Programul Teatrului National "Vasile Alecsandri" Iasi
Luna iunie 2017
Agentia Teatrala
Adresa: Bd. Stefan cel Mare si Sfant nr. 4 (in spatele cubului, langa BCR);
Tel: 0232-255.999 (Program Luni- Sambata :10:00-17:00 Duminica este inchis)
Pretul biletelor le gasiti la sfarsitul articolului
3 iunie
Colivia
Sala Mare a Teatrului National ora 19:00
Regia: Cristian Hadji-Culea
Decoruri: Ştefan Caragiu
Costume: Rodica Arghir
Traducere: Gabriel Avram
Ilustraţie, pregătire muzicală: Dragoş Cohal
Distribuţia: Haruna Condurache, Petronela Grigorescu, Puşa Darie, Ada Lupu, Irina Răduţu Codreanu, Catinca Tudose, Brânduşa Aciobăniţei,
Delu Lucaci, Ionuţ Cornilă, Călin Chirilă, Daniel Busuioc, Constantin Puşcaşu, Horia Veriveş, Gelu Zaharia, Emil Coşeru, Andrei Sava, Constantin Avădanei, Sorin Cimbru, Radu Homiceanu
6 iunie
Freelancer story
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 12:00
Scenariul, regia şi coloana sonoră: Ion Sapdaru
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu
Distribuţia: Alexandra Bandac, Cosmin Maxim, Annemarie Chertic, Livia Iorga
Freelancer story
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00
Scenariul, regia şi coloana sonoră: Ion Sapdaru
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu
Distribuţia: Alexandra Bandac, Cosmin Maxim, Annemarie Chertic, Livia Iorga
Seceta rosie
Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00
după „Cartea foametei” de Larisa Turea
Scenariul și regia: Petru Hadârcă
Scenografia: Rodica Arghir
Muzică originală: Vali Boghean
Coregrafia: Dumitru Tanmoșan
Distribuția: Adi Carauleanu, Daniel Busuioc, Puşa Darie, Petronela Grigorescu, Doina Deleanu, Haruna Condurache, Ada Lupu, Andreea Boboc, Doru Aftanasiu, Radu Homiceanu, Andrei Sava, Gelu Zaharia
7 iunie
Seceta rosie
Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00
după „Cartea foametei” de Larisa Turea
Scenariul și regia: Petru Hadârcă
Scenografia: Rodica Arghir
Muzică originală: Vali Boghean
Coregrafia: Dumitru Tanmoșan
Distribuția: Adi Carauleanu, Daniel Busuioc, Puşa Darie, Petronela Grigorescu, Doina Deleanu, Haruna Condurache, Ada Lupu, Andreea Boboc, Doru Aftanasiu, Radu Homiceanu, Andrei Sava, Gelu Zaharia
8 iunie
Damen tango
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00
Un spectacol de Vitalie Lupaşcu
Scenografia: Rodica Arghir
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan
Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Bianca Ioan, Daniel Busuioc
Cafeneaua
Sala Mare a Teatrului National ora 19:00
Regia: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Muzica: Vasile Şirli
Mişcarea scenică: Florin Fieroiu
Video: Andrei Cozlac
Asistent regie: Radu Ghilaş
Asistent scenografie: Vladimir Iuganu
9 iunie
Damen tango
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00
Un spectacol de Vitalie Lupaşcu
Scenografia: Rodica Arghir
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan
Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Bianca Ioan, Daniel Busuioc
O scrisoare pierduta
Sala Mare a Teatrului National ora 19:00
Un spectacol de Mircea Cornişteanu
Costume: Rodica Arghir
