Program Cinema Ateneu

Program saptamana 02.03.2020 - 08.03.2020

Telefon/ Fax: 0232 261 846
Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Agenţia de bilete

Telefon: 0332-408.966

Program:
Luni - Vineri: 10.00 – 16.30

Program cinema ateneu Iasi

Miercuri, 4 martie 2020

Tipografic Majuscul

Gen: Dramă
Regia: Radu Jude

In rolurile principale:  Șerban Pavlu, Ioana Iacob, Bogdan Zamfir, Șerban Lazarovici

ora 17:30

tipografic majuscul Cinema Ateneu Iasi

 

Colectiv

Gen: Documentar
Regia: Alexander Nanau

In rolurile principale:  Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Tedy Ursuleanu, Vlad Voiculescu, Nicoleta Ciobanu

Marţi : 19:00

colectiv 2020

 

Vineri, 6 martie 2020

Micul Joe (Little Joe)

Gen: Dramă, Horror, Mister, SF
Regia: Jessica Hausner

In rolurile principale:  Emily Beecham, Kerry Fox, Ben Whishaw

Marţi : 18:00

little joe

 

Colectiv

Gen: Documentar
Regia: Alexander Nanau

In rolurile principale:  Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Tedy Ursuleanu, Vlad Voiculescu, Nicoleta Ciobanu

Marţi : 20:00

colectiv 2020

 

Duminica, 8 martie 2020

 

Latte și cristalul fermecat

Gen: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Regia: Mimi Maynard, Regina Welker, Nina Wels

In rolurile principale: Ashley Bornancin, Danny Fehsenfeld, Leslie La'Raine

ora 14:00

latte si cristalul femecat

 

Parazit

Gen: Comedie, Dramă, Thriller
Regia: Bong Joon Ho

In rolurile principale:  Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, Yeo-Jeong Jo

ora 17:00

parazit cinema Ateneu noiembrie 2019

 

Colectiv

Gen: Documentar
Regia: Alexander Nanau

In rolurile principale:  Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Tedy Ursuleanu, Vlad Voiculescu, Nicoleta Ciobanu

Marţi : 20:00

colectiv 2020

 

Program saptamana 24.02.2020 - 01.03.2020

Luni, 24 februarie 2020

Tipografic Majuscul

Gen: Dramă
Regia: Radu Jude

In rolurile principale:  Șerban Pavlu, Ioana Iacob, Bogdan Zamfir, Șerban Lazarovici

ora 17:30

tipografic majuscul Cinema Ateneu Iasi

 

Trădătorul

Gen: Biografic, Crimă, Dramă
Regia: Marco Bellocchio

In rolurile principale:  Pierfrancesco Favino, Maria Fernanda Cândido, Luigi Lo Cascio

ora 20:00

tradatorul cinema Ateneu

 

Marti, 25 februarie 2020

Colectiv

Gen: Documentar
Regia: Alexander Nanau

In rolurile principale:  Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Tedy Ursuleanu, Vlad Voiculescu, Nicoleta Ciobanu

Marţi : 19:00

colectiv 2020

 

Miercuri, 26 februarie 2020

Tipografic Majuscul

Gen: Dramă
Regia: Radu Jude

In rolurile principale:  Șerban Pavlu, Ioana Iacob, Bogdan Zamfir, Șerban Lazarovici

ora 17:30

tipografic majuscul Cinema Ateneu Iasi

 

Trădătorul

Gen: Biografic, Crimă, Dramă
Regia: Marco Bellocchio

In rolurile principale:  Pierfrancesco Favino, Maria Fernanda Cândido, Luigi Lo Cascio

ora 20:00

tradatorul cinema Ateneu

 

Vineri, 28 februarie 2020

Între chin și amin

Gen: Dramă, Istoric
Regia: Toma Enache

In rolurile principale:  Kira Hagi, Constantin Cotimanis, Vali Popescu, Ana Pârvu

ora 18:00

intre chin si amin

 

Colectiv

Gen: Documentar
Regia: Alexander Nanau

In rolurile principale:  Narcis Hogea, Cătălin Tolontan, Mirela Neag, Răzvan Luțac, Camelia Roiu, Tedy Ursuleanu, Vlad Voiculescu, Nicoleta Ciobanu

Ora: 20:00

colectiv 2020

 

Sambata, 29 februarie 2020

Patrula cățelușilor (Paw Patrol: Ready, Race, Rescue!)

