Share

Programul  Teatrului "Luceafarul" Iasi

Agentia Teatrala

Adresa: Str Grigore Ureche nr. 5
Tel: 0232-212.662, 0232-256.022, 0332-407.218, 0332-407.219 
E-mail: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.

 

 Program 8 aprilie - 13 aprilie

 Luni 7 aprilie

motanul-incaltat

Motanul incaltat

Luni, 7 aprilie, ora 10:00

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

motanul-incaltat

Motanul incaltat

Luni, 7 aprilie, ora 11:15

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

Printul-1

Printul fericit

Luni, 7 aprilie,  16:00

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 Marti 8 aprilie

motanul-incaltat

Motanul incaltat

Marti, 8 aprilie, ora 10:00

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

motanul-incaltat

Motanul incaltat

Marti, 8 aprilie, ora 11:15

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Miercuri 9 aprilie

sindbad_marinarul

Sindbad Marinarul

Miercuri, 9 aprilie,  09:00

Regia: Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Adrian Buliga, Ionuţ Gînju, Gabriel Lazăr, Liviu Smîntînică,Beatrice Engel, Raluca Pintilie, Aurelian Diaconu, Adrian Zavloschi, Cristian Gheorghiu, Emanuel Florentin, Toma Hogea, Viorel Vârlan, Doina Iarcuczewicz, Iulia Deloiu Trif,Liliana Mavriş Vârlan

sindbad_marinarul

Sindbad Marinarul

Miercuri, 9 aprilie, 10:30

Regia: Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Adrian Buliga, Ionuţ Gînju, Gabriel Lazăr, Liviu Smîntînică,Beatrice Engel, Raluca Pintilie, Aurelian Diaconu, Adrian Zavloschi, Cristian Gheorghiu, Emanuel Florentin, Toma Hogea, Viorel Vârlan, Doina Iarcuczewicz, Iulia Deloiu Trif,Liliana Mavriş Vârlan

Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Miercuri, 9 aprilie,16:00

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

 Joi 10 aprilie

Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Joi, 10 aprilie,  10:00

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Joi, 10 aprilie, ora 11:15

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

 Vineri 11 aprilie

 motanul-incaltat

Motanul incaltat

Vineri, 11 aprilie, ora 9:00

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan

Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 motanul-incaltat

Motanul incaltat

Vineri, 11 aprilie, ora 10:30

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Duminica 13 aprilie

 Punguta cu doi bani la Teatrul Luceafarul Iasi  

Punguta cu doi bani

Duminica 13 aprilie  10:00

Dramatizare: Ion Agachi
Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa


Interpretează: Doina Iarcuczewicz, Viorel Vîrlan


 cartea_junglei_luceafarul

Cartea Junglei

Duminica, 13 aprilie 11:30

Regia: Oana Leahu
Scenografia: Rodica Arghir
Muzica originală: Pedro Negrescu
Mişcare scenică: Oana Sandu
Asistent scenografie: Măriuca Ignat

Distribuţia
Mowgli– Liliana Marviş Vîrlan, Lupul-tată – Aurelian Diaconu, Raksha, Lupoaica-mamă – Doina Iarcuczewicz,Akela, conducătorul haitei – Adrian Buliga, Fraţii-lup: Răsfăţica–Beatrice Volbea; Cenuşiul–Cristian Gheorghiu; Rebelul–Iulia Deloiu Trif Bagheera – Viorel Vîrlan,Baloo – Toma Hogea,

 

 

 Program 1 aprilie - 6 aprilie

 Marti 1 aprilie

 muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Marti, 1 aprilie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru


Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica si versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 Distributia: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie, Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 cartea_junglei_luceafarul

Cartea Junglei

Marti, 1 aprilie 11:15

Regia: Oana Leahu
Scenografia: Rodica Arghir
Muzica originală: Pedro Negrescu
Mişcare scenică: Oana Sandu
Asistent scenografie: Măriuca Ignat

Distribuţia
Mowgli– Liliana Marviş Vîrlan, Lupul-tată – Aurelian Diaconu, Raksha, Lupoaica-mamă – Doina Iarcuczewicz,Akela, conducătorul haitei – Adrian Buliga, Fraţii-lup: Răsfăţica–Beatrice Volbea; Cenuşiul–Cristian Gheorghiu; Rebelul–Iulia Deloiu Trif Bagheera – Viorel Vîrlan,Baloo – Toma Hogea,