Distribuţia: Petru Ciubotaru, Dionisie Vitcu, Irina Răduţu Codreanu, Cosmin Maxim, Teodor Corban, Constantin Puşcaşu, Doru Aftanasiu, Călin Chirilă, Ionuţ Cornilă, Constantin Avădanei, Gelu Zaharia, Radu Homiceanu, Maria Veriveş, Andreea Spătaru,
10 iunie
Vizita batranei doamne
Sala Mare a Teatrului National ora 19:00
Regia: Claudiu Goga
Decor: Ştefan Caragiu
Costume: Lia Dogaru
Machiaj: Minela Popa
Distribuţia: Teodor Corban, Mihaela Arsenescu Werner, Doru Aftanasiu, Constantin Pușcașu, Cosmin Maxim, Petronela Grigorescu, Dumitru Năstrușnicu, Tatiana Ionesi, Horia Veriveș, Emil Coșeru, Adi Carauleanu, Daniel Busuioc, Pușa Darie, Gelu Zaharia, constantin avădanei, radu ghilaș, haruna condurache, andreea boboc, Ionuț cornilă, antonella cornici, oana sandu, delu lucaci, nicolae ionescu, sorin cimbru, radu homiceanu, adrian marele, Brândușa aciobăniței, monica bordeianu
Şi copiii:
Ilinca Carp, Ilinca Andreea Celmare, Robert Grigoraş, David Minca, Ioana Raluca Dulcescundurache, Constantin Puşcaşu, Cosmin Panaite
11 iunie
Colivia
Sala Mare a Teatrului National ora 19:00
Regia: Cristian Hadji-Culea
Decoruri: Ştefan Caragiu
Costume: Rodica Arghir
Traducere: Gabriel Avram
Ilustraţie, pregătire muzicală: Dragoş Cohal
Distribuţia: Haruna Condurache, Petronela Grigorescu, Puşa Darie, Ada Lupu, Irina Răduţu Codreanu, Catinca Tudose, Brânduşa Aciobăniţei,
Delu Lucaci, Ionuţ Cornilă, Călin Chirilă, Daniel Busuioc, Constantin Puşcaşu, Horia Veriveş, Gelu Zaharia, Emil Coşeru, Andrei Sava, Constantin Avădanei, Sorin Cimbru, Radu Homiceanu
12 iunie
Sandros
Sala "Uzina cu teatru" 19:30
de Katalin Thuróczy
Regia: Cristi Avram
Scenografia: Bianca Boroș
Distribuția: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Livia Iorga, Diana Chirilă, Alexandra Bandac, Irena Boclincă, Remus Stănescu
13 iunie
Sandros
Sala "Uzina cu teatru" 19:30
de Katalin Thuróczy
Regia: Cristi Avram
Scenografia: Bianca Boroș
Distribuția: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Livia Iorga, Diana Chirilă, Alexandra Bandac, Irena Boclincă, Remus Stănescu
15 iunie
Joc de pisici
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00
Regia: Irina Popescu Boieru
Scenografia: Axenti Marfa
Asistent regie: Irina Creţu
Distribuţia: Mihaela Arsenescu-Werner, Monica Bordeianu, Doina Deleanu, Catinca Tudose, Constantin Avădanei, Haruna Condurache, Brânduşa Aciobăniţei, Cosmin Panaite, Bianca Ioan, Irina Creţu
16 iunie
Macelaria lui Iov
Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00
de Fausto Paravidino
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Video: Andrei Cozlac
Light design: Cristian Șimon
Sound design: Ana Teodora Popa
Asistent regie: Irina Crețu
Distribuția: Emil Coșeru, Tatiana Ionesi, Ada Lupu, Ionuț Cornilă, Andrei Varga, Livia Iorga, Horia Veriveș, Irena Boclincă, Brândușa Aciobăniței, Doru Maftei
17 iunie
Macelaria lui Iov
Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00
de Fausto Paravidino
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Video: Andrei Cozlac
Light design: Cristian Șimon
Sound design: Ana Teodora Popa
Asistent regie: Irina Crețu
Distribuția: Emil Coșeru, Tatiana Ionesi, Ada Lupu, Ionuț Cornilă, Andrei Varga, Livia Iorga, Horia Veriveș, Irena Boclincă, Brândușa Aciobăniței, Doru Maftei
