Programul Festivalului International George Enescu editia 2017

 

Iata in continuare programul complet al festivalui George Enescu, festival care se va desfasura in perioada 2-24 septembrie 2017

Sambata 2 septembrie

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
CORUL DE COPII RADIO

Sala Mare a Palatului ora 19:30

 

Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNER
Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU

Program: Enescu – „Oedipe“


Solişti: JOHN RELYEA – Oedipe, Sir JOHN TOMLINSON – Tiresias, CHRISTOPHER PURVES – Creon, GRAHAM CLARK – Păstorul, MICHAIL SCHELOMYANSKY – Marele Preot,HENRY WADDINGTON – Phorbas, ALBERT DOHMEN – Străjerul, BORIS PINKHASOVICH – Teseu, MARIUS VLAD BUDOIU – Laios, SARAH CONNOLLY – Iocasta, ILDIKO KOMLOSI – Sfinxul, GABRIELA ISTOC – Antigona, FELICITY PALMER – Meropa

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
EUROPA GALANTE

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor: FABIO BIONDI
Solistă: VIVICA GENAUX (mezzo)

Program:
Vivaldi – „Despărțiri. Istoria unui sfârşit“ (1738-1741)
Ultimul succes la Veneția
Simfonia din „Griselda“
Aria „Vorrei dirti il mio dolore“ din Rosmira (1738)
Aria „Un certo fgreddo orrore“ din Feraspe (1738)
Concertul pentru vioară în Si bemol „per la signora Chiara“ (1739) RV 372
Plecare din Veneția
Concertul pentru coarde în Sol Major RV 149 „l coro dell Muse“
Concertul pentru violă şi lăută RV 540 (1740)
In Vienna
Aria „Sarebbe un bel diletto“ din L’Oracolo in Messenia (1742)
Aria „Sposa, non mi conosci?“ din L’Oracolo in Messenia (1742)
Concertul pentru vioară în si bemol minor RV 390
Ultima lucrare vândută de A. Vivaldi contelui Vinciguerra Collalto (iunie 1741)
De profundis
Sonata la Sfântul Mormânt în mi bemol EV 130

 

Duminica 3 septembrie

SERIA ENESCU ŞI CONTEMPORANII
Recital RALUCA STIRBĂȚ

Sala mică a Palatului ora 11:00

Program:
Berg – Sonata Op. 1 (1910)
Jora – „Joujoux pour Ma Dame” (Cinq Pièces pour Piano op. 7, 1925)
Ravel – „Gaspard de la nuit“ (Trois Poèmes pour Piano d'après Aloysius Bertrand, 1908)
Enescu – „Sonatensatz“ în Fa diez minor (1912)
Enescu – Sonata Op.24 Nr. 3 în Re Major (1935)

 

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Roman ora 17:00

Soliști: Lambert Orkis, pian, vioară - TBA

Program:
Mozart – Sonată pentru pian şi vioară în Si bemol Major KV 454
Mendelssohn-Bartholdy – Sonata în Fa Major pentru vioară şi pian (1838)
Szymanowski – „Mythen“ op. 30 (1916)
Szymanowski – „3 Gedichte für Violine und Klavier“ / 3 poeme pentru vioară și pian
Strauss – Sonata pentru vioară şi pian în Mi bemol Major op. 18 (1887)

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ORCHESTRA ȘI CORUL LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 19:30

Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Solistă: CHRISTIAN TETZLAFF

Program:
Wagner – Tristan și Isolda, Preludiu la Actul 3
Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră
Șostakovici – Simfonia nr. 15 în La Major op. 141

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
ACADEMY OF SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor şi solist: JOSHUA BELL (vioară)

Program:
Uvertura - TBA
Bruch – „Scottish Fantasy“ în Mi bemol major, op. 46
Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor, op. 67

 

Luni 4 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
LONDON PHILHARMONIC PLAYERS

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Enescu – Octetul pentru coarde în Do Major, op. 7
Mendelssohn – Octetul de coarde în Mi bemol Major, op.20

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO

Ateneul Roman ora 20:00

Dirijor: MICHAIL PLETNEV
Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA
Solist: NIKOLAI LUGANSKY (pian)

Program:
Enescu – Poemul Isis (1923, aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)
Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major, op.26
Prokofiev – Simfonia nr. 6, op. 111 în mi bemol minor

programul festivalului international George Enescu 2017

 

