Program Liga 2 de fotbal sezonul 2022-2023

Liga 2 de fotbal a României sezonul 2022-2023

 

La Liga Profesionistă de Fotbal s-a organizat pe data de 20 iulie 2022, tragerea la sorţi a programului Ligii a-2 a de fotbal a României, pentru sezonul 2022-2023. Deși la startul competitiei vom regăsi 20 echipe, sistemul regular se va desfășura doar în sistem tur.

După desfășurarea sistemului regular primele 6 echipe vor juca în play-off iar restul de 14 in play-out

Play-off-ul se va juca tur-retur (10 etape).
Primele 2 clasate promovează în Liga 1.
Locurile 3 și 4 joacă baraj (tur-retur) cu echipele de pe locurile 7 și 8 din play-out-ul Ligii 1

Echipele care vor juca în play-out, vor fi împărțite în două grupe:
- Grupa A: formată din echipele clasate pe locurile 8 , 9, 12, 13, 16, 17, 20
- Grupa B: formată din echipele clasate pe locurile 7, 10, 11, 14,15, 18, 19
Din fiecare grupă din play-out vor retrograda locurile 6 și 7.
Echipele de pe locul 5 vor juca baraj

Play-out-ul se va juca doar în sistem tur (7 etape).

programul liga 2 de fotbal a Romaniei editia 2022 2023

Program Liga 2 de fotbal sezonul 2022-2023

Programul turului

Etapa 1 (06.08.2022)

CS Comunal Șelimbăr – FC Brașov
Politehnica Timișoara – Unirea Constanța
Progresul Spartac – Dinamo București
SC Oțelul Galați – Politehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Dumbrăvița
Unirea Dej – FK Miercurea Ciuc
Concordia Chiajna – CSM Slatina
Steaua București – Metaloglobus București
Gloria Buzău – Ripensia Timișoara
Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare

Etapa 2 (13.08.2022)

FC Brașov – Minaur Baia Mare
Ripensia Timișoara – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Gloria Buzău
CSM Slatina – Steaua București
FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
CSC Dumbrăvița – Unirea Dej
Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dinamo București – SC Oțelul Galați
Unirea Constanța – Progresul Spartac
CS Comunal Șelimbăr – Politehnica Timișoara

Etapa 3 (20.08.2022)

Politehnica Timișoara – FC Brașov
Progresul Spartac – CS Comunal Șelimbăr
SC Oțelul Galați – Unirea Constanța
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București
Unirea Dej – Politehnica Iași
Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița
Steaua București – FK Miercurea Ciuc
Gloria Buzău – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Minaur Baia Mare – Ripensia Timișoara

Etapa 4 (27.08.2022)

FC Brașov – Ripensia Timișoara
Metaloglobus București – Minaur Baia Mare
CSM Slatina – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Gloria Buzău
CSC Dumbrăvița – Steaua București
Politehnica Iași – Concordia Chiajna
Dinamo București – Unirea Dej
Unirea Constanța – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Șelimbăr – SC Oțelul Galați
Politehnica Timișoara – Progresul Spartac

Etapa 5 (03.09.2022)

Progresul Spartac – FC Brașov
SC Oțelul Galați – Politehnica Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Dej – Unirea Constanța
Concordia Chiajna – Dinamo București
Steaua București – Politehnica Iași
Gloria Buzău – CSC Dumbrăvița
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Minaur Baia Mare – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Metaloglobus București

Etapa 6 (10.09.2022)

FC Brașov – Metaloglobus București
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
FK Miercurea Ciuc – Minaur Baia Mare
CSC Dumbrăvița – Unirea Slobozia
Politehnica Iași – Gloria Buzău
Dinamo București – Steaua București
Unirea Constanța – Concordia Chiajna
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Dej
Politehnica Timișoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Progresul Spartac – SC Oțelul Galați

Etapa 7 (17.09.2022)

SC Oțelul Galați – FC Brașov
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul Spartac
Unirea Dej – Politehnica Timișoara
Concordia Chiajna – CS Comunal Șelimbăr
Steaua București – Unirea Constanța
Gloria Buzău – Dinamo București
Unirea Slobozia – Politehnica Iași
Minaur Baia Mare – CSC Dumbrăvița
Ripensia Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Metaloglobus București – CSM Slatina

Etapa 8 (01.10.2022)

FC Brașov – CSM Slatina
FK Miercurea Ciuc – Metaloglobus București
CSC Dumbrăvița – Ripensia Timișoara
Politehnica Iași – Minaur Baia Mare
Dinamo București – Unirea Slobozia
Unirea Constanța – Gloria Buzău
CS Comunal Șelimbăr – Steaua București
Politehnica Timișoara – Concordia Chiajna
Progresul Spartac – Unirea Dej
SC Oțelul Galați – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9 (08.10.2022)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Brașov
Unirea Dej – SC Oțelul Galați
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
Steaua București – Politehnica Timișoara
Gloria Buzău – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Slobozia – Unirea Constanța
Minaur Baia Mare – Dinamo București
Ripensia Timișoara – Politehnica Iași
Metaloglobus București – CSC Dumbrăvița
CSM Slatina – FK Miercurea Ciuc