 Miercuri 2 aprilie

 Cenusareasa la Teatrul Luceafarul Iasi

Cenusareasa

Miercuri, 2 aprilie, 10:00

Dramatizare, decoruri, regie: Constantin Brehnescu
Marionete: Angela şi Valeriu Josanu
Muzica: Radu Ştefan


Distribuţia: Liliana Mavriş Vârlan, Liviu Smântânică, Doina Iarcuczewicz, Beatrice Volbea, Iulia Deloiu Trif, Mariana Ivanov, Toma Hogea, Viorel Vârlan, Gabriela Andrei

 motanul-incaltat

Motanul incaltat

Miercuri, 2 aprilie, ora 11:15

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Joi 3 aprilie

 cartea_junglei_luceafarul

Cartea Junglei

Joi, 3 aprilie 09:45

Regia: Oana Leahu
Scenografia: Rodica Arghir
Muzica originală: Pedro Negrescu
Mişcare scenică: Oana Sandu
Asistent scenografie: Măriuca Ignat

Distribuţia
Mowgli– Liliana Marviş Vîrlan, Lupul-tată – Aurelian Diaconu, Raksha, Lupoaica-mamă – Doina Iarcuczewicz,Akela, conducătorul haitei – Adrian Buliga, Fraţii-lup: Răsfăţica–Beatrice Volbea; Cenuşiul–Cristian Gheorghiu; Rebelul–Iulia Deloiu Trif Bagheera – Viorel Vîrlan,Baloo – Toma Hogea,
 ursul-pacalit-vulpe-luceafarul-iasi

Ursul pacalit de vulpe

Joi, 3 aprilie, 11:00

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

 

Distribuţia: Beatrice Engel, Ileana Ocneanu, Loredana Luca, Paul Sobolevschi şi Aurelian Diaconu

 Vineri 4 aprilie

 motanul-incaltat

Motanul incaltat

Vineri, 4 aprilie, ora 10:00

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan

Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 ursul-pacalit-vulpe-luceafarul-iasi

Ursul pacalit de vulpe

Vineri, 4 aprilie, 11:15

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

 

Distribuţia: Beatrice Engel, Ileana Ocneanu, Loredana Luca, Paul Sobolevschi şi Aurelian Diaconu

 Duminica 6 aprilie

   

Pestisorul de aur

Duminica 6 aprilie ora 10:00

 

Regia şi scenografia: Constantin Brehnescu
Interpretează: Doina Iarcuczewicz, Liviu Smântânică


 fram-ursul-polar luceafarul

Fram ursul polar

Duminica, 6 aprilie, ora 11:30

Regia şi scenariul: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sandulovici
Coregrafia: Ligi Delia Grozdan

Distribuţia: Iulia Deloiu Trif, Raluca Pintilie, Ionut Ganju, Viorel Varlan, Ionela Arvinte, Liliana Mavris Varlan, Doina Iarcuczewicz, Paul Soborlevschi, Catalin Cucu, Liviu Smantanica, Gigi Sfaiter, 

 

 

 Program 25 martie - 30 martie

 Marti 25 martie

 ursul-pacalit-vulpe-luceafarul-iasi

 

Ursul pacalit de vulpe

Marti, 25 martie, 09:15

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

 

Distribuţia: Beatrice Engel, Ileana Ocneanu, Loredana Luca, Paul Sobolevschi şi Aurelian Diaconu

 

Printul-1

Printul fericit

Marti, 25 martie, ora 10:30

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 Miercuri 26 martie

 ursul-pacalit-vulpe-luceafarul-iasi

Ursul pacalit de vulpe

Miercuri, 26 martie, 10:00

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

 

Distribuţia: Beatrice Engel, Ileana Ocneanu, Loredana Luca, Paul Sobolevschi şi Aurelian Diaconu

motanul-incaltat

Motanul incaltat

Miercuri, 26 martie, ora 11:15

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Joi 27 martie

   
 Cenusareasa la Teatrul Luceafarul Iasi

Cenusareasa

Joi, 27 martie, 09:00

Dramatizare, decoruri, regie: Constantin Brehnescu
Marionete: Angela şi Valeriu Josanu
Muzica: Radu Ştefan


