Program Liga 1 editia 2019 - 2020
Liga 1 de fotbal ediția 2019 - 2020 se va desfășura în doua etape - sezonul regulat in care vor fi 26 etape urmat de meciurile din cele două grupe ( play off -primele 6 echipe și play out - ultimile 8 echipe)
Locul 1 din play-off se va califica în Liga Campionilor, în timp ce locurile 2 și 3 se vor califica în Europa League.
Locurile 7-14 din sezonul regulat joaca în play-out.
Locul 12 din play-out merge la baraj cu locul 3 din Liga 2.
Locurile 13-14 din play-out retrogradează direct.
Programul ligii 1 de fotbal editia 2019 - 2020
Program etapa 1 - tur - 13-14 iulie 2018
FC CFR 1907 Cluj - CSM Politehnica Iași
U Craiova 1948 CS - FC Academica Clinceni
FC Viitorul Constanța - Dinamo 1948 București
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Chindia Târgoviște
Fotbal Club FCSB - AFC Hermannstadt
FC Voluntari - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
AFC Astra Giurgiu - AFC Botoșani
Program etapa 2 - tur
FC Academica Clinceni - FC CFR 1907 Cluj
Dinamo 1948 București - U Craiova 1948 CS
AFC Chindia Târgoviște - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - CS Gaz Metan Mediaș
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Fotbal Club FCSB
AFC Botoșani - FC Voluntari
CSM Politehnica Iași - AFC Astra Giurgiu
Program etapa 3 - tur
FC CFR 1907 Cluj - Dinamo 1948 București
U Craiova 1948 CS - AFC Chindia Târgoviște
FC Viitorul Constanța - AFC Hermannstadt
CS Gaz Metan Mediaș - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
Fotbal Club FCSB - AFC Botoșani
FC Voluntari - AFC Astra Giurgiu
CSM Politehnica Iași - FC Academica Clinceni
Program etapa 4 - tur
AFC Chindia Târgoviște - FC CFR 1907 Cluj
AFC Hermannstadt - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Viitorul Constanța
AFC Botoșani - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Astra Giurgiu - Fotbal Club FCSB
Dinamo 1948 București - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - CSM Politehnica Iași
Program etapa 5 - tur
FC CFR 1907 Cluj - AFC Hermannstadt
U Craiova 1948 CS - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - AFC Botoșani
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - AFC Chindia Târgoviște
Fotbal Club FCSB - FC Voluntari
CSM Politehnica Iași - Dinamo 1948 București
Program etapa 6 - tur
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC CFR 1907 Cluj
AFC Botoșani - U Craiova 1948 CS
AFC Astra Giurgiu - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - CSM Politehnica Iași
Program etapa 7 - tur
FC CFR 1907 Cluj - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - AFC Hermannstadt
CS Gaz Metan Mediaș - Fotbal Club FCSB
CSM Politehnica Iași - AFC Chindia Târgoviște
Program etapa 8 - tur
AFC Astra Giurgiu - FC CFR 1907 Cluj
AFC Botoșani - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - CSM Politehnica Iași
Program etapa 9 - tur
FC CFR 1907 Cluj - FC Voluntari
FC Academica Clinceni - AFC Astra Giurgiu
Dinamo 1948 București - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - Fotbal Club FCSB
AFC Chindia Târgoviște - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - CS Gaz Metan Mediaș
CSM Politehnica Iași - AFC Hermannstadt
Program etapa 10 - tur
Fotbal Club FCSB - FC CFR 1907 Cluj
FC Voluntari - FC Academica Clinceni
AFC Astra Giurgiu - Dinamo 1948 București
AFC Botoșani - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Hermannstadt
FC Viitorul Constanța - CSM Politehnica Iași
Program etapa 11 - tur
FC CFR 1907 Cluj - CS Gaz Metan Mediaș
FC Academica Clinceni - Fotbal Club FCSB
Dinamo 1948 București - FC Voluntari
AFC Chindia Târgoviște - AFC Astra Giurgiu
AFC Hermannstadt - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - FC Viitorul Constanța
CSM Politehnica Iași - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
Program etapa 12 - tur
FC Viitorul Constanța - FC CFR 1907 Cluj
CS Gaz Metan Mediaș - FC Academica Clinceni
Fotbal Club FCSB - Dinamo 1948 București
FC Voluntari - AFC Chindia Târgoviște
AFC Astra Giurgiu - AFC Hermannstadt
AFC Botoșani - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
U Craiova 1948 CS - CSM Politehnica Iași
Program etapa 13 - tur
FC CFR 1907 Cluj - U Craiova 1948 CS
FC Academica Clinceni - FC Viitorul Constanța
Dinamo 1948 București - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - Fotbal Club FCSB
AFC Hermannstadt - FC Voluntari
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Astra Giurgiu
