iasi 365 2018 logo 4

Festivalul "Serile filmului romanesc"

4-8 mai Iasi

 

Asociația Studenților Jurnaliști (ASJ) organizează cea de-a VII a ediție a festivalului Serile Filmului Românesc. Acesta ediţie îi este dedicată actorului Mircea Diaconu, iar filmele în care acesta a făcut roluri memorabile vor fi prezentate în cadrul festivalului.

Iata in continuare programul Festivalului "Serile filmului romanesc"

Miercuri 4 mai

Actorul și sălbaticii (1975)

Ora 14:30 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”  

Gen film: Comedie, Dramă, Familie, Muzical
Regia: Manole Marcus
Cu: Mircea Albulescu, Toma Caragiu, Margareta Pogonat, Mircea Diaconu

Invitat: Mircea Diaconu

actorul si salbaticii

 

Asfalt tango (1995)

Ora 17:00 - Casa de Cultură a Studenților Iași

Gen film: Comedie
Regia: Nae Caranfil
Cu: Mircea Diaconu, Charlotte Rampling

Invitat: Mircea Diaconu

 asfalt tango

 

„Arta Filmului”, expoziție de Ion Bârlădeanu

Ora 19:30 - Muzeul Unirii Iași

În cadrul festivalului Serile Filmului Românesc, ediția a VII-a, artistul Ion Bârlădeanu va participa la Iași, la vernisajul expoziției „Arta filmului”. Pe 4 mai, miercuri, de la ora 19.30, în incinta Muzeului Unirii, va fi deschisă expoziția „Arta filmului”, în prezența artistului și a curatorului Cristi Cojanu. Evenimentul este posibil cu susținerea Muzeului Unirii din Iași. Intrarea este liberă.

 

Cel Ales (2015)

Ora 21.00 - Grădina Palas

Gen film: Dramă
Regia: Cristian Comeagă
Cu: Olimpia Melinte, Nicodim Ungureanu, Bogdan Stanoevici, Laura Cosoi, Mohamed Jbara

Invitați: Cristian Comeagă, Olimpia Melinte, Nicodim Ungureanu, Bogdan Stanoevici, Liviu Manoliu

cel ales

 

Joi 5 mai

 

Pașaport de Germania (2014)

Ora 12:00 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”  

Gen: Documentar
Regia: Răzvan Georgescu

Invitat: Răzvan Georgescu

Pasaport de Germania

Filantropica (2002)

Ora 14:30 - Casa de Cultură a Studenților Iași 

Invitați: Mircea Diaconu, Marius Florea Vizante

Gen film: Comedie
Regia: Nae Caranfil
Cu: Mircea Diaconu, Mara Nicolescu, Gheorghe Dinică

filantropica

Aliyah DaDa (2015)

Ora 16:00 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi”

Gen film: Documentar
Regia: Oana Giurgiu

Invitat: Oana Giurgiu

 

Promisiuni (1985)

Ora 18:30 - Casa de Cultură a Studenților Iași

Gen film: Dramă
Regia: Elisabeta Bostan
Cu: Mircea Diaconu, Maria Ploae, Ion Caramitru

Invitați: Elisabeta Bostan, Mircea Diaconu, Irina Margareta Nistor

 

Ilegitim (2016)

Ora 21.00 - Grădina Palas

Gen film: Dramă
Regia: Adrian Sitaru
Cu: Adrian Titieni, Bogdan Albulescu, Alina Grigore, Robi Urs

Invitați: Adrian Titieni, Alina Grigore, Robi Urs

Vineri 6 mai

 

Filip cel Bun (1974)

Ora 12:00 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” 

Gen film: Dramă
Regia: Dan Pița
Cu: Mircea Diaconu, Ileana Popovici, Vasile Nițulescu

Invitați: Mircea Diaconu, Dan Pița, Ileana Popovici, Irina Margareta Nistor

 

Muzeon - Ștefan Râmniceanu (2016)

Ora 14:30 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” 

Regia: Laurenţiu Damian

Gen: Documentar
Invitat: Laurenţiu Damian

 

Miracolul din Tekir (2015)

