iasi365-var4

 

SuperKombat World Grand Prix Iasi

1 octombrie Sala Sporturilor

 

Cea mai cunoscută promoție din Europa, Superkombat, condusă de Eduard Irimia, revine pe 1 octombrie cu un show incendiar într-unul dintre cele mai puternice centre ale kickboxului românesc, Iași, la Sala Sporturilor, acolo unde luptători de pe 3 continente se vor confrunta într-un eveniment transmis la nivel global în peste 90 de țări.

Nu vor lipsi sportivii de pe plan local, iar veteranul Sebastian “Fiul lui Dracula” Ciobanu, finalist K-1 București și cu victorii în palmares în fața unor nume mari precum Dzevad Poturak, Mighty Mo și Doug Viney, revine cu un meci oficial în orașul natal după 9 ani, urmând să-l înfrunte pe englezul George Davies. Un alt erou local, Sebastian Cozmâncă, va avea parte de meciul carierei, urmând să dea piept cu bestia Spaniei, David Trallero, un sportiv care a pierdut un singur meci în cariera profesionistă și care recent l-a învins pe Jorge Loren, fostul campion Superkombat.

Simpaticul cioban din Coarnele Caprei, Bogdan Năstase, se va duela la rândul său cu un adversar de top, columbianul Diego Mosquera, neînvins în cele 18 meciuri disputate la profesioniști, în timp ce fostul poloist Cristi Spetcu se va duela într-un meci la categoria ușoară cu Jonatan Fabian, de 8 ori campion al Spaniei.

În meciul cap de afiș al galei, campionul New Heroes Amansio Paraschiv (20 de victorii – 1 remiză – 4 înfrângeri) va încerca să aducă titlul mondial Superkombat, deținut până de curând de legendarul Mike Zambidis, în România, dar pentru asta va trebui să îl învingă la Iași pe congolezul stabilit la Amsterdam, Chris Ngimbi (30 victorii – 19 înfrângeri), fost campion mondial It’s Showtime, WKA și W-5.

superkombat lupta iasi

În total, se vor disputa nu mai puțin de 13 confruntări, printre care una pe reguli de MMA în care Corneliu “Bestia Moldovei” Lascăr îl va înfrunta pe moldoveanul de peste Prut, Eugen Vulpe.

Evenimentul de la Sala Sporturilor din Iași va începe la ora 19:30 și va fi împărțit în două gale, una New Heroes, dedicată sportivi din noua generație, și World Grand Prix, acolo unde vor lupta sportivi deja consacrați pe piața internațională.

Superkombat New Heroes (19:30)

    Super Fight – MMA rules – Super Middleweight division (-75 kg)
    Eugen Vulpe (Rep. Moldova) vs Lascar Cornelius (Romania)
    Super Fight – Super middleweight (-77 kg)
    Cristi Stoica (Romania) vs Cristian Rotar (Romania)
    Super Fight – Light Heavyweight plus division (-86 kg)
    Nicu Buceac (Romania) vs Răzvan Țîru (Romania)
    Super Fight – Light Heavyweight division (-81 kg)
    Daniel Stefanovski (Switzerland) vs Ionut Sandur (Romania)
    Super Fight – Light Heavyweight division (-81 kg)
    Adelin Mihaila (Romania) vs Adrian Rosca (Romania)
    Super Fight – Heavyweight bout (+96 kg)
    Kerone Davies (United Kingdom) vs Mihaita Golescu (Romania)
    Super Fight – Super Middleweight division (-77 kg)
    Igor Scoda (Rep. Moldova) vs Alex Filip (Romania)

Superkombat WGP (22:00)

    Super Fight – Light Heavyweight (-81 kg)
    Diego Mosquera (Colombia) vs Bogdan Nastase (Romania)
    Super Fight – Middleweight division (-71 kg)
    Eduard Chelariu (Romania) vs Andrei Leustean (Romania)
    Super Fight – Lightweight division (-65 kg)
    Jonathan Fabian (Spain) vs Cristian Spetcu (Romania)
    Super Fight – Light Heavyweight plus division (-86 kg)
    George Davies (United Kingdom) vs Sebastian Ciobanu (Romania)
    Super Fight – Super Cruiserweight division (-95 kg)
    David Trallero (Spain) vs Sebastian Cozmanca (Romania)
    World Title Fight – Middleweightdivision (-72.5 kg)
    Chris Ngimbi (DR Congo) vs Amansio Paraschiv (Romania)

Pretul biletului este de 50 lei.

Bancul zilei

Dupa ce-si ingroapa sotia, Ion mai ramane o vreme, singur, langa mormant.
Deodata, dintre coroane, apare o mana si se aude vocea Mariei.
Maria: - Ajutor! Am fost ingropata de vie!
Ion indeasa mana la loc si batatoreste pamantul deasupra.
Ion: - Da, dar nu prea bine!

Bancurile zilei le poti citi aici...

Program liga 1 - etapa 1

Vineri, 18 august
21:00 Astra Giurgiu - CSM Poli Iaşi

Sambata, 19 august
18:30 Gaz Metan Mediaş - ACS Poli Timişoara
21:00 CS Juventus Bucureşti - FCSB

Duminica, 20 august
18:30 FC Viitorul Constanţa - CS Universitatea Craiova
21:00 CFR Cluj - FC Voluntari

Luni, 21 august
18:30FC Botoşani - Concordia Chiajna
21:00 Dinamo Bucureşti - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Liga 1 program complet

Vino si tu pe grupul de facebook Romania Vesela

vino pe grupul Romania Vesela

Like la pagina Iasi365

Close

Daca vrei sa fii le curent cu noutatile din Iasi da-ne like...

0
Shares