Decembrie 07, 2019

Liga 1

Program Liga 1 etape campionat editia 2019 - 2020

 

Program Liga 1 editia 2019 - 2020

 

Liga 1 de fotbal ediția 2019 - 2020 se va desfășura în doua etape - sezonul regulat in care vor fi 26 etape urmat de meciurile din cele două grupe ( play off -primele 6 echipe și play out - ultimile 8 echipe)

Locul 1 din play-off  se va califica în Liga Campionilor, în timp ce locurile 2 și 3 se vor califica în Europa League.

Locurile 7-14 din sezonul regulat joaca în play-out.

Locul 12  din play-out merge la baraj cu locul 3 din Liga 2.

Locurile 13-14 din play-out retrogradează direct.

 

Programul ligii 1 de fotbal editia 2019 - 2020

FC CFR 1907 Cluj - CSM Politehnica Iași
U Craiova 1948 CS - FC Academica Clinceni
FC Viitorul Constanța - Dinamo 1948 București
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Chindia Târgoviște
Fotbal Club FCSB - AFC Hermannstadt
FC Voluntari - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
AFC Astra Giurgiu - AFC Botoșani

FC Academica Clinceni - FC CFR 1907 Cluj
Dinamo 1948 București - U Craiova 1948 CS
AFC Chindia Târgoviște - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - CS Gaz Metan Mediaș
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Fotbal Club FCSB
AFC Botoșani - FC Voluntari
CSM Politehnica Iași - AFC Astra Giurgiu

FC CFR 1907 Cluj - Dinamo 1948 București
U Craiova 1948 CS - AFC Chindia Târgoviște
FC Viitorul Constanța - AFC Hermannstadt
CS Gaz Metan Mediaș - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
Fotbal Club FCSB - AFC Botoșani
FC Voluntari - AFC Astra Giurgiu
CSM Politehnica Iași - FC Academica Clinceni

AFC Chindia Târgoviște - FC CFR 1907 Cluj
AFC Hermannstadt - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Viitorul Constanța
AFC Botoșani - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Astra Giurgiu - Fotbal Club FCSB
Dinamo 1948 București - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - AFC Hermannstadt
U Craiova 1948 CS - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - AFC Botoșani
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - AFC Chindia Târgoviște
Fotbal Club FCSB - FC Voluntari
CSM Politehnica Iași - Dinamo 1948 București

ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC CFR 1907 Cluj
AFC Botoșani - U Craiova 1948 CS
AFC Astra Giurgiu - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - AFC Hermannstadt
CS Gaz Metan Mediaș - Fotbal Club FCSB
CSM Politehnica Iași - AFC Chindia Târgoviște

AFC Astra Giurgiu - FC CFR 1907 Cluj
AFC Botoșani - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - FC Voluntari
FC Academica Clinceni - AFC Astra Giurgiu
Dinamo 1948 București - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - Fotbal Club FCSB
AFC Chindia Târgoviște - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - CS Gaz Metan Mediaș
CSM Politehnica Iași - AFC Hermannstadt

Fotbal Club FCSB - FC CFR 1907 Cluj
FC Voluntari - FC Academica Clinceni
AFC Astra Giurgiu - Dinamo 1948 București
AFC Botoșani - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Hermannstadt
FC Viitorul Constanța - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - CS Gaz Metan Mediaș
FC Academica Clinceni - Fotbal Club FCSB
Dinamo 1948 București - FC Voluntari
AFC Chindia Târgoviște - AFC Astra Giurgiu
AFC Hermannstadt - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - FC Viitorul Constanța
CSM Politehnica Iași - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe

FC Viitorul Constanța - FC CFR 1907 Cluj
CS Gaz Metan Mediaș - FC Academica Clinceni
Fotbal Club FCSB - Dinamo 1948 București
FC Voluntari - AFC Chindia Târgoviște
AFC Astra Giurgiu - AFC Hermannstadt
AFC Botoșani - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
U Craiova 1948 CS - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - U Craiova 1948 CS
FC Academica Clinceni - FC Viitorul Constanța
Dinamo 1948 București - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - Fotbal Club FCSB
AFC Hermannstadt - FC Voluntari
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Astra Giurgiu
CSM Politehnica Iași - AFC Botoșani