Marti 5 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Recital: LANG LANG

Ateneul Roman ora 17:00

Program
Albeniz – Fragmente din „Suite Espanola“ op. 47: Granada (Serenada), Cataluna (Courante), Sevilla (Sevillanas), Cadiz (Saeta), Asturias (Leyenda), Cuba (Notturno)
Debussy – Balada
Granados – Fragmente din „Goyescas“ op. 11: El fandango de candil & Quejas, la Maja y el ruisenor
Liszt – Sonata pentru pian în si bemol minor S 178

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: VADIM REPIN (vioară)

Program:
Ginastera – Suita Estancia
Enescu – Aria şi Scherzo pentru vioară şi orchestră
Mac Millan – Concertul pentru vioară şi orchestră (p.a.)
Ceaikovisky – Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 64

 

Miercuri 6 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

Ateneul Roman ora 17:00

Dirijor: JIRI BELOHLAVECK
Solist: NIKOLAI ZNAIDER (vioară)

Program:
Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major, op. 77
Martinů – Simfonia nr. 4 H 305
Ora 20.00 Seria Mari orchestre ale lumii
Sala Mare a Palatului

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: DOMINGO HINDOYAN
Solisti: SERGIO TIEMPO (pian)
ANNA SAMUIL (soprană)
ROXANA CONSTANTINESCU (mezzo-soprană)
TEODOR ILINCĂI (tenor)
DANIEL BOAZ (bariton)

Program:
Beethoven – Concertul pentru pian și orchestră nr. 1 în Do major, op. 15
Solist: SERGIO TIEMPO (pian)
Beethoven – Simfonia nr. 9 în Re minor, op. 125
Soliști:
ANNA SAMUIL (soprană)
ROXANA CONSTANTINESCU (mezzo-soprană)
TEODOR ILINCĂI (tenor)
DANIEL BOAZ (bariton)

 

Joi 7 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

Ateneul Roman ora 17:00

Dirijor: JIRI BELOHLAVECK
Solist: VALENTIN RADUȚIU (violoncel) – Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2011

Program:
Enescu – Suita nr. 3 în Re Major, op. 27, „Săteasca“
Șostakovici – Concertul pentru violoncel şi orchestră, nr. 1 în Mi bemol Major, op. 107
Dvořák – Simfonia nr. 8 în Sol Major, op. 88

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: TBA

Program:
Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în la major op. 32

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
CONCERTO KÖLN & GIULIANO CARMIGNOLA

Ateneul Roman ora 22:30

Solist şi dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA

Program:
Avison – Concertul V în re minor, nr. 5 din „12 Concerte în șapte părți“, după „Cembalosonaten“, de D. Scarlatti
Battista Sammartini – Simfonia în La Major
Felice Dall’Abaco – Concertul în re minor, op. 2, nr. 1 din „Concerti à quatro da chiesa“ (c 1712)
Avison – Concerto VI în Re Major din „12 Concerte în șapte părți“, după „Cembalosonaten“, de Domenico Scarlatti
Vivaldi – Concertul Primăvara în Mi Major, op. 8/1 RV 269
Vivaldi – Concertul Vara în sol minor op. 8/2 RV 315
Vivaldi – Concertul Toamna în Fa Major op. 8/3 RV 293
Vivaldi – Concertul Iarna în fa minor op. 8/4 RV 297

 

Vineri 8 septembrie

SERIA „RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE“
L'ARPEGGIATA ENSEMBLE

Ateneul Roman ora 17:00

Solişti:
PHILIPPE JAROUSSKY (contratenor)
NURIA RIAL (soprană)
CHRISTINA PLUHAR (theorbo şi dirijor)
GIANLUIGI TROVESI (clarinet)
DORON SHERWIN (cornet)
VERONIKA SKUPLIK (vioară barocă)
JUDITH STEENBRINK (vioară barocă)
RODNEY PRADA (viola da gamba)
JOSETXU OBREGON (violoncel baroc)
EERO PALVIAINEN (chitară barocă și lăută)
HARU KITAMIKA (orgă, clavecin)
DAVID MAYORAL (percuție)
FRANCESCO TURRISI (pian)

