Programul Teatrului National Iasi - luna octombrie 2019

Programul  Teatrului National "Vasile Alecsandri" Iasi

Luna octombrie 2018

Agentia Teatrala

Adresa: Bd. Stefan cel Mare si Sfant nr. 4 (in spatele cubului, langa BCR);
Tel: 0232-255.999 (Program Luni- Sambata :10:00-17:00 Duminica este inchis)

Pretul biletelor le gasiti la sfarsitul articolului

program teatrul national Iasi octombrie 2019

 

3 octombrie 2019

Ana de hârtie

Sala "Uzina cu teatru" 19:30

Text, regie, scenografie, video design: Crista Bilciu

Distribuția: Ada Lupu, Diana Chirilă, Oana Sandu, Dumitru Năstrușnicu, Dumitru Georgescu

 Ana de hartie Teatrul National Iasi

 

4 octombrie 2019

Gunoierul

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

un text de Mimi Brănescu

Regia și scenografia: Teodor Corban și Constantin Pușcașu

Distribuția: Teodor Corban, Ticu Pușcașu, Anne Marie Chertic, Cosmin Maxim

gunoierul Teatrul National Iasi 2018

 

5 octombrie 2019

Marjorie Prime

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Radu Iacoban
Scenografia: Tudor Prodan

Distribuția: Mihaela Arsenescu Werner, Doru Aftanasiu, Livia Iorga, Dumitru Georgescu

Marjorie Prime Teatrul National Iasi

 

6 octombrie 2019

Un dolce far niente

Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00

Traducerea și adaptarea: Raluca Rădulescu
Regia: Catinca Drăgănescu
Scenografia: Ioana Pashca
Video și light design: Dan Basu
Orchestrație muzicală și sound design: Jean Victor Piloiu
Regizor și dramaturg: Catinca Drăgănescu

Distribuția: Andreea Boboc, Ionuț Cornilă, Emil Coșeru, Petronela Grigorescu, Tatiana Ionesi, Ada Lupu, Cosmin Maxim, Horia Veriveș.

un dolce far niente Teatrul National Iasi

 

7 octombrie 2019

Iarna dragostei noastre

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Emil Gaju
Scenografia:  Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Doina Deleanu, Adi Carauleanu, Irina Răduţu

iarna dragostei noastre la teatrul National Iasi

 

8 octombrie 2019

Memoria apei

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

de Shelagh Stephenson

Traducere: Diana David
Regia: Irina Popescu-Boieru
Scenografia: Rodica Arghir

Distribuția: Haruna Condurache, Catinca Tudose, Irina Răduțu Codreanu, Livia Iorga, Monica Bordeianu, Radu Ghilaș, Daniel Busuioc

memoria apei la Teatrul National Iasi

 

10 octombrie 2019

Memoria apei

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

de Shelagh Stephenson

Traducere: Diana David
Regia: Irina Popescu-Boieru
Scenografia: Rodica Arghir

Distribuția: Haruna Condurache, Catinca Tudose, Irina Răduțu Codreanu, Livia Iorga, Monica Bordeianu, Radu Ghilaș, Daniel Busuioc

memoria apei la Teatrul National Iasi

 

11 octombrie 2019

Macelaria lui Iov

Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00

de Fausto Paravidino

Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Video: Andrei Cozlac
Light design: Cristian Șimon
Sound design: Ana Teodora Popa
Asistent regie: Irina Crețu

Distribuția: Emil Coșeru, Tatiana Ionesi, Ada Lupu, Ionuț Cornilă, Andrei Varga, Livia Iorga, Horia Veriveș, Irena Boclincă, Brândușa Aciobăniței, Doru Maftei

Macelaria lui Iov teatrul National Iasi

 

12 octombrie 2019

Interviul

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

de Alexandr Mardan

Regia: Emil Gaju
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Alexandra Bandac

interviul teatrul national Iasi

 

13 octombrie 2019

Iarna dragostei noastre

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Emil Gaju
Scenografia:  Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Doina Deleanu, Adi Carauleanu, Irina Răduţu

iarna dragostei noastre la teatrul National Iasi

 