Gen: Animaţie, Familie
Regia: Charles E. Bastien

In rolurile principale:  Anya Cooke, Isaac Emberson-Heeks, Lukas Engel, Addison Holley, Kallan Holley

Ora: 14:00

patrula catelusilor

 

 

Duminica, 1 martie 2020

Sonic the Hedgehog

Gen: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Fantastic, SF
Regia: Jeff Fowler

In rolurile principale:  Jim Carrey, James Marsden, Ben Schwartz

ora 14:00

sonic the hedgehog film Cinema Ateneul Iasi

 

 

Program saptamana 17.02.2020 - 23.02.2020

Luni, 17 februarie 2020

Balanta

Gen: Comedie, Dramă
Regia: Lucian Pintilie

In rolurile principale:  Maia Morgenstern, Răzvan Vasilescu

ora 18:00

filmul Balanta la Cinema Ateneul Iasi

 

Emma

Gen: Comedie, Dramă
Regia: Autumn de Wilde

In rolurile principale:  Anya Taylor-Joy, Josh O'Connor, Tanya Reynolds, Gemma Whelan, Bill Nighy

ora 20:00

Emma la Cinema National din Iasi

 

Miercuri, 19 februarie 2020

Emma

Gen: Comedie, Dramă
Regia: Autumn de Wilde

In rolurile principale:  Anya Taylor-Joy, Josh O'Connor, Tanya Reynolds, Gemma Whelan, Bill Nighy

ora 20:00

Emma la Cinema National din Iasi

 

Vineri, 21 februarie 2020

Balanta

Gen: Comedie, Dramă
Regia: Lucian Pintilie

In rolurile principale:  Maia Morgenstern, Răzvan Vasilescu

ora 16:00

filmul Balanta la Cinema Ateneul Iasi

 

„André Rieu – Tânăr la 70 de ani” – O călătorie fantastică prin concertele sale preferate din jurul lumii – Concert înregistrat

ora 19:00

Duminica, 23 februarie 2020

Sonic the Hedgehog

Gen: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Fantastic, SF
Regia: Jeff Fowler

In rolurile principale:  Jim Carrey, James Marsden, Ben Schwartz

ora 14:00

sonic the hedgehog film Cinema Ateneul Iasi

 

 

Program saptamana 10.02.2020 - 15.02.2020

Luni, 10 februarie 2020

Balanta

Gen: Comedie, Dramă
Regia: Lucian Pintilie

In rolurile principale:  Maia Morgenstern, Răzvan Vasilescu

ora 18:00

filmul Balanta la Cinema Ateneul Iasi

 

Parazit

Gen: Comedie, Dramă, Thriller
Regia: Bong Joon Ho

In rolurile principale:  Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, Yeo-Jeong Jo

 

ora 20:00

parazit cinema Ateneu noiembrie 2019

 

Miercuri, 12 februarie 2020

Balanta

Gen: Comedie, Dramă
Regia: Lucian Pintilie

In rolurile principale:  Maia Morgenstern, Răzvan Vasilescu

ora 18:00

filmul Balanta la Cinema Ateneul Iasi

 

Durere și glorie (Dolor y gloria)

Gen: Dramă
Regia: Pedro Almodóvar

In rolurile principale:  Antonio Banderas, Asier Etxeandia, Leonardo Sbaraglia, Nora Navas

ora 20:00

Durere si glorie cinematografe Iasi 2019

 

Duminica, 15 februarie 2020

Latte și cristalul fermecat

Gen: Animaţie, Aventuri, Comedie, Familie
Regia: Mimi Maynard, Regina Welker, Nina Wels

In rolurile principale: Ashley Bornancin, Danny Fehsenfeld, Leslie La'Raine

ora 14:00

latte si cristalul femecat

 

Program saptamana 20.01.2020 - 26.01.2020

Luni, 20 ianuarie 2020

Like a Boss

Gen: Comedie
Regia: Miguel Arteta

In rolurile principale:  Salma Hayek, Rose Byrne, Tiffany Haddish

ora 18:00

Like a Boss film la Cinema City din Iasi in 2020

 

Dolittle

Gen: Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
Regia: Stephen Gaghan

In rolurile principale: Tom Holland, Robert Downey Jr., Emma Thompson, Rami Malek, Michael Sheen

ora 20:00

dolittle ianuarie 2020

 

