Lista completă a câştigătorilor Festivalului de Film de la Cannes

Lista completă a câştigătorilor celei de-a 74-a ediţii a Festivalului de Film de la Cannes

 

Juriul Festivalului de Film de la Cannes, prezidat de cineastul american Spike Lee, a anunţat sâmbătă seară câştigătorii celei de-a 74-a ediţii. Evenimentul a fost marcat de o gafă de proporţii, venită tocmai din partea președintelui juriului, care a dezvăluit numele marelui câştigător încă de la începutul galei. Acest lucru nu a deranjat-o deloc  pe tinera regizoare din Franţa, Julie Ducournau, care a primit trofeul Palme d’Or pentru pelicula ''Titane''. Este a doua femeie din istoria festivalului care primeşte prestigiosul trofeu.

Mai jos regăsiți palmaresul competiţiei oficiale.

Palme d’Or

Marele Premiu al Juriului – ex aequo – „A Hero”, de Asghar Farhadi, şi „Hitty NRO 6”, de Juho Kuosmanen
Premiul Juriului – ex aequo – „Memoria”, de Apichatpong Weerasethakul, şi „Ha’berech”, de Nadav Lapid
Premiul pentru regie – Leos Carax, pentru „Annette”
Premiul pentru scenariu – „Drive My Car”, de Ryusuke Hamaguchi şi Takamasa Oe
Premiul pentru interpretare masculină – Caleb Lanry Jones, pentru „Nitram” (r. Justin Kurzel)
Premiul pentru interpretare feminină – Renate Reinsve, pentru „Julie (en 12 chapitres)” (r. Joachim Trier)
Menţiune specială a juriului –
Caméra d’Or – „Murina”, lungmetraj de debut semnat de Antoneta Alamat Kusijanovic
Palme d’Or pentru scurtmetraj – „Tian Xia Wu Ya”, de Tang Yi
Menţiune specială a juriului pentru scurtmetraj – „Ceu de agosto”, de Jasmin Tenucci
Palme d’Or onorific – Jodie Foster; Marco Bellocchio

Un Certain Regard

Marele Premiu – „Unclenching The Fists”, de Kira Kovalenko
Premiul Juriului – „Grosse Freiheit”, de Sebastian Meise
Premiul pentru ansamblu– „Bonne mère”, de Hafsia Herzi
Premiul pentru curaj – „La civil”, de Teodora Ana Mihai
Premiul pentru originalitate – „Lamb”, de Valdimar Jóhannsson
Menţiune specială – „Noche de fuego”, de Tatiana Huezo

Festivalul International de Film de la Cannes 2021

Cinéfondation

Premiul I – „L’enfant salamandre”, de Théo Degen (Belgia)
Premiul al II-lea – „Cicada”, de Yoon Daewoen (Coreea de Sud)
Premiul al III-lea – ex aequo – „Prin oraş circulă scurte poveşti de dragoste”, de Carina-Gabriela Daşoveanu (România); şi „Cantareira”, de Rodrigo Ribeyro (Brazilia)

 

Semaine de la Critique

Marele Premiu (Grand Prix Nespresso) – „Feathers”, de Omar El Zohairy
Prix Fondation Louis Roederer de la Révélation – Sandra Melissa Torres, pentru interpretarea din „Amparo”, regizat de Simón Mesa Soto
Prix Fondation Gan à la Diffusion – Zero Fucks Given”, regizat de Emmanuel Marre şi Julie Lecoustre
SACD – „Olga”, scris de Elie Grappe şi Raphaëlle Desplechin

Quinzaine des Réalisateurs, secţiune paralelă

Premiul SACD – „ Les magnétiques”, de Vincent Maël Cardona
Premiul Europa Cinemas Label – „A chiara”, de Jonas Carpignano
Carrosse d’Or – Frederick Wiseman

Trofeul Queer Palm, premiul LGBT, a revenit anul acesta lungmetrajului „La Fracture”, de Catherine Corsini, cu Valeria Bruni Tedeschi şi Marina Foïs în distribuţie.
Distincţia Palm Dog, acordată celui mai bun câine dintr-un film, a fost oferită ex aequo pentru Dora, Rosie şi Snowbear, care au apărut alături de Tilda Swinton în „The Souvenir: Part II”.