Distribuţia: Liliana Mavriş Vârlan, Liviu Smântânică, Doina Iarcuczewicz, Beatrice Volbea, Iulia Deloiu Trif, Mariana Ivanov, Toma Hogea, Viorel Vârlan, Gabriela Andrei

 motanul-incaltat

 

Motanul incaltat

Joi, 27 martie, ora 10:15

 

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan

Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Vineri 28 martie

 capra cu trei iezi-luceafarul

Capra cu trei iezi

 

Vineri, 28 martie, ora 10:00

Regia şi scenariul: Ion Ciubotaru
Scenografia: Mihai Pastramagiu
Muzica: Matilda Andrici
Pictura decorurilor: artistul naiv Gheorghe Ciobanu

Distribuţia: Beatrice Engel, Dumitru Georgescu, Ioana Iordache, Mariana Teleman, Ileana Ocneanu

 Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

 

Kajtus, vrajitorul

Vineri, 28 martie, ora 12:30

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

   

 Duminica 30 martie

 ursul-pacalit-vulpe-luceafarul-iasi  

Ursul pacalit de vulpe

Duminica, 30 martie, 10:00

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

Distribuţia: Beatrice Engel, Ileana Ocneanu, Loredana Luca, Paul Sobolevschi şi Aurelian Diaconu

 

cartea_junglei_luceafarul

Cartea Junglei

Duminica, 30 martie 11:30

Regia: Oana Leahu
Scenografia: Rodica Arghir
Muzica originală: Pedro Negrescu
Mişcare scenică: Oana Sandu
Asistent scenografie: Măriuca Ignat

Distribuţia
Mowgli– Liliana Marviş Vîrlan, Lupul-tată – Aurelian Diaconu, Raksha, Lupoaica-mamă – Doina Iarcuczewicz,Akela, conducătorul haitei – Adrian Buliga, Fraţii-lup: Răsfăţica–Beatrice Volbea; Cenuşiul–Cristian Gheorghiu; Rebelul–Iulia Deloiu Trif Bagheera – Viorel Vîrlan,Baloo – Toma Hogea,

 

 

 Program 11 martie - 16 martie

 Marti 11 martie

 muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Marti, 11 martie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru


Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica si versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 Distributia: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie, Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 sindbad_marinarul

Sindbad Marinarul

Marti, 11 martie, ora 11:15

Regia: Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan

 

Distribuţia: Adrian Buliga, Ionuţ Gînju, Gabriel Lazăr, Liviu Smîntînică,Beatrice Engel, Raluca Pintilie, Aurelian Diaconu, Adrian Zavloschi, Cristian Gheorghiu, Emanuel Florentin, Toma Hogea, Viorel Vârlan, Doina Iarcuczewicz, Iulia Deloiu Trif,Liliana Mavriş Vârlan

   

 Miercuri 12 martie

 

motanul-incaltat

Motanul incaltat

Miercuri, 12 martie, ora 10:00

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Miercuri, 12 martie, ora 11:15

Regia: Ion Ciubotaru

Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,            Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 Joi 13 martie

sarea-n-bucate-teatrul-luceafarul-iasi

Ca sarea-n bucate

Joi, 13 martie, 09:30

Dramatizare şi regie - Constantin Brehnescu
Scenografia - Viorica Perju
Muzica - Radu Ştefan
Coregrafie - Dana Coşeru

Distribuţia - Liviu Smântânică (Impăratul), Liliana Mavriş Vârlan (Ica), Mariana Ivanov (Tica), Beatrice Engel (Ilica), Emanuel Florentin (Bufonul), Ion Agachi (Slujitorul), Ionut Gânju (Adam), Gigi Şfaiţer (Ambrozie), Doina Iarcuczewicz (Doica, Mama), Aurelian Diaconu (Oşteanul),Ileana Ocneanu.

frumoasa_adormita-luceafarul-iasi

Frumoasa din padurea adormita

Joi, 13 martie 10:45

Regia: Natalia Danaila
Scenografia: Mioara Buescu
Muzica: Anda Tabacaru Hogea

 