14 octombrie 2019

Iarna dragostei noastre

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Emil Gaju
Scenografia:  Alina Dincă Puşcaşu

Distribuţia: Mihaela Arsenescu Werner, Doina Deleanu, Adi Carauleanu, Irina Răduţu

iarna dragostei noastre la teatrul National Iasi

 

15 octombrie 2019

Sandros

Sala "Uzina cu teatru" 19:30

de Katalin Thuróczy
Regia: Cristi Avram
Scenografia: Bianca Boroș

Distribuția: Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Livia Iorga, Diana Chirilă, Alexandra Bandac, Irena Boclincă, Remus Stănescu

sandros teatrul national Iasi

 

17 octombrie 2019

Titus Andronicus

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

Versiunea scenică: Charles Muller și Andreas Wagner
Traducerea: Ana Mureșanu și Andrei Bogdan Stolnicu

Regia: Charles Muller
Scenografia: Dragoș Buhagiar
Dramaturg: Andreas Wagner
Video design: Alexandru Condurache
Muzică originală: Gabriel Bassarabescu
Asistent scenografie: Gabriela Badina și Vladimir Iuganu
Asistent regie: Irina Crețu

Distribuția:
Călin Chirilă, Cosmin Maxim, Ionuț Cornilă , Daniel Busuioc, Andrei Sava, Dumitru Georgescu
Vlad Ștefancu, Radu Homiceanu, Alexandru Horga, Petru Ciubotaru, Ștefan Molnar, Daniel Popa
Dumitru Năstrușnicu, Horia Veriveș, Radu Ghilaș, Petronela Grigorescu, Ada Lupu, Georgeta Burdujan
Sara Tayari, Alin Zara, Ioana Ivănescu , Marina Munteanu, Sorana Eșanu, Georgiana Florea , Mihai Jinga, Andreea Andrei
Marian Zaharia, Iustin Căuneac, Alexandru Gușă, Ștefan Ursachi, Nicolae Andonesei

titus andronicus Teatrul National iasi

 

18 octombrie 2019

Povestea pasarii fara cuib

Sala "Uzina cu teatru" 19:30

Un text de Ada Lupu
Regia: Iris Spiridon
Concept scenografic și univers sonor: Iris Spiridon și Ada Lupu

Distribuția: Ada Lupu

povestea-pasarii-fara-cuib-Teatrul National Iasi

 

19 octombrie 2019

Moartea unui comis voiajor

Sala Mare a Teatrului National ora 19:00

de Arthur Miller

Regia: Claudiu Goga
Scenografia: Lia Dogaru
Video design: Lucian Matei

Distribuția: Adi Carauleanu, Doina Deleanu, Cosmin Maxim, Ionuț Cornilă, Constantin Pușcașu, Horia Veriveș, Dumitru Năstrușnicu, Petronela Grigorescu, Andreea Boboc, Doru Aftanasiu, Livia Iorga, Irina Răduțu Codreanu, Brândușa Aciobăniței

 Moartea unui comis voiajor Teatrul National 2018

 

20 octombrie 2019

Chirita in provintie

Sala Mare a Teatrului National ora 18:00

Regie și decor: Ion Sapdaru
Costume: Alina Dincă Pușcașu
Muzica: Alexander Flechtenmacher
Aranjament muzical: Marian Stârcea
Coregrafie: Oana Sandu
Pregătire muzicală: Diana Roman
Asistenți regie: Francisc Bucur, Radu Mihoc
Regia tehnică: Ioan Negru
Sufleor: Irina Crețu

Distribuție: Horia Veriveș, Dumitru Năstrușnicu, Gelu Ciubotaru, Iuliana Budeanu, Irina Răduțu Codreanu, Doru Aftanasiu,  Cosmin Maxim
Sorin Cimbru, nne Marie Chertic , Diana Chirilă , Oana Sandu, Tatiana Ionesi, Livia Iorga,  Alexandra Bandac, Irina Tocănel, Irina Crețu, Ion Sapdaru, Ionuț Cornilă,  Daniel Busuioc, Constantin Avădanei,  Dumitru Năstrușnicu, Adrian Marele, Radu Mihoc, Francisc Bucur, Lucian Valacu, Petre Sapojnic, Gabriel  Anton, Ioan Ursulescu, Claudiu Mihalcea