Miercuri, 22 ianuarie 2020

Dolittle

Gen: Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
Regia: Stephen Gaghan

In rolurile principale: Tom Holland, Robert Downey Jr., Emma Thompson, Rami Malek, Michael Sheen

ora 18:00

dolittle ianuarie 2020

 

Like a Boss

Gen: Comedie
Regia: Miguel Arteta

In rolurile principale:  Salma Hayek, Rose Byrne, Tiffany Haddish

ora 20:00

Like a Boss film la Cinema City din Iasi in 2020

 

Vineri, 24 ianuarie 2020

Mizerabilii (Les misérables)

Gen: Crimă, Dramă, Thriller
Regia: Ladj Ly

In rolurile principale: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica

ora 18:00

Filmul Mizerabilii

 

Cardinalul

Gen: Biografic, Dramă, Istoric
Regia: Nicolae Margineanu

In rolurile principale: Cristian Iacob, Maria Ploae, Radu Botar, Bogdan Nechifor

ora 20:00

cardinalul la Cinema Ateneu 2020

 

Duminica, 26 ianuarie 2020

Prințesa, "condurii roșii" și cei 7 pitici (Red Shoes and the Seven Dwarfs)

 

Gen: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Comedie, Dramă, Fantastic, Romantic, Dragoste
Regia: Sung-ho Hong, Moo-Hyun Jang, Young Sik Uhm

In rolurile principale: Chloë Grace Moretz, Sam Claflin, Gina Gershon, Patrick Warburton, Jim Rash

ora 14:00

Printesa condurii rosii si cei sapte pitici la Cinema Ateneu Iasi

 

Program saptamana 13.01.2020 - 19.01.2020

Luni, 13 ianuarie 2020

Cats

Gen: Animaţie, Comedie, Dramă, Fantastic, Muzical
Regia: Tom Hooper

In rolurile principale: Francesca Hayward, Idris Elba, Taylor Swift, Judi Dench, Jennifer Hudson, James Corden

ora 18:00

cats la Cinema City Iasi 2020

 

Maria, Regina României

Gen: Dramă
Regia: Alexis Sweet Cahill

In rolurile principale: Roxana Lupu, Daniel Plier, Adrian Titieni

ora 20:00

Maria Regina Romaniei 2019

 

Miercuri, 15 ianuarie 2020

Paradisul, probabil (It Must Be Heaven)

Gen: Comedie
Regia: Elia Suleiman

In rolurile principale: Gael García Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval

ora 18:00

it must be heaven Cinema Ateneul Iasi

 

Cardinalul

Gen: Biografic, Dramă, Istoric
Regia: Nicolae Margineanu

In rolurile principale: Cristian Iacob, Maria Ploae, Radu Botar, Bogdan Nechifor

ora 20:00

cardinalul la Cinema Ateneu 2020

 

Vineri, 17 ianuarie 2020

Dolittle

Gen: Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
Regia: Stephen Gaghan

In rolurile principale: Tom Holland, Robert Downey Jr., Emma Thompson, Rami Malek, Michael Sheen

ora 18:00

dolittle ianuarie 2020

 

Cats

Gen: Animaţie, Comedie, Dramă, Fantastic, Muzical
Regia: Tom Hooper

In rolurile principale: Francesca Hayward, Idris Elba, Taylor Swift, Judi Dench, Jennifer Hudson, James Corden

ora 20:00

cats la Cinema City Iasi 2020

 

Duminica, 19 ianuarie 2020

Dolittle

Gen: Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic
Regia: Stephen Gaghan

In rolurile principale: Tom Holland, Robert Downey Jr., Emma Thompson, Rami Malek, Michael Sheen

ora 14:00

dolittle ianuarie 2020

 

 

Program saptamana 08.01.2020 - 13.01.2020

Miercuri, 8 ianuarie 2020

Paradisul, probabil (It Must Be Heaven)

Gen: Comedie
Regia: Elia Suleiman

In rolurile principale: Gael García Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval

ora 18:00

it must be heaven Cinema Ateneul Iasi

 

Cats

Gen: Animaţie, Comedie, Dramă, Fantastic, Muzical
Regia: Tom Hooper

In rolurile principale: Francesca Hayward, Idris Elba, Taylor Swift, Judi Dench, Jennifer Hudson, James Corden

ora 20:00

cats la Cinema City Iasi 2020

 