Distribuţia: Liliana Mavris Varlan, Cristina Anca Ciubotaru, Doina Iarcuczewicz, Toma Hogea, Liviu Smantanica

Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Joi, 13 martie, ora 16:30

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

 Vineri 14 martie

frumoasa_adormita-luceafarul-iasi

Frumoasa din padurea adormita

Vineri, 14 martie 10:00

 

Regia: Natalia Danaila
Scenografia: Mioara Buescu
Muzica: Anda Tabacaru Hogea

 

Distribuţia: Liliana Mavris Varlan, Cristina Anca Ciubotaru, Doina Iarcuczewicz, Toma Hogea, Liviu Smantanica

 

motanul-incaltat

Motanul incaltat

Vineri, 14 martie, ora 11:15

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Duminica 16 martie

 ursul-pacalit-vulpe-luceafarul-iasi  

Ursul pacalit de vulpe

Duminica, 16 martie, 10:00

 

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

 

Distribuţia: Beatrice Engel, Ileana Ocneanu, Loredana Luca, Paul Sobolevschi şi Aurelian Diaconu

 Printul-1

Printul fericit

Duminica, 16 martie, ora 11:30

 

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

 

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 

 

 Program 04 martie - 09 martie

 Marti 4 martie

capra cu trei iezi-luceafarul

Capra cu trei iezi

Marti, 4 martie, ora 09:45

 

Regia şi scenariul: Ion Ciubotaru
Scenografia: Mihai Pastramagiu
Muzica: Matilda Andrici
Pictura decorurilor: artistul naiv Gheorghe Ciobanu

 

Distribuţia: Beatrice Engel, Dumitru Georgescu, Ioana Iordache, Mariana Teleman, Ileana Ocneanu

sarea-n-bucate-teatrul-luceafarul-iasi

Ca sarea-n bucate

Marti, 4 martie, 11:00

Dramatizare şi regie - Constantin Brehnescu
Scenografia - Viorica Perju
Muzica - Radu Ştefan
Coregrafie - Dana Coşeru

 

Distribuţia - Liviu Smântânică (Impăratul), Liliana Mavriş Vârlan (Ica), Mariana Ivanov (Tica), Beatrice Engel (Ilica), Emanuel Florentin (Bufonul), Ion Agachi (Slujitorul), Ionut Gânju (Adam), Gigi Şfaiţer (Ambrozie), Doina Iarcuczewicz (Doica, Mama), Aurelian Diaconu (Oşteanul),Ileana Ocneanu.

 Miercuri 5 martie

frumoasa_adormita-luceafarul-iasi

Frumoasa din padurea adormita

Miercuri, 5 martie 9:30

 

Regia: Natalia Danaila
Scenografia: Mioara Buescu
Muzica: Anda Tabacaru Hogea

 

Distribuţia: Liliana Mavris Varlan, Cristina Anca Ciubotaru, Doina Iarcuczewicz, Toma Hogea, Liviu Smantanica

 sarea-n-bucate-teatrul-luceafarul-iasi

 

Ca sarea-n bucate

Miercuri, 5 martie, 10:45

Dramatizare şi regie - Constantin Brehnescu
Scenografia - Viorica Perju
Muzica - Radu Ştefan
Coregrafie - Dana Coşeru

 

Distribuţia - Liviu Smântânică (Impăratul), Liliana Mavriş Vârlan (Ica), Mariana Ivanov (Tica), Beatrice Engel (Ilica), Emanuel Florentin (Bufonul), Ion Agachi (Slujitorul), Ionut Gânju (Adam), Gigi Şfaiţer (Ambrozie), Doina Iarcuczewicz (Doica, Mama), Aurelian Diaconu (Oşteanul),Ileana Ocneanu.