Program: “Händel Goes Wild”
Händel – Sinfonia
Händel – Pena tiranna
Händel – Where’er you walk
Vivaldi – Concerto in g-moll (RV 157)
Händel – Tu del ciel ministro eletto
Händel – Verdi prati
Händel – Io t’abbraccio (Duo of Rodelinda e Bertarido, from ‘Rodelinda’)
Händel – Sinfonia
Händel – O sleep, why thost thou leave me
Händel – Cara sposa
Händel – Caro/cara, tu mi accendi nel mio core
Improvisation – Canario
Händel – Mi lusinga il dolce affetto
Händel – Piangero la sorte mia

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: MATHIAS GOERNE (bariton)

Program:
TBA
Mahler – „Knabebn Wunderhorn“ / Șostakovici – Michelangelo Songs

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
LES MUSICIENS DU LOUVRE

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor: MARC MINKOWSKI
Solişti:
ANA MARIA LABIN – Fiordiligi (soprană)
SERENA MALFI – Dorabella (mezzo-soprană)
ROBERT GLEADOW – Guglielmo (bariton)
ANICIO ZORZI – Ferrando (tenor)
JEAN-SEBASTIEN BOU – Don Alfonso (bariton)
GIULIA SEMENZATO – Despina (soprană)

Program: Mozart – „Cosi fan tutte“

 

Sambata 9 septembrie

SERIA ENESCU SI CONTEMPORANII
ARC ENSEMBLE

Sala Mica  Palatului ora 11:00

Program:
Elgar – Cvintetul cu pian în la minor, op. 84
Fitelberg – Cvartetul nr. 2 (1931)
Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major, op. 16

 

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

Ateneul Roman ora 17:00

Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
Soliști:
MIHAI RITIVOIU (pian) – Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2011.
TINE THING HELSETH (trompetă)

Program:
H. Von Biber – Battalia à 10 in Re Major C61
Șostakovici – Concertul nr. 1 pentru pian, trompetă şi orchestră în si bemol minor, op. 23
Beethoven – Simfonia nr. 3 în Mi bemol Major, op. 55 „Eroica“

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
MUNCHENER PHILHARMONIC

Sala Mare a Palatului ora 19:30

Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: DANIIL TRIFONOV

Program:
Rahmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 2 în do minor, op. 18
Bruckner – Simfonia nr. 3 în re minor WAB 103

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
CAMERATA SALZBURG

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor: TIBERIU SOARE
Soliști:
Viniciu Moroianu, laureat al Concursului Internațional “George Enescu”, ediția 1991
Câştigătorul Concursului Internațional George Enescu, secțiunea pian, ediția 2016

Program:
Mozart – Uvertura la “Clemenza di Tito” KV 621 Lipatti – Simfonie concertantă pentru două piane şi orchestră de coarde, op. 5
Dediu – Simfonia nr. 3, op. 61 „Capriccio Classico“

 

Duminica 10 septembrie

SERIA ENESCU SI CONTEMPORANII
CVARTETUL “DIOTIMA”

Sala Mica  Palatului ora 11:00

Program:
Lucrări comisionate de Elizabeth Sprague Coolidge
Schoenberg – Cvartetul nr. 3
Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol Major
Bartók – Cvartetul nr. 5, sz. 102

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

Ateneul Roman ora 16:30

Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
Solist: BORIS BROVTZYN

Program:
Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste, op. 33
Prokofiev – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 2 în Re Major, op. 19
Mozart – Simfonia nr. 40 in Sol minor K 550

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
MUNCHENER PHILHARMONIC

Sala Mare a Palatului ora 19:30

Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: ANDREI IONIȚĂ (Laureat al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015)

Program:
Enescu – Simfonia nr. 1 in mi bemol Major op. 13
Șostakovici – Concertul pentru violoncel şi orchestră nr. 2, op. 126
Rimsky-Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
CAMERATA SALZBURG

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor şi solist: PINCHAS ZUKERMAN

Program:
Enescu – Balada pentru vioară și orchestră
Schubert – Simfonia nr. 5 in Si bemol Major D 485
Mozart – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 5 în La Major KV 219 „Turkish“

 

Luni 11 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
GAUTIER CAPUÇON (violoncel) și FRANK BRALEY (pian)

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Enescu – Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1, op. 26 în fa minor
Debussy – Sonata pentru violoncel şi pian în re minor
Beethoven – Sonata pentru violoncel şi pian

