Program Filarmonica Iasi

Programul Filarmonicii Iasi - mai 2017

 

 Adresa: Str. Cuza Voda 29,

Telefon: 0232-212.509, 0232-314.601
Fax: 0232-214.160

Casa de bilete
Program: luni–vineri, 10:00-13:00; 17:00-19:00
Telefon: 0332-882.025

 

5 mai

Armonii romantice

Concert simfonic

Casa de Cultură a Studenților ora 19:00

Dirijor: Gottfried Rabl, Austria
Solist : Csiky Boldizsar, pian

Program:
Nielsen -Uvertura Helios op.17
Nielsen – Simfonia nr.1 op.7 -primă audiție
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră

 

 

Armonii romantice filarmonica Iasi mai 2017

 

6 mai

Bucuria ritmului si a dansului

Concert simfonic

Palas Mall ora 19:00

Dirijor: Gottfried Rabl, Austria

Program:
Franz von Suppé – A Morning, a Noon, an Evening in Vienna, Overture
Moritz Moszkowski – Malagueña from “Boabdil”
Leroy Anderson – Arietta
Leroy Anderson – Fiddle Faddle
Camille Saint Saëns – Bacchanale from “Samson and Dalila”
Alexander Glazunov – Pas d’action, No.5 from “Scènes de Ballet” Op.52
Pablo Moncayo – Huapango
Aram Khachaturian – Adagio from “Spartacus”
Arturo Marquez – Danzon No.2
Arturo Marquez – Conga del Fuego Nuevo

Bucuria ritmului si dansului Filarmonica Iasi mai

 

9 mai

Recital de violoncel si pian

Recital

Sala „Eduard Caudella” a Universității de Arte „George Enescu” ora 19:00

Soliști: Dan Cavassi, violoncel
Sorin Dogariu, pian

Program:
G. Enescu – Nocturnă și Saltarello
L. van Beethoven – Sonata nr. 4 în do major, op. 102
J. Brahms – Sonata nr. 1 în mi minor, op. 38
R. Schumann – Adagio şi Allegro, op. 70

recital cavassi Dogariu Filarmonica Iasi mai

 

12 mai

Performanțe interpretative

Concert simfonic

Casa de Cultură a Studenților ora 19:00

Dirijor: Horia Andreescu
Solist : Josu de Solaun, pian, Spania

Program:
Doru Popovici – Codex Caioni, op. 33 nr.2 (fragmente)
A. Haciaturian – Concertul în re bemol major pentru pian și orchestră
A. Dvorak – Simfonia nr. 9 în mi minor, op. 95, Din lumea nouă

performante interpretative Filarmonica Iasi Mai

 

19 mai

Violoncelul romantic

Concert simfonic

Casa de Cultură a Studenților ora 19:00

Dirijor: Arthur Arnold, Olanda
Solist : Roberto Trainini, violoncel, Italia

Program:
A. Liadov – Baba-Yaga, op. 56
R. Schumann – Concertul în la minor pentru violoncel și orchestră, op.129
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 2 în mi minor, op. 27

violoncelul romantic Filarmonica Iasi mai

 

19 mai

Beethoven și Paganini

Concert simfonic

Casa de Cultură a Studenților ora 19:00

Dirijor: Kazuki Wada, Pr.II Jeunesse Musicales 2015, Japonia
Solist: Gabriel Croitoru, vioară

Program:
L. van Beethoven – Uvertura Prometeu
N. Paganini – Concertul nr. 1 pentru vioară și orchestră în re major
L. van Beethoven – Simfonia nr. 7, op. 92, în la major

paganini 26-mai-2017

 


filarmonica-iasi

Acest site utilizeaza cookie-uri. Navigand in continuare va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.