 Joi 6 martie

 muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Joi, 6 martie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru


Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,            Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 motanul-incaltat

Motanul incaltat

Joi, 6 martie, ora 11:15

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Vineri 7 martie

Albinuta la Teatrul Luceafarul Iasi

Albinuta

Vineri, 7 martie ora 10:00

Regia şi adaptarea scenică: Ion Ciubotaru
Scenografia: Mihai Pastramagiu
Muzica: Simion Filimon, Gigi Şfaiţer


Distribuţia: Mariana Ivanov, Gabriela Andrei, Beatrice Volbea, Beatrice Engel, Liliana Mavriş Vîrlan, Iulia Deloiu Trif,
Ionela Arvinte, Emanuel Florentin, Raluca Pintilie, Georgescu Dumitru (student, Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi)

 motanul-incaltat  

Motanul incaltat

Vineri, 7 martie, ora 11:15

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 Duminica 9 martie

 muzicantii bremen

 

Muzicantii din Bremen

Duminica, 9 martie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru


Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 motanul-incaltat

 

Motanul incaltat

Duminica, 9 martie, ora 11:30

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 

 

 Program 25 februarie - 02 martie

 Marti 25 februarie

 frumoasa_adormita-luceafarul-iasi  

Frumoasa din padurea adormita

Marti, 25 februarie, sala mica 10:00

 

Regia: Natalia Danaila
Scenografia: Mioara Buescu
Muzica: Anda Tabacaru Hogea

 

Distribuţia: Liliana Mavris Varlan, Cristina Anca Ciubotaru, Doina Iarcuczewicz, Toma Hogea, Liviu Smantanica

Printul-1

Printul fericit

Marti, 25 februarie,  ora 11:15

 

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

 

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 Miercuri 26 februarie

muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

 

Miercuri, 26 februarie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru


Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 dale-lui-Pacala-Luceafarul-Iasi

D'ale lui Pacala

Miercuri, 26 februarie, 11:15

Regia şi scenariul: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

Distribuţia: Paul Sobolevschi (Păcală), Gabriel Lazăr (Mirele, Un bandit), Ionela Arvinte (Mireasa), Liviu Smîntînică (Popa State), Doina Iarcuczewicz (Preoteasa), Ion Agachi (Flaşnetarul), Ionuţ Gînju (Flăcăul, Un bandit), Iulia Deloiu Trif (Slujnica Preotesei), Raluca Pintilie (Păcală mic), Radu Ştefan, Loredana Luca (Săteni)

 Joi 27 februarie

 muzicantii bremen

 

Muzicantii din Bremen

Joi, 27 februarie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie, Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

Printul-1

Croitorasul cel viteaz

 

Joi 27 februarie, ora 11:15

Scenariul şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju


Distribuţia: Viorel Vîrlan, Beatrice Volbea, Cristian Gheorghiu, Ioan Gînju,
Ion Agachi, Gigi Şfaiter, Paul Sobolevschi, Liliana Mavriş-Vîrlan,
Iulia Deloiu Trif , Loredana Luca

 Vineri 28 februarie

 motanul-incaltat  

Motanul incaltat

Vineri, 28 februarie, ora 10:00

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

capra cu trei iezi-luceafarul

Capra cu trei iezi

Vineri, 28 februarie, ora 11:10

Regia şi scenariul: Ion Ciubotaru
Scenografia: Mihai Pastramagiu
Muzica: Matilda Andrici
Pictura decorurilor: artistul naiv Gheorghe Ciobanu

Distribuţia: Beatrice Engel, Dumitru Georgescu, Ioana Iordache, Mariana Teleman, Ileana Ocneanu

 Duminica 2 martie

 capra cu trei iezi-luceafarul

 

Capra cu trei iezi

Duminica, 2 martie, ora 10:00

Regia şi scenariul: Ion Ciubotaru
Scenografia: Mihai Pastramagiu
Muzica: Matilda Andrici
Pictura decorurilor: artistul naiv Gheorghe Ciobanu

Distribuţia: Beatrice Engel, Dumitru Georgescu, Ioana Iordache, Mariana Teleman, Ileana Ocneanu

 motanul-incaltat

 

Motanul incaltat

Duminica, 2 martie, ora 11:30

Dramatizarea şi regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Axenti Marfa
Muzica: Radu Sanduloviciu
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan


Distribuţia: Beatrice Volbea (Motanul), Viorel Vârlan (Regele), Ioana Iordache (Prinţesa), Dumitru Georgescu (Flăcăul ̸ Prinţul), Gigi Şfaiţer (Majordomul), Ionuţ Gînju (Oşteanul), Doina Iarcuczewicz (Căpcăunul), Mariana Teleman, Ionela Arvinte (Sătence), Cătălin Cucu (Sfetnicul), Elena Zmuncilă, Carmen Hăisan Mihalache (Însoţitoarele prinţesei)