Ora 16:00 - Casa de Cultură a Studenților Iași

Gen film: Dramă, Mister
Regia: Ruxandra Zenide
Cu: Dorotheea Petre, Bogdan Dumitrache, Liviu Pintilieasa, Viorica Geantă Chelbea

Invitat: Liviu Pintileasa

 

Mere Roșii (1976)

Ora 18:30 - Gala Aniversara 40 de ani

Gen film: Comedie, Dramă
Regia: Alexandru Tatos
Cu: Mircea Diaconu, Ion Cojar

Invitați: Mircea Diaconu, Liana Tatos, Irina Magareta Nistor, Dan Pița

 

Doar cu buletinul la Paris (2015)

Ora 21:00 - Grădina Palas 

Gen film: Comedie
Regia: Șerban Marinescu
Cu: Mircea Diaconu, Dorel Vişan, Răzvan Vasilescu

Invitați: Mircea Diaconu, Dorel Vișan, Șerban Marinescu, Irina Margareta Nistor

 

Viața între două filme

Ora 23:00 - Underground the pub

Regia: Dragoș Zămosteanu
Gen: Documentar

Invitați: Dragoș Zămosteanu, Irina-Margareta Nistor

 

Sambata 7 mai

 

Război pe calea undelor (2007)

Ora 12:00 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” 

Gen film: Documentar
Regia: Alexandru Solomon
Cu: Monica Lovinescu, Doina Cornea, Emil Hurezeanu

Invitat: Liviu Tofan

cold waves razboi pe calea undelor

Horea Paștina. Starea Lucrurilor

Ora 14:30 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” 

Gen: Documentar de artă
Regia: Laurenţiu Damian

Invitat: Laurenţiu Damian

 

03. ByPass (2016)

Ora 16:00 - Casa de Cultură a Studenților Iași 

Gen film: Dramă
Regia: Nap Toader
Cu: Medeea Marinescu, Gabriel Spahiu

Invitați: Medeea Marinescu, Alexandru Potocean, Nap Toader, Corina Stavilă, Alin Ludu Dumbravă

 

Live (2015)

Ora 18:30 - Casa de Cultură a Studenților Iași 

 

Gen film: Dramă
Regia: Vlad Păunescu
Cu: Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Crina Tofan

Invitați: Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Vlad Păunescu, Oana Păunescu, Crina Tofan

 

Comoara (2015)

Ora 21.00 - Grădina Palas 

 

Gen film: Dramă
Regia: Corneliu Porumboiu
Cu: Cuzin Toma, Adrian Purcarescu, Cristina Toma, Nicodim Toma

Invitat: Toma Cuzin

 

Cineacordeon – Muzică de film

Ora 22:00 - Underground The Pub

Invitat special Medeea Marinescu 

 

Dumminica 8 mai

 

Kapitalism – Rețeta Noastră Secretă (2010)

Ora 12:00 - Casa de Cultură a Municipiului Iași „Mihai Ursachi” 

Regia: Alexandru Solomon

 

Lumea văzută de Ion B. (2009)

Ora 14:30 - Casa de Cultură a Studenților Iași 

Gen film: Documentar
Regia: Alexander Nanău
Cu: Ion Bârlădeanu

 

Evrei de vânzare (2012)

Ora 18:00 - Casa de Cultură a Studenților Iași 

Gen: Documentar
Scenariu: Magdalena Schubert, Radu Gabrea
Regia: Radu Gabrea

Invitat: Radu Gabrea

 

Chuck Norris vs. Comunism (2015)

Ora 21.00 - Grădina Palas

Gen film: Documentar, Istoric
Regia: Ilinca Călugăreanu
Cu: Valentin Oncu, Irina – Margareta Nistor, Dan Chiorean, Ana Maria Moldovan

Invitați: Ana Maria Moldovan, Irina – Margareta Nistor

 

Balta Albă (Doc.)|Concert PARTIZAN

Ora 23:00 - Underground the pub

Gen: Documentar
Regizor: Silviu Munteanu

Invitat: Silviu Munteanu

Like la pagina Iasi365

Close

Daca vrei sa fii le curent cu noutatile din Iasi da-ne like...