iasi 365 2018 logo 4

Programul Festivalului Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr

4-11 octombrie 2018

Joi, 4 octombrie 2018
 

 

Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Orele 10:00 - 19:00, Foyerul Teatrului Luceafarul

 

Centrul Național al Artei Păpușii Tunisia – Întâlnirea

Ora 10:00, Sala Mica a Teatrului Luceafarul,

Un spectacol de Mehwachi Lasaad

Cu Mehwachi Lasaad, Mathlouthi Ameur, Abdellaoui Sabri

Un spectacol nonverbal, pentru toate vârstele (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

 

Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze

Ora 11:00 - Sala Mare a Teatrului Luceafarul,

Un spectacol de și cu Cheung Chun-Fai

Un spectacol nonverbal (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

 

Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Nud urcând o scară de Mihai Ignat (în parteneriat cu FILIT)

Ora 17:00 - Palas

 

Târgul Arca lui Gutenberg: lansare carte Ei sunt printre noi de Mihai Ignat

Ora 17:30 - Palas

 

Katastrofa Show cu Katastrofa Clown Italia

Ora 19:00 - Cafeneaua veche

Pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 10+

 

Teatrul Act București – Stage Dogs de Florin Piersic jr.

Ora 19:00 - Sala Mare a Teatrului Luceafarul

Inspirat de A Life In The Theatre de David Mamet, 14+

 

Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA!

Ora 20:30 - Esplanada Teatrului Luceafarul

 

Vineri, 5 octombrie 2018

 

Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Orele 10:00 - 19:00, Foyerul Teatrului Luceafarul

 

Asociația PETEC București - Pe bune

Ora 10:00 - Sala Mica a Teatrului Luceafarul

 

Țăndărică București - Muzicanții din Bremen

Ora 11:00 - Sala Mare a Teatrului Luceafarul

 

Ora 12, Universitatea de Arte G. Enescu: lansare carte Ultimele zile ale Occidentului, Cabaretul cuvintelor, Iubirile de tip pantof, iubirile de tip umbrelă, de Matei Vișniec

Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură  Maimuța de porțelan de Selma Dragoș; lansare de carte Teatru pentru publicul tânăr. 3 texte (în parteneriat cu FILIT)

Katastrofa Show cu Katastrofa Clown Italia

Ora 18:00 - Palas Mall, zona Intersport

Pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6+

 

Teatrul Tineretului Piatra Neamț, School fest Cool

Ora 18:00 - Sala Mica a Teatrului Luceafarul

 

Ora 18, foyer: Linia 1 a culturii ieșene (în parteneriat cu FILIT și Noaptea albă a galeriilor)

 

PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita

Ora 19:00 - Cafeneaua Veche Lăpușneanu

 

Trap Door Chicago SUA - Occident Express

Ora 19:00 - Sala Mare a Teatrului Luceafarul

 

Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA

Ora 19:00 - Gradina Palas

 

AUĂLEU Timișoara - Miorița

Ora 20:00 - Foyerul Palatului Culturii

 

Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA

Ora 21:00 - Cafeneaua Veche Lăpușneanu

 

Sambata, 6 octombrie 2018

 

Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Orele 10:00 - 19:00, Foyerul Teatrului Luceafarul

 

Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze

Ora 10:00 - Sala Mica a Teatrului Luceafarul,

Un spectacol de și cu Cheung Chun-Fai

Un spectacol nonverbal (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

 

Teatrul Tineretului Piatra Neamț - Visătorul

Ora 11:30 - Sala Mica a Teatrului Luceafarul,

 

PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita

Ora 12:00 - Pietonal Ștefan cel Mare

 

Spectacol lectură Îngropându-l pe Gupi de Andrei Ursu (în parteneriat cu FILIT)

Ora 17:00 - Palas, Târgul Arca lui Gutenberg

 

Cronopia Argentina - Maromas (contorsionism)

Ora 17:30 - Esplanada Teatrului Luceafărul

 

PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita

Ora 18:00 - Pietonal Lăpuşneanu

 

Katastrofa Clown Italia - Katastrofa Show

Ora 18:00 - Palas

 

Teatrul de marionete pe apă Hanoi Vietnam - Marionetele vietnameze pe apă

Ora 18:00 - Sala mica Teatrul Luceafarul

 

Mencho Sosa Argentina - Show fotbalistic

Ora 18:30 - Esplanada Teatrului Luceafărul

 

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu –Perfect compus

Ora 19:00 - Sala Mare a Teatrului Luceafărul

 

Duminica, 7 octombrie 2018

Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Orele 10:00 - 19:00, Foyerul Teatrului Luceafarul

Ora 10, sala mică: Teatrul de marionete pe apă Hanoi Vietnam (exclusiv la Iași)