 

 Program 4 februarie - 9 februarie

 Marti 4 februarie

 

 

 Miercuri 5 februarie

muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Miercuri, 5 februarie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 Joi 6 februarie

Printul-1

Printul fericit

Joi, 6 februarie, ora 17:00

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 Vineri 7 februarie

 

 

 Duminica 9 februarie

 capra cu trei iezi-luceafarul

 

Capra cu trei iezi

Duminica, 9 februarie, ora 10:00

Regia şi scenariul: Ion Ciubotaru
Scenografia: Mihai Pastramagiu
Muzica: Matilda Andrici
Pictura decorurilor: artistul naiv Gheorghe Ciobanu

Distribuţia: Beatrice Engel, Dumitru Georgescu, Ioana Iordache, Mariana Teleman, Ileana Ocneanu

 dale-lui-Pacala-Luceafarul-Iasi

 

D'ale lui Pacala

Duminica, 9 februarie, 11:30

Regia şi scenariul: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

Distribuţia: Paul Sobolevschi (Păcală), Gabriel Lazăr (Mirele, Un bandit),
Ionela Arvinte (Mireasa), Liviu Smîntînică (Popa State),
Doina Iarcuczewicz (Preoteasa), Ion Agachi (Flaşnetarul), Ionuţ Gînju (Flăcăul, Un bandit), Iulia Deloiu Trif (Slujnica Preotesei), Raluca Pintilie (Păcală mic), Radu Ştefan, Loredana Luca (Săteni)

 

 

 Program 21 ianuarie - 26 ianuarie

 Marti 21 ianuarie

muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Marti, 21 ianuarie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 Printul-1

Printul fericit

Marti, 21 ianuarie, ora 12:00

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 Miercuri 22 ianuarie

muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Miercuri, 22 ianuarie, ora 09:45

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

sindbad_marinarul

Sindbad Marinarul

Miercuri, 22 ianuarie, ora 11:00

Regia: Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Adrian Buliga, Ionuţ Gînju, Gabriel Lazăr, Liviu Smîntînică,Beatrice Engel, Raluca Pintilie, Aurelian Diaconu, Adrian Zavloschi, Cristian Gheorghiu, Emanuel Florentin, Toma Hogea, Viorel Vârlan, Doina Iarcuczewicz, Iulia Deloiu Trif,Liliana Mavriş Vârlan

 Joi 23 ianuarie

fata-babei-fata-mosului

Fata babei si fata mosului

Joi, 23 ianuarie, ora 10:00

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

Distribuţia: Doina Iarcuczewicz, Cristina Anca Ciubotaru, Ion Agachi, Aurelian Diaconu, Cristian Gheorghiu.

 L-am ales pe Mos Craciun la teatrul Luceafarul Iasi

Alba ca Zapada

Joi, 23 ianuarie ora 11:15

Dramatizare Ion Agachi
Regia: Ion Ciubotaru
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

Distribuţia: Gabriela Andrei (Albă ca Zăpada), Doina Iarcuczewicz (Împărăteasa mamă), Gigi Şfaiţer (Împăratul), Liliana Mavriş Vârlan (Mătrăguna, mama vitregă), Toma Hogea (Bufonul, Un pitic), Paul Sobolevschi (Craiul), Gabriel Lazăr (Vînătorul), Ileana Ocneanu (Oglinda), Ionela Arvinte, Beatrice Volbea, Emanuel Florentin, Iulia Deloiu Trif, Adri

 Vineri 24 ianuarie

ziua_pinocchio

De ziua lui Pinocchio

Vineri, 24 ianuarie, ora 09:45

Regia: Constantin Brehnescu
Păpuşile: Angela şi Valeriu Josanu
Muzica: Radu Ştefan
Regie tehnică: Iulian Frunză

Distribuţia: Liliana Mavriş Vârlan, Viorel Vârlan, Toma Hogea, Gabriela Andrei

Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Vineri, 24 ianuarie, ora 11:00

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

 Duminica 26 ianuarie

albinuta

Albinuta

Duminica 26 ianuarie, ora 10:00

 