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ROYAL PHILHARMONIC LONDON

Ateneul Roman ora 20:00

Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN

Program:
Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major, op. 61
Ravel – Pavana pentru o infantă defunctă
Stravisnky – „Petruska“, Balet burlesque în patru scene (Târgul de la Shrovetide, Camera lui Petrushka, Camera Maurului, Târgul de la Shrovetide. Spre seară)

 

Marti 12 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Recital LEONIDAS KAVAKOS (vioară) și KIRIL GERSTEIN (pian)

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Enescu – Impresii din copilărie, op. 28
TBA

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ROYAL PHILHARMONIC LONDON

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Conductor: CHARLES DUTOIT
Solist: MARTHA ARGERICH

Program:
Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La Major, op. 11
Ravel – Concertul pentru pian în sol Major
Debussy – „La Mer“.Trei schițe simfonice pentru orchestră (Din zori până la prânz pe mare, Jocuri de valuri, Dialogul vîntului și al mării)
Ravel – Bolero

 

Miercuri 13 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
RENAUD CAPUÇON (vioară) și FRANK BRALEY (pian)

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Enescu – Sonata pentru vioară şi pian nr. 2 în fa minor, op. 6
TBA

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Solişti:
TORSTEN KERL – Albrecht von Brandenburg, Cardinal Archbishop of Mainz (tenor)
STELLA GREGORIAN – Contesa Helfenstein (contralto)
NORBERT ERNST – Hans Schwalb, liderul țăranilor (tenor)
KATERINA TRETYAKOVA – Regina, fiica lui Schwalb (soprană)
MARTIN SNELL – Lorenz von Pommersfelden, Decanul Catolic al Catedralei Mainz (bas)
FALK STRUCKMANN – Riedinger, un cetățean protestant bogat (bas)
BRITIGGET PINTER / ANNA GABLER – Ursula, fiica lui Riedinger (soprano)
WOLFGANG KOCH – Mathis, un pictor îndrăgostit de Ursula (bariton)
COSMIN IFRIM – Sylvester von Schaumberg, un ofițer al armatei (tenor)
BALINT SZABO – Truchsess von Waldburg, general de armată (bas)
PETER GALLIARD – Wolfgang Capito, consilierul lui Albrecht (tenor)

Program:
Hindemith – Opera „Mathis der Maler“ (variantă concertantă)

 

Joi 14 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
REMUS AZOIȚEI – vioară, ALEXANDRA DARIESCU – pian

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Bach - Ciaccona din Partita no. 2 in re minor BWV 1004 pentru vioară solo
Beethoven – Sonata no. 5 pentru vioară şi pian op. 25 în fa major “Primăverii”
Lipatti – Sonatina pentru mâmna stângă ( piano solo )
Enescu – Sonata nr. 2 pentru vioară şi pian în fa minor op. 6 Bartok - Jocuri populare româneşti pentru vioară şi pian, Sz 56 BB 68

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
SCALA DI MILANO

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: DAVID GARRETT (vioară)

Program:
Ceaikovsky – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major, op. 35
Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
PHILHARMONIA LONDON

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor: VLADIMIR ASHKENAZI
Solist: MICHAEL BARENBOIM (vioară)

Program:
Prokofiev – Concertul pentru vioară şi orchestră, nr. 1 în Re Major, op. 19
Șostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor, op. 93

 

Vineri 15 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
PHILHARMONIA LONDON

Ateneul Roman ora 17:00

Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Solist: BORIS BEREZOVSKI (pian)

Program:
Enescu – Suita nr. 2 în Do Major, op. 20
Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Re bemol Major, op. 10
Rahmaninov – Rapsodia pe o temă de Paganini, op. 43

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
SCALA DI MILANO

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: JULIAN RACHLIN (violă)

Program:
Enescu – Rapsodia nr.2 in Re Major op. 11
Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră SZ 120 BB 128
Respighi – Fontane di Roma (La fontana di Valle Giulia, La Fontana del Tritone al mattino, La fontana di Trevi, La fontana di Villa Medici al tramonto)
Respighi – Pini di Roma (I pini di Villa Borghese, Pini presso una catacomba, I pini del Gianicolo, I pini della Via Appia)

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
PHILHARMONIA LONDON

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Solist: BORIS BEREZOVSKI (pian)