Etapa 10 (15.10.2022)

FC Brașov – FK Miercurea Ciuc
CSC Dumbrăvița – CSM Slatina
Politehnica Iași – Metaloglobus București
Dinamo București – Ripensia Timișoara
Unirea Constanța – Minaur Baia Mare
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Slobozia
Politehnica Timișoara – Gloria Buzău
Progresul Spartac – Steaua București
SC Oțelul Galați – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej

Etapa 11 (22.10.2022)

Unirea Dej – FC Brașov
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Steaua București – SC Oțelul Galați
Gloria Buzău – Progresul Spartac
Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara
Minaur Baia Mare – CS Comunal Șelimbăr
Ripensia Timișoara – Unirea Constanța
Metaloglobus București – Dinamo București
CSM Slatina – Politehnica Iași
FK Miercurea Ciuc – CSC Dumbrăvița

Etapa 12 (29.10.2022)

FC Brașov – CSC Dumbrăvița
Politehnica Iași – FK Miercurea Ciuc
Dinamo București – CSM Slatina
Unirea Constanța – Metaloglobus București
CS Comunal Șelimbăr – Ripensia Timișoara
Politehnica Timișoara – Minaur Baia Mare
Progresul Spartac – Unirea Slobozia
SC Oțelul Galați – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua București
Unirea Dej – Concordia Chiajna

Etapa 13 (05.11.2022)

Concordia Chiajna – FC Brașov
Steaua București – Unirea Dej
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – SC Oțelul Galați
Minaur Baia Mare – Progresul Spartac
Ripensia Timișoara – Politehnica Timișoara
Metaloglobus București – CS Comunal Șelimbăr
CSM Slatina – Unirea Constanța
FK Miercurea Ciuc – Dinamo București
CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași

Etapa 14 (12.11.2022)

FC Brașov – Politehnica Iași
Dinamo București – CSC Dumbrăvița
Unirea Constanța – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Șelimbăr – CSM Slatina
Politehnica Timișoara – Metaloglobus București
Progresul Spartac – Ripensia Timișoara
SC Oțelul Galați – Minaur Baia Mare
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
Unirea Dej – Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Steaua București

Etapa 15 (26.11.2022)

Steaua București – FC Brașov
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Unirea Dej
Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – SC Oțelul Galați
Metaloglobus București – Progresul Spartac
CSM Slatina – Politehnica Timișoara
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Șelimbăr
CSC Dumbrăvița – Unirea Constanța
Politehnica Iași – Dinamo București

Etapa 16 (03.12.2022)

FC Brașov – Dinamo București
Unirea Constanța – Politehnica Iași
CS Comunal Șelimbăr – CSC Dumbrăvița
Politehnica Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Progresul Spartac – CSM Slatina
SC Oțelul Galați – Metaloglobus București
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Unirea Dej – Minaur Baia Mare
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Steaua București – Gloria Buzău

Etapa 17 (25.02.2023)

Gloria Buzău – FC Brașov
Unirea Slobozia – Steaua București
Minaur Baia Mare – Concordia Chiajna
Ripensia Timișoara – Unirea Dej
Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – SC Oțelul Galați
FK Miercurea Ciuc – Progresul Spartac
CSC Dumbrăvița – Politehnica Timișoara
Politehnica Iași – CS Comunal Șelimbăr
Dinamo București – Unirea Constanța

Etapa 18 (04.03.2023)

FC Brașov – Unirea Constanța
CS Comunal Șelimbăr – Dinamo București
Politehnica Timișoara – Politehnica Iași
Progresul Spartac – CSC Dumbrăvița
SC Oțelul Galați – FK Miercurea Ciuc
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Unirea Dej – Metaloglobus București
Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara
Steaua București – Minaur Baia Mare
Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Etapa 19  (11.03.2023)

Unirea Slobozia – FC Brașov
Minaur Baia Mare – Gloria Buzău
Ripensia Timișoara – Steaua București
Metaloglobus București – Concordia Chiajna
CSM Slatina – Unirea Dej
FK Miercurea Ciuc – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSC Dumbrăvița – SC Oțelul Galați
Politehnica Iași – Progresul Spartac
Dinamo București – Politehnica Timișoara
Unirea Constanța – CS Comunal Șelimbăr

PLAY-OFF

Etapa 1 – 18.03.2023
Etapa 2 – 01.04.2023
Etapa 3 – 08.04.2023
Etapa 4 – 14.04.2023
Etapa 5 – 22.04.2023
Etapa 6 – 29.04.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 10.05.2023
Etapa 9 – 13.05.2023
Etapa 10 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 18.03.2023
Etapa 2 – 01.04.2023
Etapa 3 – 08.04.2023
Etapa 4 – 14.04.2023
Etapa 5 – 22.04.2023
Etapa 6 – 29.04.2023
Etapa 7 – 06.05.2023

Baraj promovare Liga 1: 28.05/03.06.2023
Baraj menţinere Liga 2 Casa Pariurilor: 13/20.05.2023