Spectacolul „IONA" de Marin Sorescu, dublă reprezentație la Ateneul Național din Iași
Ateneul Național din Iași invită publicul duminică, 5 aprilie 2026, la un eveniment cultural de excepție: dubla reprezentație a spectacolului „IONA", de Marin Sorescu.
Producția este semnată de celebrul actor Claudiu Bleonț, care deține și rolul principal.
Avanpremiera va avea loc la ora 12:00, iar premiera la ora 19:00, în Sala Mare de Spectacole „Radu Beligan".

A treia premieră de teatru a Ateneului în 2026
Spectacolul marchează cea de-a treia premieră a anului 2026 în calendarul artistic al Ateneului Național, continuând misiunea instituției de a oferi publicului ieșean producții de o înaltă ținută artistică.
Dacă ești pasionat de spectacole de teatru la Iași, această seară promite să fie una de referință în stagiunea curentă.
Despre spectacolul IONA – o capodoperă reinterpretată
Capodopera lui Marin Sorescu este adusă pe scenă într-o viziune modernă și îndrăzneață, în care singurătatea și căutarea libertății interioare devin teme cu rezonanță universală.
Piesa „IONA" rămâne una dintre cele mai valoroase creații ale dramaturgiei românești contemporane, iar montarea de la Ateneu promite o experiență teatrală de neuitat.
Experiența vizuală este completată de scenografia semnată de Alina Dincă Pușcașu, în timp ce atmosfera imersivă este construită prin light design-ul și proiecțiile video realizate de Cristi Bortoș.
Ansamblul scenic propune publicului o călătorie în interiorul condiției umane, prin ochii unui personaj prins între ziduri de solitudine.
Claudiu Bleonț – regizor și interpret în același timp
Claudiu Bleonț este unul dintre cei mai apreciați și versatili actori ai scenei românești, cunoscut publicului larg atât din producții teatrale de mare anvergură, cât și din filme și seriale românești.
În spectacolul „IONA", el își asumă deopotrivă semnătura regizorală și rolul principal, o dublă responsabilitate artistică din care rezultă o interpretare de o intensitate și profunzime remarcabile.
„Scena Ateneului devine, cu mândrie, martora unei confruntări tulburătoare cu absolutul: spectacolul IONA. Această a treia premieră de teatru a anului ni-l aduce pe Claudiu Bleonț, un artist complet care reușește să dea un nou suflu singurătății soresciene într-un rol de o intensitate și profunzime remarcabilă."
— Mihai G. Marius-Andrei, Manager al Ateneului Național din Iași
Bilete și informații practice
Accesul la spectacol se poate asigura prin mai multe modalități:
- direct de la casieria Ateneului Național din Iași
- prin rezervare online pe pagina oficială a instituției: ateneuiasi.ro
- la tonomatele din incinta Ateneului și de la Sala Unirii
Ambele reprezentații au loc duminică, 5 aprilie 2026, în Sala Mare de Spectacole „Radu Beligan" a Ateneului Național din Iași.
Avanpremiera începe la ora 12:00, iar premiera la ora 19:00.
Pentru programul complet al spectacolelor și evenimentelor viitoare, consultă calendarul Ateneului Național din Iași pe iași365.com și nu rata nicio premieră.