Program:
Enescu – Suita nr. 2 în Do Major, op. 20
Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Re bemol Major, op. 10
Rachmaninov – Rapsodia pe o temă de Paganini, op. 43
Sibelius – Simfonia nr. 2 în Re Major op. 43

 

Sambata 16 septembrie

SERIA MUZICA SECOLULUI XXI
LONDON CHAMBER ORCHESTRA

Sala Mica  Palatului ora 11:00

Dirijor: JORG WIDMAN

Program:
Enescu – Dixtuor op. 14
Widmann – „Drei Schattentänze“ pentru clarinet solo
Mozart – Serenada pentru suflători în Mi bemol Major KV 375
Widmann – „Ikarische Klage“
Mozart – Simfonia nr. 41 KV 551 „Jupiter“

 

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Recital: JEAN-GUIHEN QUEYRAS (violoncel) și ALEXANDRE THARAUD (pian)

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Marais – Suita în re minor
Enescu – Sonata pentru violoncel şi pian în Do Major nr. 2, op. 26
Berg – 4 piese, op. 5
Brahms – Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în mi minor, op. 38

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 19:30

Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solistă: KHATIA BUNIATISHVILLI (pian)

Program:
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor, op. 54
Strauss – Sinfonia Domestica, op. 53

 

Duminica 17 septembrie

SERIA ENESCU ŞI CONTEMPORANII
NICOLAS DAUTRICOURT (vioară), GARRY HOFFMAN (violoncel), NELSON GOERNER (pian)

Sala Mica  Palatului ora 11:00

Program:
Ravel - Trio
Enescu – Trio în sol (aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)
Enescu – Sonata pentru violoncel in fa minor (op. postum)
Ysaye – Sonta pentru vioară solo nr. 3

 

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Recital JONAS KAUFMANN – tenor / HELMUTH DEUTSCH – pian

Ateneul Roman ora 17:00

Program: TBA

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: LEONIDAS KAVAKOS

Program:
Enescu – „Voix de la nature“
Korngold – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
Schubert – Simfonia nr. 9 (7) în Do Major D 944 – „Marea simfonie“

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS
CORUL NATIONAL MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN

Ateneul Roman ora 22:30

Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ
Dirijorul Corului: ANA UNGUREANU
Solişti:
OLGA PERETYATKO (soprană)
KHATOUNA GADELIA (soprană)
MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
ADRIAN SAMPETREAN (bas)

Program:
Mozart – „Exulate Jubilate“ KV 165
Mozart – Grande Messe in Ut KV 427 (417a)

 

Luni 18 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
ANUSHKA SHANKAR şi ORCHESTRA DE CAMERĂ DIN ZURICH

Ateneul Roman ora 17:00

Dirijor : Willi Zimmermann

Program :
Anushka Shankar – Aranjament pentru sitar, orchestra de coarde şi percuție
Lucrări pentru orchestră de cameră - TBA

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: TRULS MØRK (violoncel)

Program:
Wagner – Uvertura operei Tannhäuser
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor, op. 8
Franck – Simfonia în Re minor FWV 48

 

Marti 19 septembrie

SERIA ENESCU ŞI CONTEMPORANII
ANSAMBLUL LES SIECLÉS
CORUL ACADEMIC RADIO

Ateneul Roman ora 17:00

Dirijor: FRANCOIS-XAVIER ROTH
Dirijorul Corului: MIHAI GOIA
Solistă: SIMONE LAMSMA (vioară)

Program:
Enescu – Poema Română
Debussy – „Première Suite“
Saint-Saëns – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 3 în Si bemol minor, op. 61
Ravel – „La Valse“

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: THOMAS HAMPSON (bariton)

Program:
Mahler – „Rückert Lieder “
Mahler – Simfonia nr. 5

 

Miercuri 20 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
LES DISSONANCES

Ateneul Roman ora 17:00

Solist: DAVID GRIMAL

Program:
Enescu – Suita pentru orchestră nr. 1 în Do Major (1903)
Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor, op. 47
Bartók – Concertul pentru orchestră Sz. 116 / BB 123

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
CORUL SI ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: JOHN NELSON
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Solişti:
CLEMENTINE MARGAINE – Marguerite (mezzo-soprană)
JEAN FRANCOIS BORRASS – Faust (tenor)
LUCA PISARONI – Méphistophélès (bas-bariton)
SERBAN VASILE – Brander (baritone)