Ora 11 și ora 12,30, Palas, sala Mozart: Teater Tr3 Stockholm Suedia, BO (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6-18 luni)

Ora 11,30 sala mare: CHOREA Theatre Lodz, Teatr Figur CracoviaPolonia, Frații Aurorei boreale (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 5+)

Ora 12, Pietonal Ștefan cel Mare: Mencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)

Ora 12, Esplanada Teatrului Luceafărul:  PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)

Ora 17, Pietonal Ștefan cel Mare: Mencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)

Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Rupa Lucian. Un copil din România de Ad de Bont

Ora 17,30, Esplanada Teatrului Luceafarul: Cronopia, Argentina, Maromas (contorsionism) (6+)

Ora 18, sala mică: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Pisici (14+)

Ora 18, Esplanada Teatrului Luceafărul:  PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)

Ora 19, Cafeneaua veche: Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

Ora 19, sala mare: Teatrul Circo Braga Portugalia, Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Antonio și Beatrix (16+)

Ora 19, Palas Mall: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Mimesis

Ora 20, sala mică: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Pisici (14+)

Luni, 8 octombrie 2018

 

Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive

Orele 10:00 - 19:00, Foyerul Teatrului Luceafarul

Ora 10, sala mică: Teatrul Puck Cluj Napoca, Scufița Roșie (4+)

Ora 11,30, sala mare: Teatrul Gulliver Galați, Peter Pan (4+)

Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging

 

Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze

Ora 18:00 - Pallas

Un spectacol de și cu Cheung Chun-Fai

Un spectacol nonverbal (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

 

Ora 19, sala mare: Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova, Autorul

Ora 20, Teatru FIX: Giuvlipen, Corp urban

festivalul international de teatru pentru publicul tanar 2018 

Marti, 9 octombrie 2018

 

Ora 9,30 și 11,30, sala mică: Junges Ensemble Stuttgart, Eu vreau (4+)

Ora 11, sala mare: Teatrul Ninedu  Shanghai China Trezește-te! Lumea pe dos! (6+)

Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging

Ora 14, Colegiul Național Iași: Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie, Roadworks (7+)

Ora 15, Colegiul Național Iași: workshop Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie

Ora 18, sala mică: Centrul Replika București, Foreplay (14+)

Ora 18, Palas Mall: Turcia, Visul lui Karagöz (4+)

Ora 18,30, foyer: Lansare de carte Iași, oameni ai cetății – teatru

Ora 19, sala mare: Teatrul „Ioan Slavici” Arad, Să ne cunoaștem mai bine (16+)

Ora 20, MERU: Asociația Art No More București, În numele Tatălui (16+)

Miercuri, 10 octombrie 2018

 

KronicoKab Italia, Sub fire

Ora 09:30 - Sala Mica Teatrul Luceafarul

 

Teatrul Ninedu  Shanghai China - Trezește-te! Lumea pe dos!

Ora 11:00 - Sala Mare Teatrul Luceafarul

 

KronicoKab Italia, Sub fire

Ora 11:30 - Sala Mica Teatrul Luceafarul

 

 

Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging
Ora 12,30, sala mică: lansare revista Scena.ro 10 ani
Ora 13, sala mică: Lansare carte – Shakespeare et ses doubles de Dana Monah
Ora 17, Palas Mall: Turcia, Visul lui Karagöz (4+)
Ora 18, spital Arcadia: Machol Shalem Dance House Ierusalim Israel, Amfibi (4+)
Ora 18, Palas: Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie, Roadworks (10+)
Ora 19, sala mare: Unteatru București,  9 piese de teatru remixate (14+)
Ora 19, galeria Borderline: Programul de Arte Performative de la MNAC București,  NOK! NOK! (18+)
Ora 20, sala mică: Reactor de creație și experiment, Miracolul de la Cluj de Petro Ionescu (16+)

Joi, 11 octombrie 2018

 

Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze

Ora 10:00 - Sala Mica Teatrul Luceafarul

Un spectacol de și cu Cheung Chun-Fai

Un spectacol nonverbal (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)

 

Machol Shalem Dance House Ierusalim Israel - Amfibi

Ora 11:00 - Sala Mare Teatrul Luceafarul

 

Atelier de confecționat figuri Karagöz – Emine Civelek

Ora 12:00 - Teatrul Luceafarul

 

Lansare de carte Teatrul și publicul său tânăr. Realități românești (coord. Oltița Cîntec)

Ora 18:30 - Foyerul Teatrului Luceafarul

 

Teatrul Odeon București - Svejk

Ora 19:00 - Sala Mare Teatrul Luceafarul

 

28.09 – 12.10, Parcul de cultură Copou: Expoziția La Gard – FITPTI XI, un festival în imagini

Like la pagina Iasi365

Close

Daca vrei sa fii le curent cu noutatile din Iasi da-ne like...