Programul  Teatrului National "Vasile Alecsandri" Iasi

Luna februarie 2017

Agentia Teatrala

Adresa: Bd. Stefan cel Mare si Sfant nr. 4 (in spatele cubului, langa BCR);
Tel: 0232-255.999 (Program Luni- Sambata :10:00-17:00 Duminica este inchis)

Pretul biletelor le gasiti la sfarsitul articolului

 

 

 

 

31 ianuarie

Interviul

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

de Alexandr Mardan

Regia: Emil Gaju
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Alexandra Bandac

interviul teatrul national Iasi

 

2 februarie

Arborele noptii

Sala "Uzina cu teatru" ora 19:30

Adaptarea şi regia: Irina Popescu Boieru
Scenografia: Rodica Arghir
Mişcarea scenică: Oana Sandu

Distribuţia: Haruna Condurache, Catinca Tudose, Monica Bordeianu, Brânduşa Aciobăniţei, Petronela Grigorescu, Oana Sandu, Emil Coşeru, Constantin Avădanei, Radu Ghilaş şi copilul Rebecca Maria Arghire

arborele noptii teatrul national iasi

 

3 februarie

Si acum

Sala "Uzina cu teatru" ora 19:00

Regia: Olivia Grecea (Câştigătoarea primei ediţii a concursului DEBUT ÎN REGIE organizat de TN Iaşi)  
Scenografia: Rodica Arghir
Muzica live: Cosmin Panaite

Distribuţia: Andreea Boboc, Diana Chirilă, Sorin Cimbru, Ionuţ Cornilă, Radu Homiceanu, Cosmin Panaite, Oana Sandu

si acum la teatrul national Iasi

 

4 februarie

Cafeneaua

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

Regia: Silviu Purcărete  
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Muzica: Vasile Şirli  
Mişcarea scenică: Florin Fieroiu
Video: Andrei Cozlac                                                                                 

Asistent regie: Radu Ghilaş  
Asistent scenografie: Vladimir Iuganu

cafeneaua teatrul national

 

5 februarie

 Un dusman al poporului

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

Traducere: Claudiu Goga

Regia: Claudiu Goga
Decor/video: Andu Dumitrescu
Costume: Lia Dogaru

un dusman al poporului TN Iasi

 

6 februarie

Goldberg Show - Facerea lumii şi alte întâmplări

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

Adaptare de Anca Măniuţiu după Variaţiunile Goldberg de George Tabori
Traducere: Alexandru Al. Șahighian
Regie: Mihai Măniuţiu
Decor: Adrian Damian  - câştigător al Premiului UNITER 2016 pentru cea mai bună scenografie (Cântăreaţa cheală, regia- Radu Nica, spectacol al Naţionalului ieşean)
Costume: Cristina Milea
Coregrafie: Andrea Gavriliu
Asistent coregrafie: Oana Sandu
Muzică originală: Mihai Dobre
Light-design: Lucian Moga, Cristian Şimon
Asistent regie: Irina Creţu

Distributia: Marcel Iureş, Călin Chirilă, Tatiana Ionesi, Livia Iorga, Doina Deleanu, Oana Sandu, Cosmin Maxim, Doru Aftanasiu, Ionuţ Cornilă, Radu Ghilaş, Horia Veriveş, Andrei Andriucă, Diana Beșchia, Iuliana Budeanu, Gelu Ciobotaru, Biatrice Cozmolici, Mariana Dumitrache, Ana Maria Fasolă, Radu Homiceanu,  Andrei Iurescu, Alexandra Macovei, Laura Mătiuț, Nicoleta Miru, Sebastian Munteanu, Beatrice Teișanu, Irina Tocănel, Alexandru Torboli

goldberg show Teatrul National Iasi

 

7 februarie

Goldberg Show - Facerea lumii şi alte întâmplări

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

Adaptare de Anca Măniuţiu după Variaţiunile Goldberg de George Tabori
Traducere: Alexandru Al. Șahighian
Regie: Mihai Măniuţiu
Decor: Adrian Damian  - câştigător al Premiului UNITER 2016 pentru cea mai bună scenografie (Cântăreaţa cheală, regia- Radu Nica, spectacol al Naţionalului ieşean)
Costume: Cristina Milea
Coregrafie: Andrea Gavriliu
Asistent coregrafie: Oana Sandu
Muzică originală: Mihai Dobre
Light-design: Lucian Moga, Cristian Şimon
Asistent regie: Irina Creţu