Regia şi adaptarea scenică: Ion Ciubotaru
Scenografia: Mihai Pastramagiu
Muzica: Simion Filimon, Gigi Şfaiţer


Distribuţia: Mariana Ivanov, Gabriela Andrei, Beatrice Volbea, Beatrice Engel, Liliana Mavriş Vîrlan, Iulia Deloiu Trif, Ionela Arvinte, Emanuel Florentin, Raluca Pintilie, Georgescu Dumitru

Sindbad Marinarul piesa de teatru la Teatrul Luceafarul Iasi

 

Sindbad Marinarul

Duminica, 26 ianuarie, ora 11:30

Regia: Cristian Pepino
Scenografia: Cristina Pepino
Muzica: Dan Bălan

Distribuţia: Adrian Buliga, Ionuţ Gînju, Gabriel Lazăr, Liviu Smîntînică,Beatrice Engel, Raluca Pintilie, Aurelian Diaconu, Adrian Zavloschi, Cristian Gheorghiu, Emanuel Florentin, Toma Hogea, Viorel Vârlan, Doina Iarcuczewicz, Iulia Deloiu Trif,Liliana Mavriş Vârlan

 

 

 Program 14 ianuarie - 19 ianuarie

 Marti 14 ianuarie

ziua_pinocchio

De ziua lui Pinocchio

Marti, 14 ianuarie, ora 10:00

Regia: Constantin Brehnescu
Păpuşile: Angela şi Valeriu Josanu
Muzica: Radu Ştefan
Regie tehnică: Iulian Frunză

 

Distribuţia: Liliana Mavriş Vârlan, Viorel Vârlan, Toma Hogea, Gabriela Andrei

 Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Marti, 14 ianuarie, ora 11:15

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco

 

Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

 Miercuri 15 ianuarie

muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Miercuri, 15 ianuarie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 

 Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Miercuri, 15 ianuarie, ora 11:15

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco

 


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

 Joi 16 ianuarie

 muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Joi, 16 ianuarie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 

Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 Printul-1

Printul fericit

Joi, 17 ianuarie, ora 11:15

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

 

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 Vineri 17 ianuarie

ziua_pinocchio

De ziua lui Pinocchio

Marti, 14 ianuarie, ora 10:00

Regia: Constantin Brehnescu
Păpuşile: Angela şi Valeriu Josanu
Muzica: Radu Ştefan
Regie tehnică: Iulian Frunză

 

Distribuţia: Liliana Mavriş Vârlan, Viorel Vârlan, Toma Hogea, Gabriela Andrei

 Printul-1

Printul fericit

Vineri, 17 ianuarie, ora 12:30

Regia: Radu-Alexandru Nica
Dramaturgia: Daniela Magiaru
Scenografia: Ioana Popescu
Coregrafia: Florin Fieroiu
Muzica: Vlaicu Golcea

 

Distribuţia: Dumitru Georgescu, Alex Iuraşcu, Beatrice Volbea, Ioana Iordache, Aurelian Diaconu, George Cocoş, Ioana Corban, Minodora Lungu

 Duminica 19 ianuarie

muzicantii bremen

Muzicantii din Bremen

Duminica, 19 ianuarie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 

Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 

Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

 

Kajtus, vrajitorul

Duminica, 19 ianuarie, ora 11:30

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco

 


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

Program 9 ianuarie - 12 ianuarie

 

 Sambata 11 ianuarie

 Kajtus Vrajitorul premiera la Teatrul Luceafarul

Kajtus, vrajitorul

Premiera

Sambata, 11 ianuarie, ora 17:00

Dramatizarea si regia: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzica: Piotr Klimek
Coregrafia: Jacek Owczarek
Proiectii video: Michal Zielony
Traducere: Elena Larco


Distribuţia: George Cocoş, Beatrice Volbea, Liliana Mavriş Vârlan, Aurelian Diaconu, Ionela Arvinte, Ionuţ Gînju, Ioana Iordache, Carmen Mihalache, Dumitru Georgescu, Cristina Anca Ciubotaru (în video) şi copiii Ioan Trif (portret), Alexandru Arvinte (voce).