Vineri, 10 ianuarie 2020

Cats

Gen: Animaţie, Comedie, Dramă, Fantastic, Muzical
Regia: Tom Hooper

In rolurile principale: Francesca Hayward, Idris Elba, Taylor Swift, Judi Dench, Jennifer Hudson, James Corden

ora 18:00

cats la Cinema City Iasi 2020

 

Paradisul, probabil (It Must Be Heaven)

Gen: Comedie
Regia: Elia Suleiman

In rolurile principale: Gael García Bernal, Elia Suleiman, Grégoire Colin, Vincent Maraval

ora 20:00

it must be heaven Cinema Ateneul Iasi

 

Duminica, 12 ianuarie 2020

Prințesa, "condurii roșii" și cei 7 pitici (Red Shoes and the Seven Dwarfs)

 

Gen: Acţiune, Animaţie, Aventuri, Comedie, Dramă, Fantastic, Romantic, Dragoste
Regia: Sung-ho Hong, Moo-Hyun Jang, Young Sik Uhm

In rolurile principale: Chloë Grace Moretz, Sam Claflin, Gina Gershon, Patrick Warburton, Jim Rash

ora 14:00

Printesa condurii rosii si cei sapte pitici la Cinema Ateneu Iasi

 

Luni, 13 ianuarie 2020

Cats

Gen: Animaţie, Comedie, Dramă, Fantastic, Muzical
Regia: Tom Hooper

In rolurile principale: Francesca Hayward, Idris Elba, Taylor Swift, Judi Dench, Jennifer Hudson, James Corden

ora 18:00

cats la Cinema City Iasi 2020

 

Maria, Regina României

Gen: Dramă
Regia: Alexis Sweet Cahill

In rolurile principale: Roxana Lupu, Daniel Plier, Adrian Titieni

ora 20:00

Maria Regina Romaniei 2019

 

 

Program saptamana 25.11.2019 - 02.12.2019

Luni, 25 noiembrie 2019

A-nnebunit bunica! (C'est quoi cette mamie?!)

Gen: Comedie
Regia: Gabriel Julien-Laferrière

In rolurile principale: Chantal Ladesou, Julie Gayet, Thierry Neuvic

ora 18:00

a innebunit bunica noiembrie 2019

 

O nouă poveste de Crăciun (Last Christmas)

Gen: Comedie, Romantic, Dragoste
Regia:Paul Feig

In rolurile principale: Emilia Clarke, Emma Thompson, Henry Golding, Michelle Yeoh

ora 20:00

O noua poveste de Craciun

 

Miercuri, 27 noiembrie 2019

O nouă poveste de Crăciun (Last Christmas)

Gen: Comedie, Romantic, Dragoste
Regia:Paul Feig

In rolurile principale: Emilia Clarke, Emma Thompson, Henry Golding, Michelle Yeoh

ora 18:00

O noua poveste de Craciun

 

A-nnebunit bunica! (C'est quoi cette mamie?!)

Gen: Comedie
Regia: Gabriel Julien-Laferrière

In rolurile principale: Chantal Ladesou, Julie Gayet, Thierry Neuvic

ora 20:00

a innebunit bunica noiembrie 2019

 

Vineri, 29 noiembrie 2019

Zavera

Gen: Dramă
Regia: Andrei Gruzsniczki

In rolurile principale: Dorian Boguță, Ioana Flora, Șerban Pavlu, Medeea Marinescu

ora 17:00

zavera la Cinema Ateneu noiembrie 2019

Parazit

Gen: Comedie, Dramă, Thriller
Regia: Bong Joon Ho

In rolurile principale: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, Yeo-Jeong Jo

ora 19:00

parazit cinema Ateneu noiembrie 2019

 

Luni, 2 decembrie 2019

O nouă poveste de Crăciun (Last Christmas)

Gen: Comedie, Romantic, Dragoste
Regia:Paul Feig

In rolurile principale: Emilia Clarke, Emma Thompson, Henry Golding, Michelle Yeoh

ora 18:00

O noua poveste de Craciun

 

Zavera

Gen: Dramă
Regia: Andrei Gruzsniczki

In rolurile principale: Dorian Boguță, Ioana Flora, Șerban Pavlu, Medeea Marinescu

ora 20:00

zavera la Cinema Ateneu noiembrie 2019