Distributia: Marcel Iureş, Călin Chirilă, Tatiana Ionesi, Livia Iorga, Doina Deleanu, Oana Sandu, Cosmin Maxim, Doru Aftanasiu, Ionuţ Cornilă, Radu Ghilaş, Horia Veriveş, Andrei Andriucă, Diana Beșchia, Iuliana Budeanu, Gelu Ciobotaru, Biatrice Cozmolici, Mariana Dumitrache, Ana Maria Fasolă, Radu Homiceanu,  Andrei Iurescu, Alexandra Macovei, Laura Mătiuț, Nicoleta Miru, Sebastian Munteanu, Beatrice Teișanu, Irina Tocănel, Alexandru Torboli

goldberg show Teatrul National Iasi

 

9 februarie

Joc de pisici

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Irina Popescu Boieru
Scenografia: Axenti Marfa
Asistent regie: Irina Creţu

Distribuţia:  Mihaela Arsenescu-Werner, Monica Bordeianu, Doina Deleanu, Catinca Tudose, Constantin Avădanei, Haruna Condurache, Brânduşa Aciobăniţei, Cosmin Panaite, Bianca Ioan, Irina Creţu

joc de pisici la Teatrul National Iasi

 

10 februarie

Freelancer story

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Scenariul, regia şi coloana sonoră: Ion Sapdaru
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Alexandra Bandac, Cosmin Maxim, Annemarie Chertic, Livia Iorga

freelancer story la TNI Iasi

 

11 februarie

Tinerete fara batranete şi teatru fara de moarte

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Scenariul şi regia: Petru Ciubotaru
Scenografia: Nicolai Mihăilă
Consultant muzical: Ion Ursulescu
Consultant: Adrian Teodoriu

Distributia: Recital Petru Ciubotaru - 50 de ani de teatru
Cu participarea copiilor: Sofia Theodora Gaţu, Tudor Teodoriu

tinerete fara nbatraneta 2

 

12 februarie

Interviul

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

de Alexandr Mardan

Regia: Emil Gaju
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Alexandra Bandac

interviul teatrul national Iasi

 

13 februarie

Iarna dragostei noastre

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Emil Gaju
Scenografia:  Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Doina Deleanu, Adi Carauleanu, Irina Răduţu

Iarna dragostei noastre la Teatrul National Iasi

 

14 februarie

Iarna dragostei noastre

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Emil Gaju
Scenografia:  Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Doina Deleanu, Adi Carauleanu, Irina Răduţu

Iarna dragostei noastre la Teatrul National Iasi

 

16 februarie

Damen tango

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Un spectacol de Vitalie Lupaşcu
Scenografia: Rodica Arghir
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan

Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Bianca Ioan, Daniel Busuioc

damen tango

 

18 februarie

 

19 februarie

O scrisoare pierduta

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

Un spectacol de Mircea Cornişteanu
Costume: Rodica Arghir

Distribuţia: Petru Ciubotaru, Dionisie Vitcu, Irina Răduţu Codreanu, Cosmin Maxim, Teodor Corban, Constantin Puşcaşu, Doru Aftanasiu, Călin Chirilă, Ionuţ Cornilă, Constantin Avădanei, Gelu Zaharia, Radu Homiceanu, Maria Veriveş, Andreea Spătaru,

o scrisoare pierduta

 

20 februarie

Colivia

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

Regia: Cristian Hadji-Culea
Decoruri: Ştefan Caragiu
Costume: Rodica Arghir
Traducere: Gabriel Avram
Ilustraţie, pregătire muzicală: Dragoş Cohal

Distribuţia: Haruna Condurache, Petronela Grigorescu, Puşa Darie, Ada Lupu, Irina Răduţu Codreanu, Catinca Tudose, Brânduşa Aciobăniţei,
Delu Lucaci, Ionuţ Cornilă, Călin Chirilă, Daniel Busuioc, Constantin Puşcaşu, Horia Veriveş, Gelu Zaharia, Emil Coşeru, Andrei Sava, Constantin Avădanei, Sorin Cimbru, Radu Homiceanu