CSM Politehnica Iași - AFC Botoșani
Program etapa 14 - retur
CSM Politehnica Iași - FC CFR 1907 Cluj
FC Academica Clinceni - U Craiova 1948 CS
Dinamo 1948 București - FC Viitorul Constanța
AFC Chindia Târgoviște - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Hermannstadt - Fotbal Club FCSB
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Voluntari
AFC Botoșani - AFC Astra Giurgiu
Program etapa 15 - retur
FC CFR 1907 Cluj - FC Academica Clinceni
U Craiova 1948 CS - Dinamo 1948 București
FC Viitorul Constanța - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Hermannstadt
Fotbal Club FCSB - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Voluntari - AFC Botoșani
AFC Astra Giurgiu - CSM Politehnica Iași
Program etapa 16 - retur
Dinamo 1948 București - FC CFR 1907 Cluj
AFC Chindia Târgoviște - U Craiova 1948 CS
AFC Hermannstadt - FC Viitorul Constanța
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Botoșani - Fotbal Club FCSB
AFC Astra Giurgiu - FC Voluntari
FC Academica Clinceni - CSM Politehnica Iași
Program etapa 17 - retur
FC CFR 1907 Cluj - AFC Chindia Târgoviște
U Craiova 1948 CS - AFC Hermannstadt
FC Viitorul Constanța - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
CS Gaz Metan Mediaș - AFC Botoșani
Fotbal Club FCSB - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - Dinamo 1948 București
CSM Politehnica Iași - FC Voluntari
Program etapa 18 - retur
AFC Hermannstadt - FC CFR 1907 Cluj
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - U Craiova 1948 CS
AFC Botoșani - FC Viitorul Constanța
AFC Astra Giurgiu - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - Fotbal Club FCSB
Dinamo 1948 București - CSM Politehnica Iași
Program etapa 19 - retur
FC CFR 1907 Cluj - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
U Craiova 1948 CS - AFC Botoșani
FC Viitorul Constanța - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - AFC Hermannstadt
CS Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - AFC Chindia Târgoviște
CSM Politehnica Iași - Fotbal Club FCSB
Program etapa 20 - retur
AFC Botoșani - FC CFR 1907 Cluj
AFC Astra Giurgiu - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Chindia Târgoviște - CSM Politehnica Iași
Program etapa 21 - retur
FC CFR 1907 Cluj - AFC Astra Giurgiu
FC Academica Clinceni - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
FC Viitorul Constanța - Fotbal Club FCSB
AFC Chindia Târgoviște - AFC Hermannstadt
CSM Politehnica Iași - CS Gaz Metan Mediaș
Program etapa 22 - retur
FC Voluntari - FC CFR 1907 Cluj
AFC Astra Giurgiu - FC Academica Clinceni
AFC Botoșani - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Chindia Târgoviște
CS Gaz Metan Mediaș - FC Viitorul Constanța
AFC Hermannstadt - CSM Politehnica Iași
Program etapa 23 - retur
FC CFR 1907 Cluj - Fotbal Club FCSB
FC Academica Clinceni - FC Voluntari
Dinamo 1948 București - AFC Astra Giurgiu
AFC Chindia Târgoviște - AFC Botoșani
U Craiova 1948 CS - CS Gaz Metan Mediaș
AFC Hermannstadt - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
CSM Politehnica Iași - FC Viitorul Constanța
Program etapa 24 - retur
CS Gaz Metan Mediaș - FC CFR 1907 Cluj
Fotbal Club FCSB - FC Academica Clinceni
FC Voluntari - Dinamo 1948 București
AFC Astra Giurgiu - AFC Chindia Târgoviște
AFC Botoșani - AFC Hermannstadt
FC Viitorul Constanța - U Craiova 1948 CS
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - CSM Politehnica Iași
Program etapa 25 - retur
FC CFR 1907 Cluj - FC Viitorul Constanța
FC Academica Clinceni - CS Gaz Metan Mediaș
Dinamo 1948 București - Fotbal Club FCSB
AFC Chindia Târgoviște - FC Voluntari
AFC Hermannstadt - AFC Astra Giurgiu
ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe - AFC Botoșani
CSM Politehnica Iași - U Craiova 1948 CS
Program etapa 26 - retur
U Craiova 1948 CS - FC CFR 1907 Cluj
FC Viitorul Constanța - FC Academica Clinceni
CS Gaz Metan Mediaș - Dinamo 1948 București
Fotbal Club FCSB - AFC Chindia Târgoviște
FC Voluntari - AFC Hermannstadt
AFC Astra Giurgiu - ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe
AFC Botoșani - CSM Politehnica Iași
Echipe participante
FC CFR 1907 Cluj
U Craiova 1948 CS
FC VIITORUL Constanța
CS GAZ METAN Mediaș
FOTBAL CLUB FCSB
FC Voluntari
AFC ASTRA Giurgiu
AFC Botoșani
ACS SEPSI OSK Sf. Gheorghe
AFC HERMANNSTADT
AFC CHINDIA Târgoviște
DINAMO 1948 București
FC ACADEMICA Clinceni
CSM POLITEHNICA Iași