 Duminica 12 ianuarie

fata-babei-fata-mosului

Fata babei si fata mosului

Duminica, 12 ianuarie, ora 10:00

Regia: Constantin Brehnescu
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

 

Distribuţia: Doina Iarcuczewicz, Cristina Anca Ciubotaru, Ion Agachi, Aurelian Diaconu, Cristian Gheorghiu.

L-am ales pe Mos Craciun la teatrul Luceafarul Iasi

Alba ca Zapada

Duminica, 12 ianuarie ora 11:30

Dramatizare Ion Agachi
Regia: Ion Ciubotaru
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan

 

Distribuţia: Gabriela Andrei (Albă ca Zăpada), Doina Iarcuczewicz (Împărăteasa mamă), Gigi Şfaiţer (Împăratul), Liliana Mavriş Vârlan (Mătrăguna, mama vitregă), Toma Hogea (Bufonul, Un pitic), Paul Sobolevschi (Craiul), Gabriel Lazăr (Vînătorul), Ileana Ocneanu (Oglinda), Ionela Arvinte, Beatrice Volbea, Emanuel Florentin, Iulia Deloiu Trif, Adri

 

 

 Program 17 decembrie - 22 decembrie

 Marti 17 decembrie

 muzicantii bremen

 

Muzicantii din Bremen

Marti, 17 decembrie, ora 10:00

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

 

Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 L-am ales pe Mos Craciun la teatrul Luceafarul Iasi

L-am ales pe Mos Craciun

Marti, 17 decembrie, ora 11:15

Regia: Ion Ciubotaru
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan
Coregrafia: Oana Sandu

Distribuţia: Adrian Zavloschi, Viorel Vârlan, Dumitru Georgescu, Iulia Deloiu-Trif, Raluca Pintilie, Ioana Iordache, Cristian Gheorghiu, Gabriel Lazăr, Ileana Ocneanu, Gabriela Andrei

 Miercuri 18 decembrie

 muzicantii bremen

 

Muzicantii din Bremen

Miercuri, 18 decembrie, ora 9:00 

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

L-am ales pe Mos Craciun la teatrul Luceafarul Iasi

L-am ales pe Mos Craciun

Miercuri, 11 decembrie, ora 11:30

Regia: Ion Ciubotaru
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan
Coregrafia: Oana Sandu

Distribuţia: Adrian Zavloschi, Viorel Vârlan, Dumitru Georgescu, Iulia Deloiu-Trif, Raluca Pintilie, Ioana Iordache, Cristian Gheorghiu, Gabriel Lazăr, Ileana Ocneanu, Gabriela Andrei

   

 Joi 19 decembrie

 

nu sunt spectacole

 Vineri 20 decembrie

muzicantii bremen

 

Muzicantii din Bremen

Vineri, 20 decembrie, ora 11:30

Regia: Ion Ciubotaru
Dramatizarea: Oltiţa Cîntec
Scenografia: Viorica Perju
Muzica și versurile: Radu Sanduloviciu (muzica), Cătălin Mihai Ştefan (versuri)

Distribuția: Liliana Mavriş Vârlan, Toma Hogea, Iulia Deloiu Trif, Ileana Ocneanu, Raluca Pintilie,               Cristian Gheorghiu, Carmen Mihalache, Elena Zmuncilă

 Duminica 22 decembrie

ziua_pinocchio

De ziua lui Pinocchio

Duminica, 22 decembrie, ora 10:00

Regia: Constantin Brehnescu
Păpuşile: Angela şi Valeriu Josanu
Muzica: Radu Ştefan
Regie tehnică: Iulian Frunză

Distribuţia: Liliana Mavriş Vârlan, Viorel Vârlan, Toma Hogea, Gabriela Andrei

 L-am ales pe Mos Craciun la teatrul Luceafarul Iasi

 

L-am ales pe Mos Craciun

Duminica, 22 decembrie, ora 11:30

Regia: Ion Ciubotaru
Scenografia: Viorica Perju
Muzica: Radu Ştefan
Coregrafia: Oana Sandu

 

Distribuţia: Adrian Zavloschi, Viorel Vârlan, Dumitru Georgescu, Iulia Deloiu-Trif, Raluca Pintilie, Ioana Iordache, Cristian Gheorghiu, Gabriel Lazăr, Ileana Ocneanu, Gabriela Andrei

 

 

teatrul_luceafarul_iasi

 

Informaţii în completare