Programul si orele de disputare ale meciurilor de la EURO 2020

Programul Euro 2020 - componența grupelor, programul meciurilor și orele de disputare

 

Cu o intârziere de 1 an de zile, cauzată de pandemia care a afectat viața intregii omeniri, în câteva zile debutează meciurile turneului final al Campionatului European de Fotbal EURO 2020. Meciul de deschidere se va disputa în data de 11 iunie 2021 pe Stadio Olimpico din Roma și va fi cel dintre Italia şi Turcia. Din păcate așa cum ne-a obișnuit de ceva ani, echipa de fotbal a Romaniei lipsește și de la acest turneu final.

Iată componența celor 6 grupe ale turneului final EURO 2020 și programul meciurilor.

Grupa A
Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia
(Meciurile se vor disputa la Roma şi Baku)

Grupa B
Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia
(Meciurile se vor disputa la Copenhaga şi Sankt Petersburg)

Grupa C
Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord
(Meciurile se vor disputa la Amsterdam şi Bucureşti)

Grupa D
Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia
(Meciurile se vor disputa la Londra şi Glasgow)

Grupa E
Spania, Suedia, Polonia, Slovacia
(Meciurile se vor disputa la Sevilla şi Sankt Petersburg)

Grupa F
Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania
(Meciurile se vor disputa la Munchen şi Budapesta)

Vineri 11 iunie 2021

22:00, Turcia - Italia (Roma, Grupa A)

 

Sâmbătă 12 iunie 2021

16:00, Ţara Galilor - Elveţia ( Baku, Grupa A)
19:00, Danemarca - Finlanda (Copenhaga, Grupa B)
22:00, Belgia - Rusia (St Petersburg, Grupa B)

 

Duminică 13 iunie 2021

16:00, Anglia - Croaţia (Londra, Grupa D)
19:00, Austria - Macedonia de Nord (Bucureşti, Grupa C)
22:00, Olanda - Ucraina (Amsterdam, Grupa C)

 

Luni 14 iunie 2021

16:00, Scoţia - Cehia (Glasgow, Grupa D)
19:00, Polonia - Slovacia (St Petersburg, Grupa E)
22:00, Spania - Suedia (Sevilla, Grupa E)

 

Marţi 15 iunie 2021

19:00, Ungaria - Portugalia (Budapesta, Grupa F)
22:00, Franţa - Germania (Munchen, Grupa F)

 

Miercuri 16 iunie 2021

16:00, Finlanda - Rusia (St Petersburg, Grupa B)
19:00, Turcia - Ţara Galilor (Baku,Grupa A)
22:00, Italia - Elveţia (Roma, Grupa A)

 

Joi 17 iunie 2021

16:00, Ucraina - Macedonia de Nord (Bucureşti, Grupa C)
19:00, Danemarca - Belgia (Copenhaga, Grupa B)
22:00, Olanda - Austria (Amsterdam, Grupa C)

 

Vineri 18 iunie 2021

16:00, Suedia - Slovacia (St Petersburg, Grupa E)
19:00, Croaţia - Cehia (Glasgow, Grupa D)
22:00, Anglia - Scoţia (Londra, Grupa D)

 

Sâmbătă 19 iunie 2021

16:00, Ungaria - Franţa (Budapesta, Grupa F)
19:00, Portugalia - Germania (Munchen, Grupa F)
22:00, Spania - Polonia (Sevilla, Grupa E)

 

Duminică 20 iunie 2021

19:00, Italia - Ţara Galilor (Roma, Grupa A)
19:00, Elveţia - Turcia (Baku, Grupa A)

 

Luni 21 iunie 2021

19:00, Macedonia de Nord - Olanda (Amsterdam, Grupa C)
19:00, Ucraina - Austria (Bucureşti, Grupa C)
22:00, Rusia - Danemarca (Copenhaga, Grupa B)
22:00, Finlanda - Belgia (St Petersburg, Grupa B)

 

Marţi 22 iunie 2021

22:00, Cehia - Anglia (Londra, Grupa D)
22:00, Croaţia - Scoţia (Glasgow, Grupa D)

 

Miercuri 23 iunie 2021

19:00, Slovacia - Spania (Sevilla, Grupa E)
19:00, Suedia - Polonia (St Petersburg, Grupa E)
22:00, Germania - Ungaria (Munchen, Grupa F)
22:00, Portugalia - Franţa (Budapesta, Grupa F)

 

Optimi de finală: sâmbătă 26 iunie 2021

1: 2A - 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A - 2C (21:00, Londra)

 

Optimi de finală: duminică 27 iunie 2021

3: 1C - 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B - 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

 

Optimi de finală: luni 28 iunie 2021

5: 2D - 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F - 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

 

Optimi de finală: marţi 29 iunie 2021

7: 1D - 2F (19:00, Londra)
8: 1E - 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

 

Sferturi de finală: vineri 2 iulie 2021

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 - câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 - câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

 

Sferturi de finală: sâmbătă 3 iulie 2021

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 - câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 - câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

 

Semifinale: marţi 6 iulie 2021

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

 

Semifinale: miercuri 7 iulie 2021

 

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 - câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

 

Finala: duminică 11 iulie 2021

câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

 

programul meciurilor de la turneul final EURO 2020