Apariție specială: Calul Cato
Cu sprijinul Poliției Locale Iași

teatru chirita in provintie ianuarie 2018

 

21 octombrie 2019

Dansul Delhi

Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00

de Ivan Vârâpaev
Traducere: Elvira Rîmbu

Regia: Radu Afrim
Scenografia: Cosmin Florea
Asistent regie: Simona Ionelia Țăruș

Distributie: Ada Lupu, Tatiana Ionesi, Dumitru Georgescu, Pușa Darie, Livia Iorga, Marina Munteanu

dansul delhi Teatrul National Iasi

 

26 octombrie 2019

Gunoierul

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

un text de Mimi Brănescu

Regia și scenografia: Teodor Corban și Constantin Pușcașu

Distribuția: Teodor Corban, Ticu Pușcașu, Anne Marie Chertic, Cosmin Maxim

gunoierul Teatrul National Iasi 2018

 

27 octombrie 2019

Gunoierul

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

un text de Mimi Brănescu

Regia și scenografia: Teodor Corban și Constantin Pușcașu

Distribuția: Teodor Corban, Ticu Pușcașu, Anne Marie Chertic, Cosmin Maxim

gunoierul Teatrul National Iasi 2018

 

28 octombrie 2019

Marjorie Prime

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

Regia: Radu Iacoban
Scenografia: Tudor Prodan

Distribuția: Mihaela Arsenescu Werner, Doru Aftanasiu, Livia Iorga, Dumitru Georgescu

Marjorie Prime Teatrul National Iasi

 

29 octombrie 2019

Tradari. Hamlet

Sala Teatru³ (Teatru la Cub) ora 19:00

un spectacol de Ovidiu Lazăr
 
Asistent regie: Alice Moisă
Light design: Ioan Ursulescu
Video mapping: Constantin Dimitriu, Mădălin Nicolae Ionel
Sound design: Adrian Păduraru   

Distribuție: Georgeta Burdujan, Petru Ciubotaru, Daniel Busuioc, Andrei Sava

tradari hamlet la teatrul national Iasi

 

31  octombrie 2019

Moartea unui artist

Sala Studio "Teofil Valcu" ora 18:00

de Horia Lovinescu

Regia: Irina Popescu Boieru  
Scenografia: Rodica Arghir
 
Distribuția:  Emil Coșeru, Mihaela Arsenescu Werner, Doina Deleanu, Andrei Grigore Sava, Radu Ghilaș, Brândușa Aciobăniței, Ada Lupu, Radu Homiceanu, Daniel Busuioc

moartea-unui-artist-teatrul national Iasi

 

 

 Puteți achiziționa bilete la spectacolele TNI de la:

           • AGENȚIA TEATRALĂ (str. Stefan cel Mare nr. 4, langa BCR, tel. 0232-255999), program: 10.00 – 17.00, de marți până sâmbătă inclusiv
           • ONLINE din reteaua Eventim sau din rețeaua magazinelor partenere: Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librăriile Humanitas și Cărturești
           • de la casele de bilete ale sălilor de spectacol, cu o oră înaintea reprezentației

Pentru grupuri organizate, vă rugăm să vă adresaţi Departamentului Marketing-Organizare la telefon 0232-255999.
 
ATENŢIE !
 
Accesul în sală după începerea spectacolului este interzis, iar biletele îşi pierd valabilitatea. Pentru a preveni situaţiile neplăcute, rugăm spectatorii să fie prezenţi la sala de spectacole cu cel târziu 10 minute înainte de ora începerii.

 Agentia Teatrala

Adresa: Bd. Stefan cel Mare si Sfant nr. 4 (in spatele cubului, langa BCR);
Tel: 0232-255.999 (Program Luni- Sambata :10:00-17:00 Duminica este inchis)