sala Mare "Radu Beligan" a Ateneului Iasi

Teatru copii "Turtița cântăreață…

Teatru copii "Turtița cântăreață" 22 ianuarie Sala Mare "Radu Beligan" a Ateneului Iasi 11:00   "Turtița cântăreață" are...

Acest site utilizeaza cookie-uri. Navigand in continuare va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.