CSM Politehnica Iași - FC CFR 1907 Cluj
FC Academica Clinceni - U Craiova 1948 CS
Dinamo 1948 București - FC Viitorul Constanța
AFC Chindia Târgoviște - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Hermannstadt - Fotbal Club FCSB
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Voluntari
AFC Botoșani - AFC Astra Giurgiu

FC CFR 1907 Cluj - FC Academica Clinceni
U Craiova 1948 CS - Dinamo 1948 București
FC Viitorul Constanța - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Hermannstadt
Fotbal Club FCSB - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Voluntari - AFC Botoșani
AFC Astra Giurgiu - CSM Politehnica Iași

Dinamo 1948 București - FC CFR 1907 Cluj
AFC Chindia Târgoviște - U Craiova 1948 CS
AFC Hermannstadt - FC Viitorul Constanța
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Botoșani - Fotbal Club FCSB
AFC Astra Giurgiu - FC Voluntari
FC Academica Clinceni - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - AFC Chindia Târgoviște
U Craiova 1948 CS - AFC Hermannstadt
FC Viitorul Constanța - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Botoșani
Fotbal Club FCSB - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - Dinamo 1948 București
CSM Politehnica Iași - FC Voluntari

AFC Hermannstadt - FC CFR 1907 Cluj
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - U Craiova 1948 CS
AFC Botoșani - FC Viitorul Constanța
AFC Astra Giurgiu - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - Fotbal Club FCSB
Dinamo 1948 București - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
U Craiova 1948 CS - AFC Botoșani
FC Viitorul Constanța - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - AFC Hermannstadt
CS Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - AFC Chindia Târgoviște
CSM Politehnica Iași - Fotbal Club FCSB

AFC Botoșani - FC CFR 1907 Cluj
AFC Astra Giurgiu - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - Fotbal Club FCSB
AFC Chindia Târgoviște - AFC Hermannstadt
CSM Politehnica Iași - CS Gaz Metan Mediaș

FC Voluntari - FC CFR 1907 Cluj
AFC Astra Giurgiu - FC Academica Clinceni
AFC Botoșani - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - Fotbal Club FCSB
FC Academica Clinceni - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - AFC Astra Giurgiu
AFC Chindia Târgoviște - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Hermannstadt - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
CSM Politehnica Iași - FC Viitorul Constanța

CS Gaz Metan Mediaș - FC CFR 1907 Cluj
Fotbal Club FCSB - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - Dinamo 1948 București
AFC Astra Giurgiu - AFC Chindia Târgoviște
AFC Botoșani - AFC Hermannstadt
FC Viitorul Constanța - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - CSM Politehnica Iași

FC CFR 1907 Cluj - FC Viitorul Constanța
FC Academica Clinceni - CS Gaz Metan Mediaș
Dinamo 1948 București - Fotbal Club FCSB
AFC Chindia Târgoviște - FC Voluntari
AFC Hermannstadt - AFC Astra Giurgiu
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Botoșani
CSM Politehnica Iași - U Craiova 1948 CS

U Craiova 1948 CS - FC CFR 1907 Cluj
FC Viitorul Constanța - FC Academica Clinceni
CS Gaz Metan Mediaș - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - AFC Chindia Târgoviște
FC Voluntari - AFC Hermannstadt
AFC Astra Giurgiu - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
AFC Botoșani - CSM Politehnica Iași

 Program Liga 1 de fotbal di Romania editia 2019 2020

Echipe participante

FC CFR 1907 Cluj
U Craiova 1948 CS
FC VIITORUL Constanța
CS GAZ METAN Mediaș
FOTBAL CLUB FCSB
FC Voluntari
AFC ASTRA Giurgiu
AFC Botoșani
ACS SEPSI OSK Sf. Gheorghe
AFC HERMANNSTADT
AFC CHINDIA Târgoviște
DINAMO 1948 București
FC ACADEMICA Clinceni
CSM POLITEHNICA Iași

 