Program:
Berlioz – „La Damnation de Faust“

 

Joi 21 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Recital: ALEXEI VOLODIN (pian)

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Enescu – Suita pentru pian op. 10
Prokofiev – Suita Romeo şi Julieta, op. 75 (fragmente)
Mendelssohn / aranjament de S. Rahmaninov – Scherzo din Visul unei nopți de vară Medtner – Lucrarea nr. 4 în do diez minor din Patru povestiri, op. 35, inspirată din Regele Lear: "Blow, winds, and crack your cheeks"
Rahmaninov – Sonata pentru pian nr. 1, op. 28

 

SERIA „MARI ORCHESTRE ALE LUMII“
ORCHESTRA ŞI CORUL ACADEMIEI NATIOANALE “SANTA CECILIA”

Sala Mare a Palatului ora 19:30

Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Solistă: BEATRICE RANA

Program:
Ceaikovski – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1 în si bemol minor, op. 23
Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major, op. 21

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
RUSSIAN CHAMBER PHILHARMONIC SANKT PETERSBURG

Sala Mare a Palatului ora 19:30

Dirijor: JURI GILBO
Solist: MISHA MAISKY

Program:
Enescu – Intermezzi, op. 12
Ceaikovsky – Nocturna pentru violoncel şi orchestră, op. 19
Bruch – Kol Nidrei Op. 47 pentru violoncel şi orchestră
Mendelssohn – Simfonia nr. 4 în La Major, op.90, „Italiana“
Ceaikovsky – Variațiunile „Rococo“, op. 33

 

Vineri 22 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
Recital DMITRY HVOROSTOVSKY

Ateneul Roman ora 17:00

Program: TBA

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ORCHESTRA ŞI CORUL ACADEMIEI NATIOANALE “SANTA CECILIA”

Sala Mare a Palatului ora 19:30

Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Soliști:
RACHEL WILLIS – SORENSEN (soprană)
OKKA VAN DER DAEMERAU (mezzo-soprană)

Program:
Mahler – Simfonia nr. 2 „Resurection“

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
JORDI SAVALL și Ansamblul LE CONCERT DES NATIONS

Ateneul Roman 22:30

Program:
„Le Concert Spirituel al Temps de Lluis XV“

 

Sambata 23 septembrie

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
SCHUBERT PLAYERS

Sala mică a Palatului ora 11:00

Program:
Mahler – Cvartetul cu pian în la minor
Enescu – Cvintetul cu pian nr. 1 în la minor, op. 29 Schumann – Cvintetul cu Pian în mi bemol Major, op. 44

 

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

Ateneul Roman ora 17:00

Dirijor: CRISTIAN MĂCELARU
Solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA

Program:
Bartók – Diver Oranto pentru coarde Sz113/BB118
Ligeti – Concertul pentru vioară
Ligeti – Concert Românesc
Hindemith – Suita Nobilissima Visione

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
CONCERTGEBOUW ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: DANIELE GATTI

Program: TBA

 

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII
JORDI SAVALL și Ansamblul Hesperion XXI

Ateneul Roman ora 22:30

Program:
„Balkan: Honig & Blut“

 

Duminica 24 septembrie

SERIA MUZICA SECOLULUI XXI
MUZICĂ DE CAMERĂ cu PATRICIA KOPATCHINSKAJA

Sala mică a Palatului ora 11:00

Program:
G. Ligeti – Şase bagatelle pentru cvintet de suflători
G. Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian
Xenakis – Dikhtats pentru vioară şi pian
G. Kurtag – Cvintet dfe suflători
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30

 

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE
MAXIM VENGEROV (vioară), VAG PAPIAN (pian)

Ateneul Roman ora 17:00

Program:
Ravel – Sonata pentru vioară şi pian în Sol Major, M77
Șostakovici – Sonata pentru vioară şi pian, op. 134
Enescu – Sonata nr. 3 în la minor, op. 25
Ysaye – Sonata pentru vioară nr. 6, op. 27

 

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului ora 20:00

Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: LIVIU PRUNARU

Program:
Enescu – Capriciu pentru vioară şi orchestră (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului), TBA

 

Din aceeasi categorie