18 iunie
Sandros
Sala "Uzina cu teatru" 19:30
de Katalin Thuróczy
Regia: Cristi Avram
Scenografia: Bianca Boroș
Distribuția: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Livia Iorga, Diana Chirilă, Alexandra Bandac, Irena Boclincă, Remus Stănescu
20 iunie
Damen tango
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00
Un spectacol de Vitalie Lupaşcu
Scenografia: Rodica Arghir
Coregrafia: Ligia Delia Grozdan
Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Bianca Ioan, Daniel Busuioc
22 iunie
Interviul
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00
de Alexandr Mardan
Regia: Emil Gaju
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu
Distribuţia: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Alexandra Bandac
23 iunie
Iarna dragostei noastre
Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00
Regia: Emil Gaju
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu
Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Doina Deleanu, Adi Carauleanu, Irina Răduţu
Povestea pasarii fara cuib
Sala "Uzina cu teatru" 19:30
Un text de Ada Lupu
Regia: Iris Spiridon
Concept scenografic și univers sonor: Iris Spiridon și Ada Lupu
Distribuția: Ada Lupu
24 iunie
Goldberg Show - Facerea lumii şi alte întâmplări
Sala Mare a Teatrului National ora 19:00
Adaptare de Anca Măniuţiu după Variaţiunile Goldberg de George Tabori
Traducere: Alexandru Al. Șahighian
Regie: Mihai Măniuţiu
Decor: Adrian Damian - câştigător al Premiului UNITER 2016 pentru cea mai bună scenografie (Cântăreaţa cheală, regia- Radu Nica, spectacol al Naţionalului ieşean)
Costume: Cristina Milea
Coregrafie: Andrea Gavriliu
Asistent coregrafie: Oana Sandu
Muzică originală: Mihai Dobre
Light-design: Lucian Moga, Cristian Şimon
Asistent regie: Irina Creţu
Distributia: Marcel Iureş, Călin Chirilă, Tatiana Ionesi, Livia Iorga, Doina Deleanu, Oana Sandu, Cosmin Maxim, Doru Aftanasiu, Ionuţ Cornilă, Radu Ghilaş, Horia Veriveş, Andrei Andriucă, Diana Beșchia, Iuliana Budeanu, Gelu Ciobotaru, Biatrice Cozmolici, Mariana Dumitrache, Ana Maria Fasolă, Radu Homiceanu, Andrei Iurescu, Alexandra Macovei, Laura Mătiuț, Nicoleta Miru, Sebastian Munteanu, Beatrice Teișanu, Irina Tocănel, Alexandru Torboli
Puteți achiziționa bilete la spectacolele TNI de la:
• AGENȚIA TEATRALĂ (str. Stefan cel Mare nr. 4, langa BCR, tel. 0232-255999), program: 10.00 – 17.00, de marți până sâmbătă inclusiv
• ONLINE din reteaua Eventim sau din rețeaua magazinelor partenere: Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librăriile Humanitas și Cărturești
• de la casele de bilete ale sălilor de spectacol, cu o oră înaintea reprezentației
Pentru grupuri organizate, vă rugăm să vă adresaţi Departamentului Marketing-Organizare la telefon 0232-255999.
ATENŢIE !
Accesul în sală după începerea spectacolului este interzis, iar biletele îşi pierd valabilitatea. Pentru a preveni situaţiile neplăcute, rugăm spectatorii să fie prezenţi la sala de spectacole cu cel târziu 10 minute înainte de ora începerii.
Agentia Teatrala
Adresa: Bd. Stefan cel Mare si Sfant nr. 4 (in spatele cubului, langa BCR);
Tel: 0232-255.999 (Program Luni- Sambata :10:00-17:00 Duminica este inchis)