CSMS Poli Iasi - Dinamo 13 august 2017 Stadion Emil Alexandrescu ora 20:00

CSMS Poli Iasi - Dinamo Bucuresti

13 august 2017 Stadion Emil Alexandrescu ora 20:00

Speram ca ziua de 13 sa nu fie cu ghinion pentru ieseni si CSMS-ul sa obtina prima victorie de acasa din actuala editie de campionat, desi are de infruntat un adversar foarte greu, si aici ne referim la Dinamo Bucuresti. In urma egalului obtinut in fata FCSB chiar pe terenul acestora, iesenii sunt cu moralul ridicat si spera ca si acest joc sa fie incununat de succes.

Antrenorul Flavius Stoican nu va putea sa ii foloseasca pe fundasul dreapta Gabriel Bosoi care nu este complet refacut dupa o accidentare si nici pe atacantul brazilian Jô Santos, care a fost adus recent de la Sheriff Tiraspol, acesta nefiind bine pus la punct cu pregătirea fizică. Stoperul Marius Mihalache este în continuare exclus din lot in urma conflictului avut cu antrenorul iesenilor.

Echipa probabilă CSMS Iasi: Kelava – Tiago Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Bădic – Qaka, Chelaru – Platini, Pedro Mendes, Sin – A. Cristea. Antrenor: Flavius Stoican

csms-iasi-dinamo august 2017

De cealalta parte dinamovisti vin dupa infringerea suferita in fata clujenilor si orice pas gresit poate pune presiune asupra lor, distante intre ei si celelalte echipe care se lupta pentru titlu putandu-se mari. 

Echipa probabilă a lui Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, Oliva – P. Anton, Mahlangu – Hanca, Filipe Nascimento, Salomão – Nemec. Antrenor: Cosmin Contra

Bilete pentru meci puteti gasi la Stadionul Emil Alexandrescu, de la ora 12.00 iar preturile sunt cele de mai jos:
Peluze: 15 LEI
Tribuna A-B: 30 LEI
Tribuna 0A-0B: 50 LEI
Tribuna 0: 80 LEI

Vor exista puncte de vanzare a bauturilor răcoritoare și a produselor tip snack în incinta stadionului, inclusiv în sectorul rezervat oaspeților, dar și locații din care suporterii iși pot procura obiecte cu însemnele clubului CSM Politehnica Iași (tricouri originale Joma, eșarfe, bluze, brelocuri, etc).

Cei care vor achizitiona bilete pentru meciul cu Dinamo, vor primi gratuit un autocolant "Politehnica, parte din oraș, parte din inima mea".

HAI CSMS!!!

Zilele si orele de difuzare ale primelor doua etape din Liga 1

Vacanta de vara a fotbalistilor care activeaza in liga 1 se apropie de sfarsit, pana pe 10 iulie cand incepe etapa 1 a acestei noi editii de campionat mai e foarte putin timp, iar echipele sunt in toiul pregatirilor si al transferurilor. Anul acesta vor fi mai putine echipe decat in ceilalti ani, in total 14, iar sistemul de disputare al meciurilor s-a modificat. Astfel s-a trecut la un sistem cu play off si play out.

Iata si programul meciurilor din primele doua etape ale campionatului de fotbal al Romaniei - Liga 1 stabilit de ISB si LPF:

 