Colivia teatrul national Iasi

 

21 februarie

Invitatie la esafod

Sala "Uzina cu teatru" 19:30

după Vladimir Nabokov

Regia, traducerea, dramatizarea și coloana sonoră: Ion Sapdaru
Scenografia: Alina Dincă Pușcașu
Asistenți regie: Francisc Bucur, Radu Mihoc

Distribuția: Adrian Marele, Dumitru Năstrușnicu, Radu Ghilaș, Daniel Busuioc, Anne Marie Chertic, Sorin Cimbru, Dumitru Florescu, Iulia Budeanu,  Francisc Bucur, Radu Mihoc, Irina Răduțu Codreanu

 

 

23 februarie

Invitatie la esafod

Sala "Uzina cu teatru" 19:30

după Vladimir Nabokov

Regia, traducerea, dramatizarea și coloana sonoră: Ion Sapdaru
Scenografia: Alina Dincă Pușcașu
Asistenți regie: Francisc Bucur, Radu Mihoc

Distribuția: Adrian Marele, Dumitru Năstrușnicu, Radu Ghilaș, Daniel Busuioc, Anne Marie Chertic, Sorin Cimbru, Dumitru Florescu, Iulia Budeanu,  Francisc Bucur, Radu Mihoc, Irina Răduțu Codreanu

 

 

25 februarie

Macelaria lui Iov

Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00

de Fausto Paravidino

Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Video: Andrei Cozlac
Light design: Cristian Șimon
Sound design: Ana Teodora Popa
Asistent regie: Irina Crețu

Distribuția: Emil Coșeru, Tatiana Ionesi, Ada Lupu, Ionuț Cornilă, Andrei Varga, Livia Iorga, Horia Veriveș, Irena Boclincă, Brândușa Aciobăniței, Doru Maftei

 

26 februarie

Macelaria lui Iov

Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00

de Fausto Paravidino

Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Video: Andrei Cozlac
Light design: Cristian Șimon
Sound design: Ana Teodora Popa
Asistent regie: Irina Crețu

Distribuția: Emil Coșeru, Tatiana Ionesi, Ada Lupu, Ionuț Cornilă, Andrei Varga, Livia Iorga, Horia Veriveș, Irena Boclincă, Brândușa Aciobăniței, Doru Maftei

 

 

Preturi bilete

Sala Teatru³ (Teatru la Cub): 32 lei
Sala "Uzina cu Teatru": 22 lei
Sala Studio ”Teofil Vâlcu”: 22 lei
Sala Mare: R 1 şi R 2 - 20 lei ; R 3 - R 13 - 32 lei ; R 14 - R 18 - 22 lei ; Loje - 40 lei (fără reduceri) ; Balcon - 16 lei
 
Elevii, studenții și pensionarii beneficiază de reduceri.

Puteți achiziționa bilete la spectacolele TNI de la:

           • AGENȚIA TEATRALĂ (str. Stefan cel Mare nr. 4, langa BCR, tel. 0232-255999), program: 10.00 – 17.00, de marți până sâmbătă inclusiv
           • ONLINE din reteaua Eventim sau din rețeaua magazinelor partenere: Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librăriile Humanitas și Cărturești
           • de la casele de bilete ale sălilor de spectacol, cu o oră înaintea reprezentației

Pentru grupuri organizate, vă rugăm să vă adresaţi Departamentului Marketing-Organizare la telefon 0232-255999.
 
ATENŢIE !
 
Accesul în sală după începerea spectacolului este interzis, iar biletele îşi pierd valabilitatea. Pentru a preveni situaţiile neplăcute, rugăm spectatorii să fie prezenţi la sala de spectacole cu cel târziu 10 minute înainte de ora începerii.

 Teatrul National

 

Agentia Teatrala

Adresa: Bd. Stefan cel Mare si Sfant nr. 4 (in spatele cubului, langa BCR);
Tel: 0232-255.999 (Program Luni- Sambata :10:00-17:00 Duminica este inchis)

Din aceeasi categorie

Acest site utilizeaza cookie-uri. Navigand in continuare va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.