Share

 

Program Opera Romana Iasi - stagiunea 2013-2014

 

Program Iunie

 

Duminica, 15 iunie, ora 18:30

Boema de Giacomo Puccini,   Sala Mare a Teatrului Naţional Iaşi


Regia – Nikz Wolcz
Decor – Helmuth Sturmer.
Costume – Lia Manţoc
Dirijor: Tiberiu Soare (Orchestra Naţională Radio Bucureşti)


Mimi – Ana Maria Donose (debut)
Rodolfo – Florin Guzgă (debut)
Marcello – Jean Kristof Bouton (debut)
Schaunard – Valentin Marele (debut)
Colline – Octavian Dumitru
Musetta – Cristina Grigoraş (debut)
Benoit, Alcindoro – Iulian Sandu
Parpignol – Andrei Apreotesei (debut)
Vameşul – Traian Hudumeac
Sergent – Dragoş Ştefan

Pret - 40 lei stal, 30 lei balcon, 60 lei lojă

 

Miercuri, 18 iunie, ora 18:30

Boema de Giacomo Puccini,   Sala Mare a Teatrului Naţional Iaşi


Regia – Nikz Wolcz
Decor – Helmuth Sturmer.
Costume – Lia Manţoc
Dirijor: Traian Ichim (Opera Braşov)

Mimi – Diana Ţugui (Opera Română Craiova)
Rodolfo – Călin Brătescu (Germania)
Marcello – Jean Kristof Bouton (debut)
Schaunard – Cristian Hodrea (Opera Naţională Română Cluj-Napoca)
Colline – Daniel Mateianu
Musetta – Cristina Grigoraş
Benoit –  (se va anunţa ulterior)
Alcindoro – Cătălin Berea (debut)
Parpignol – Andrei Apreotesei
Vameşul – Traian Hudumeac
Sergent – Dragoş Ştefan

Pret - 40 lei stal, 30 lei balcon, 60 lei lojă

 

Program Mai

 

Vineri, 9 mai, ora 18:30

Don Giovanni,   Sala Mare a Teatrului Naţional Iaşi

 

Dirijor: Keri-Lynn Wilson (prim dirijor al Filarmonicii Slovene)
Regia: Beatrice Rancea
Scenografia: Viorica Perju
Coregrafia: Edi Stancu

Don Giovanni – JEAN KRISTOF BOUTON
Leporello – OCTAVIAN DUMITRU
Donna Elvira – SIMONA TITIEANU
Donna Anna – RODICA VICA (Viena)-(debut)
Don Ottavio – ANDREI FERMEȘANU (debut)
Zerlina – FLORENTINA ONICĂ
Masetto – DANIEL MATEIANU
Commendatore – GELU DOBREA (Opera Națională Română Timișoara)

Pret - 30 lei stal, 50 lei loja, 20 lei balcon

 

Vineri, 16 mai, ora 18:30

La Traviata - Sala Mare a Teatrului Naţional Iaşi

Dirijor: Gabriel Bebeșelea
Regia: Beatrice Rancea
Costume și decoruro: Doina Levintza

 
Violetta Valery – LĂCRĂMIOARA MARIA HRUBARU ROATĂ
Alfredo Germont – COSMIN MARCOVICI
Giorgio Germont – SANDOR BALLA (Opera Maghiară Cluj-Napoca)
Flora Bervoix – FLORENTINA ONICĂ
Baronul Douphol – ALEXANDRU AGHENIE (Opera Brașov)
Dr.Grenvil – VICTOR ZAHARIA
Annina – MARINELA NICOLA
Gaston – ANDREI APREOTESEI
Marchizul d`Obigny –DANIEL MATEIANU
Giuseppe – ALEXANDRU SAVIN
Comisionarul, Grădinarul  – IONUȚ TODICĂ

 

Program Martie

 

Duminica, 9 martie, ora 18:30

Balet: Giselle,   Sala Mare a Teatrului Naţional Iaşi



GISELLE
ADOLPHE ADAM
Dirijor: GABRIEL BEBEŞELEA
COREGRAFIA CLASICĂ RUSĂ
MAEŞTRI DE BALET: MIHAIL MOTOVILOV
DORINA COTOROBAI
SERGIU COTOROBAI
GISELLE – MARIKO KAWAIGASHI
ALBERT – KEIGO UESHIMA
HANS –ELVIS GACHE
WILFRIED – ALEXANDRU SEBEŞI
MAMA – GABRIELA COSTĂCHIOAIE
BATHILDE – SIMONA BEREA
CONTELE– SERGIU COTOROBAI
MYRTHA –MIZUKA SUZUKI
MONA – ROUA RĂUŢ (debut)
ZULMA –KOTOMI HOSHINO
PAS DE DEUX – SARASA NAGAMINE, CĂTĂLIN PANDEL

 

Pret - 30 lei stal, 50 lei loja, 20 lei balcon

 

 

Joi, 13 martie, ora 18:30

Opera:  Elixirul dragostei - Sala Mare a Teatrului Naţional Iaşi



Dirijor: Cristian Oroşanu
Adina – CRISTINA GRIGORAŞ (debut)
Nemorino – ANDREI FERMEŞANU
Belcore – JEAN KRISTOF BOUTON
Dulcamara – DANIEL MATEIANU
Gianetta – ANGELICA MECU SOLOMON

Pret - 30 lei stal / 20 lei balcon / 50 lei loja

 


 

 

 

Informaţii în completare