Program etapa 1

Vineri, 10 iulie

FC Voluntari – CSMS Iasi ora 18.30
Astra Giurgiu – Concordia Chiajna ora 21.00

Sîmbătă, 11 iulie

FC Viitorul – CFR Cluj ora 18.30
FC Steaua  – Petrolul Ploiesti ora 21.00

Duminică, 12 iulie

CS U Craiova – FC Botosani ora 18.30
ASA Tg Mures – Dinamo ora 21.00

Luni, 13 iulie

Poli Timisoara – Pandurii Tg Jiu ora 21.00

 Programul ligii 1 de fotbal editia 2015 - 2016

Program etapa 2

Vineri, 17 iulie

Concordia Chiajna – CSMS Iasi ora 18.30
Dinamo – CS U Craiova ora 21.00

Sîmbătă, 18 iulie

Petrolul Ploiesti – FC Voluntari ora 18.30
Pandurii Tg Jiu – FC Steaua ora 21.00

Duminică, 19 iulie

CFR Cluj – Poli Timisoara ora 18.30
Astra Giurgiu – ASA Tg Mures ora 21.00

Luni, 20 iulie

FC Botosani – FC Viitorul ora 21.00

Programul etapei 23 din cadrul ligii 1 de fotbal

Programul etapei 23 din cadrul ligii 1 de fotbal

Mai sunt patru etape din sezonul regulat al ligii 1 si lupta pentru accederea in play off este din ce in mai crancena. O singura echipa, Viitorul Constanta, are asigurata din punct de vedere matematic prezenta in etapa finala a luptei pentru titlu. Daca pentru Steaua si U Craiova nu cred ca sunt mari probleme, pentru celelalte trei locuri ramase in lupta se bat patru echipe. Si aici ma refer la Gaz Metan, Astra, Dinamo si CFR Cluj.

Iata si programul etapei 23 din Liga 1:

Vineri, 10 februarie
17:30 ASA Tîrgu Mureş – ACS Poli Timişoara
20:00 CSM Politehnica Iaşi – Astra Giurgiu

Meci greu pentru cei de la Astra mai ales ca Iasul mai incearca inca sa ajunga in play off. Din pacate daca vremea nu se va incalzi se va juca pe un teren inghetat, instalatia de incalzire a stadionului din Copou fiind stricata.

Program etapa 23 din Liga 1 de fotbal

Sambata, 11 februarie
18:00 FC Botoşani  – CS U Craiova
20:30 Gaz Metan Mediaş – CFR Cluj

Gaz Metan Mediaş – CFR Cluj, un meci care va cantari greu in cartile de calificare in play off pentru ambele echipe. O infringere pentru CFR Cluj coroborata cu rezultate pozitive pentru celelalte echipe angrenate in lupta pentru ultimile locuri din play off  ii va indeparta pe clujeni de calificarea in grupa superioara a campionatului.

Duminica, 12 februarie
20:30 Steaua – Voluntari

Luni, 13 februarie
17:30 Viitorul – Pandurii Tîrgu Jiu
20:00 Concordia Chiajna – Dinamo

 

Program liga 1 editia 2015 - 2016

Miercuri 24 iulie Liga Profesionista de Fotbal a stabilit programul sezonului competițional 2015/2016 și schimbările ce vor avea loc odată cu trecerea la sistemul cu play-off.

Astfel incepând de anul acesta în fiecare etapă vor fi 7 meciuri, iar la sfarsitul sezonului vor fi doua grupe - primele 6 echipe vor juca in play-off si cele de pe locurile 7 -14 in play-out. Echipele vor intra in play-off si play-out cu jumătate din punctele din sezonul regulat, câștigătoarea grupei play-out va fi campioana Romaniei.

Ultimile doua echipe din play-out vor retrograda direct iar antepenultima va juca un meci de baraj cu o echipă din liga 2. Echipele din play-out au obligatia sa castige minim 15 puncte in cele 12 etape de play-out pentru ca altfel vor intra cu penalizare in noul sezon, indiferent in esalonul in care vor evolua.

Iata in continuare programul ligii 1 de fotbal care va incepe pe data de 11 iulie

Program etapa 1 (11 iulie)

Vineri, 10 iulie
 18:30 FC Voluntari - CSMS Iasi 1-1
 21:00 Astra giurgiu - Chiajna 2-2

Sambata, 11 iulie
 18:30 Viitorul - CFR Cluj 2-2
 21:00 Steaua - Petrolul 0-0

Duminica, 12 iulie
 18:30 CSU Craiova - FC Botosani 0-0
 21:00 ASA Targu Mures - Dinamo 0-0

Luni, 13 iulie
 21:00 ACS Poli Timisoara - Pandurii 0-1

Doua derbiuri din prima etapa - cel dintre ASA TG Mures si Dinamo si meciul dintre Steaua si Petrolul.

Program etapa a 2-a (18 iulie)

Chiajna - CSMS Iasi
Petrolul - FC Voluntari
Pandurii - Steaua
CFR Cluj - Poli Timisoara
FC Botosani - Viitorul
Dinamo - CSU Craiova
Astra - ASA Targu Mures

Program etapa a 3-a (25 iulie)

ASA Targu Mures - Chiajna
CSU Craiova - Astra Giurgiu
FC Viitorul - Dinamo
Poli Timisoara - FC Botosani
Steaua - CFR Cluj
FC Voluntari - Pandurii
CSMS Iasi - Petrolul

Program etapa a 4-a (1 august)

Chiajna - Petrolul
Pandurii - CSMS Iasi
CFR Cluj - FC Voluntari
FC Botosani - Steaua
Dinamo - Poli Timisoara
Astra - Viitorul
ASA Targu Mures - CSU Craiova

Program liga 1 editia 2015 2016

Program etapa a 5-a (8 august)

CSU Craiova - Chiajna
Viitorul - ASA Targu Mures
Poli Timisoara - Astra Giurgiu
Steaua - Dinamo
FC Voluntari - FC Botosani
CSMS Iasi - CFR Cluj
Petrolul - Pandurii

Program etapa a 6-a (12 august)

Chiajna - Pandurii
CFR Cluj - Petrolul
FC Botosani - CSMS Iasi
Dinamo - FC Voluntari
Astra - Steaua
ASA Targu Mures - Poli Timisoara
CSU Craiova - Viitorul

Program etapa a 7-a (15 august)

Viitorul - Chiajna
Poli Timisoara - CSU Craiova
Steaua - ASA Targu Mures
FC Voluntari - Astra
CSMS Iasi - Dinamo
Petrolul - FC Botosani
Pandurii - CFR Cluj

Program etapa a 8-a (22 august)

Chiajna - CFR Cluj
FC Botosani - Pandurii
Dinamo - Petrolul
Astra - CSMS Iasi
ASA Targu Mures - FC Voluntari
CSU Craiova - Steaua
Viitorul - Poli Timisoara

Program etapa a 9-a (29 august)

ACS Poli Timisoara - Chiajna
Steaua - Viitorul
FC Voluntari - CSU Craiova
CSMS Iasi - ASA Targu Mures
Petrolul - Astra
Pandurii - Dinamo
CFR Cluj - FC BOtosani

Program etapa a 10-a (12 septembrie)

Chiajna - FC Botosani
Dinamo - CFR Cluj
Astra - Pandurii
ASA Targu Mures - Petrolu
CSU Craiova - CSMS Iasi
Viitorul - FC VOluntari
Poli Timisoara - Steaua

Program etapa a 11-a (19 septembrie)

Steaua - Chiajna
FC Voluntari - Poli Timisoara
CSMS Iasi - Viitorul
Petrolul - CSU Craiova
Pandurii - ASA Targu Mures
CFR Cluj - Astra Giurgiu
FC Botosani - Dinamo

Program etapa a 12-a (26 septembrie)

Chiajna - Dinamo
Astra - FC Botosani
ASA Targu Mures - CFR Cluj
CSU Craiova - Pandurii
Viitorul - Petrolul
Poli Timisoara - CSMS Iasi
Steaua - FC Voluntari

Program etapa a 13-a (3 octombrie)

FC Voluntari - Chiajna
CSMS Iasi - Steaua
Petrolul - ACS Poli Timisoara
Pandurii - Viitorul
CFR Cluj - CSU Craiova
FC Botosani - ASA Targu Mures
Dinamo - Astra

Iasi 365 portalul iesenilor bine informaţi

Portalul Iasi365.com se dorește a fi site-ul de unde ieșenii să poată obţine informaţii detaliate despre evenimentele culturale ce au loc în municipiul Iaşi (concerte, spectacole, expoziţii, târguri, petreceri, cursuri, competiţii sportive etc.)  precum şi un îndrumar în obţinerea de acte de la instituţiile publice ieşene (certificat naştere, CI, pasaport,  carnet de conducere, autorizaţii de tot felul)

Iasi 365 le urează tuturor celor care vin în Iași bun venit și distracție placută!

 

Poate vă interesează